Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
Πριν απο κανα δίμηνο άλλαξα ζάντες και τώρα συνειδητοποίησα οτι το κλειδι μπουλονιών που είχα δεν κάνει για τις τωρινές μου ζάντες...  ::) Το κενό μεταξύ μπουλονιού και ζαντας είναι πολύ μικρό για να χωρέσει...
Πάλι καλά που δεν έμεινα απο λάστιχο πριν το καταλάβω ο έξυπνος... Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω κλειδι?
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Με εβαλες σε υποψιες τωρα....Θα το κοιταξω κι εγω....
 

Mormagor

Original poster
New member
Mar 28, 2011
53
0
0
vouts said:
Με εβαλες σε υποψιες τωρα....Θα το κοιταξω κι εγω....
ναι, κοιτα το γιατι ούτε τα μπουλόνια κάνουν ακριβώς χαχα, αλλα νταξει, πήρα και κλειδί και απ'όλα και τώρα είμαι κομπλέ
καλό θα ήταν όλοι όσοι έχουν aftermarket ζαντες να δουν αν τα μπουλόνια και τα κλειδιά τους δουλευουν... μη φανε καμια πίκρα...
 

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Andreas19 said:
αμα δεν κανει εχουμε κ την οδικη!!! tease  τι την πλερω????????? giggle :D

Καλή η οδική δεν λέω αλλά για υπόθεση 10 λεπτών θα φας καμιά ωρίτσα μέχρι να έρθει!!



εγώ προσωπικά έχω πάρει ένα κλειδί από τα πράκτικερ το οποίο μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια!! το "μαμά" μου έσπασε την πρώτη φορά που πήγα να ξεβιδώσω τη ζάντα συν του ότι είναι μικρό και δεν μπορείς να βάλεις πολύ δύναμη ενώ το καινούριο ανοίγει κιόλας!!
 

andreas

Rookie
Dec 7, 2011
14
0
0
εγω εμεινα απο λαστιχο στη μεση του πουθενα εβγαλα το κλειδι για να βγαλω τη ζαντα και το κλειδι ανοιξε σαν γαριφαλο
 
Το κλειδί είναι τελείως της πλάκας και αναγκαστικά πρέπει να εξοπλιστείτε με ενισχυμένο κλειδί που να έχει και προέκταση για να μην χρειάζεται να του ασκείτε πολύ δύναμη για να ξεσφίξει τα μπουλόνια.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
μετα τον γρυλο  που μου εμεινε στα χερια  :-X (στραβωσε η λαβη περιστροφης την ωρα που σηκωνα το αμαξι) τωρα χαλασε και το κλειδι πηρε μποσκα και κολυμπαει πανω στα μπουλονια ...  το μκ7 τι καρυδακι περνει μπροστα  γιατι δοκιμασα με τον κλασσικο σταυρο που ειναι 17 και 19  και δε εκανα τιποτα τελικα πηγα σε ενα μαγαζι με εργαλεια και εντοπισαμε οτι χρειαζονταν 18αρι ,, αλλα παλι εχω ενα προβλημα επειδη καποια μπουλονια εχουν το νικελ καπακι απεξω καποια αλλα οχι(χαθηκαν) το 18αρι δε τα ξεβιδωνει ....
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
δεν εχω καταλαβει ρε ιακωβε γιατι αυτα που δεν εχουν νικελ καπακι ξεβιδωνουν με 18αρι ο 18αρις ομως δε ξεβιδωνει τα αλλα που εχουν το νικελ καπακι ειναι μικρος  .. ο σταυρος ηταν καινουργιος και ηταν του καταστηματαρχη...
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
οχι οι εργοστασιακες ειναι !! το παραδοξο ειναι οτι το μαμα το κλειδι ξεβιδωνε και τα μπουλονια με το καπακι και τα αλλα χωρις καπακι .. μηπως εχει καποιο ειδικο πολυγωνο μπροστα να τα πιανει και τα 2 ?? το πολυ πολυ να σταματησω σε ενα βουλκανιζατερ να το ελενξουν...
 
Εμενα μου κανει για ξεχειλωμενο κλειδι που ισως να εχει στρογγιλεψει καποια μπουλονια. Ισως να ειχαν βαλει λαθος κλειδει σε καποιο βουλκανιζατερ κ να φαγαν τις γωνιες με αποτελεσμα να μπαινει το 18.
 

pumaspeed

Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
δεν αποκλειεται !!  οταν αλλαξα την αναρτηση τα εσφηξαν τοσο δυνατα που αναγκαστικα να παω σε βουλκανιζατερ να μου τα ξεσφυξουν οπου και εκει το παιδι επαθε πλακα παλευε με το αεροκλειδο και ανεβασε πολυ τη ροπη στρεψης για να τα ξεσφυξει...  ... το πολυ να βγαλω τα καπακια και να χρησιμοποιω το 18αρι ....αληθεια στελιο εμεις ποση ροπη πρεπει να ασκουμε στο κλειδι για ασφαλες κουμπωμα(εγω καμια φορα το πιεζω και λιγο με το ποδι επειδη δε βολευει το κλειδι..
 
8.5 κιλα ροπης ειναι το σφιξιμο στα μπουζονια και μπουλονια. Αν αναλογιστεις οτι βαζεις το ποδι σου επανω 50 κιλα+ ..καταλαβαινεις ποσο πανω εισαι!
Προσοχη στα αεροκλειδα γιατι κοβουν μπουζονια (!) ή τα ζοριζουν και σπανε στην πορεία! Μην εχετε εμπιστοσυνη στον κανιβαλο του βουλκανιζατερ που ουτε την τυπικη χιαστη στο σφιξιμο δεν γνωριζει!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
πάντως μιας και αναφερεστε στο κλειδί, έχω να πω οτι είναι επιεικώς gtp το κλειδι της φορντ! στο μκ6 μια φορα το χρειαστηκα και απο πολυγωνο εγινε στρογγυλο και ευτυχως ηταν ενας φιλος μου εκει και χρησιμοποιησα το δικο του. στο μκ7 4-5 φορες που το χω χρησιμοποιησει, δεν μου κανε "νερα" αλλα το βλέπω λίγο ψευτικο!Πρεπει να παρω εναν σταυρο αλλα δεν μπορω να τον χωρέσω με τη ρεζέρβα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread