Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Ειναι δυνατον με το smart key να
1. να κλεινουν τα παραθυρα με το κλειδωμα η το καλοκαιρι να ανοιγουν με το ξεκλειδωμα
2. να κλειδωνουν οι πορτες με το που ξεκιναει το αυτοκινητο και τελος
3. πως μπορεις να κανεις reset στο κλειδι αν το εχεις προγραμματισει
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
επειδή το έχω ψάξει γενικά το θέμα. το πρώτο είναι εντελώς τυχαίο με τα fiesta. σε εμενα δεν γινόταν σε αλλα μαμά zetec s γινότανε. (εγώ έχω το keyless) το θέμα είναι ότι πήγα σε αντιπροσωπεία και μου αρχίσανε τα κούλα .. δεν γίνετε και οτι  άμα βγει έτσι από το εργοστάσιο έτσι παραμένει.. αλλα στην πραγματικότητα είναι απλά μια ρύθμιση στον εγκέφαλο την οποια μετά από πιέσεις μπήκανε μέσω τις ODB στον εγκέφαλο και το προγραμματησανε ώστε

αφού ξεκλειδώσεις το αυτοκίνητο με το κλειδί πατάς δεύτερη φορα το ξεκλείδωμα και κρατάς το πατημένο και έτσι κατεβαίνουν τα παράθυρα. το αντίστοιχο όταν κλειδώσεις. για το δεύτερο ερώτημα πιστεύω ότι και αυτό γίνετε ( γίνετε σε focus) και ότι απλά και αυτό θέλει ρυθμισμα
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
να κλειδωνουν οι πορτες οταν ξεκιναει το εχω κανει εγω στο mk6 οπως επισεις το ειχα κανει στο πρωτο πατημα στο ξεκλειδωμα να ξεκλειδωνει μονο η πορτα του οδηγου και στο δευτερο του συνοδηγου.
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Στο δικό μου, αν πατήσεις μία φορά το κουμπί που ξεκλειδώνεις και το κρατήσεις πατημένο κατεβαίνουν τα παράθυρα, το αντίστοιχο γίνεται όταν το κρατήσεις πατημένο για το κλείδωμα, ανεβαίνουν και τα τέσσερα. Οσον αφορά τον επαναπρογραμματισμό του my key, χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το master key και να πατήσεις reset στον προγραμματισμό όλων των κλειδιών και βγαίνουν οι ρυθμίσεις. Για αυτόματο κλείδωμα όταν ξεκινάς δεν γνωρίζω κάτι
 

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Τηλεφωνικα που μιλησα με 2 αντιπροσωπειες ειλικρινα μου ειπαν οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο AR15firing και οτι χρειαζοντα τουλαχιστον μιση με μια ωρα να κοιταξουν αν μπορουν να το κανουν (αν και οπως ειπα ειναι αρνητικοι)Παντως με βαση το αμερικανικο manual εκανα οτι ζητησε αλλα τπτ... :mad:
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Το ίδιο μοντέλο δεν έχουμε; δύο φορές δεν πρέπει να πατήσεις το κουμπί για να το ξεκλειδώσεις; μία για τις κλειδαριές και μία για το συναγερμό; δοκίμασες να το πατήσεις και να το κρατήσεις πατημένο, μία φορά, εμένα ετσι ανοίγουν τα παράθυρα όλα και μετά ξανά μία φορά απλό πάτημα για βγει ο συναγερμός. Το ίδιο για το κλείσιμο
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
ειναι πολυ απλο. μπενουν με τον υπολογιστη τους στον εγκεφαλο του αυτοκινητου και απλα το ρυθμιζουν.εμενα τους πειρε 10 λεπτα.
 

CB

Original poster
Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
Zauro said:
Το ίδιο μοντέλο δεν έχουμε; δύο φορές δεν πρέπει να πατήσεις το κουμπί για να το ξεκλειδώσεις; μία για τις κλειδαριές και μία για το συναγερμό; δοκίμασες να το πατήσεις και να το κρατήσεις πατημένο, μία φορά, εμένα ετσι ανοίγουν τα παράθυρα όλα και μετά ξανά μία φορά απλό πάτημα για βγει ο συναγερμός. Το ίδιο για το κλείσιμο

Δυστυχως μαλλον καθε FIESTA εχει δικο του ΘΕΟ...το δοκιμασα αλλα τπτ
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
Το μονο που μπορω να σκεφτω και ισως διαφερουν ειναι οτι εχω πενταθυρο με ηλεκτρικα παραθυρα και πισω, μηπως δεν γινεται στο διθυρο η στο πενταθυρο χωρις ηλεκτρικα παραθυρα πισω οπως το τρεντ
 

housas08

Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Μπορώ να επιβεβαιώσω πως και στη δική μου περίπτωση έγινε όπως και του aleks.
Στην παραλαβή δεν έκλειναν τα 2 από τα 4 παράθυρα (έχω το Χ με το keyless) και τελικά το διόρθωσαν μέσα σε 5 λεπτά. Φαντάζομαι θα είναι αρκετά εύκολη ρύθμιση.

Το επόμενο που θέλω να καταφέρω να ενεργοποιήσω είναι το αυτόματο κλείδωμα όταν αρχίσει να κινείται το αυτοκίνητο. Δυστυχώς η χειροκίνητη ρύθμιση που υπάρχει στο internet για το ΜΚ7 δεν κάνει για το f/l.
 

housas08

Newbie
Dec 1, 2013
8
0
1
Πριν καιρό που είχα ρίξει το σχετικό ψάξιμο είχα βρει αρκετά άρθρα αλλά τα περισσότερα αφορούσαν το ΜΚ6. Το μόνο που βρήκα για ΜΚ7 (και κάποιον να επιβεβαιώνει ότι δουλεύει) είναι εδώ: http://www.fiestafaction.com/forums/threads/37121-Turning-off-the-Autolock-feature
αλλά από τα σχόλια φαίνεται ότι δεν ισχύει για τα ευρωπαϊκά μοντέλα.
 

diam84

New member
Dec 7, 2013
69
0
0
Κανένα νέο σχετικά με αυτόματο κλείδωμα και παράθυρα?
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Για να κλειδώνουν αυτόματα οι πόρτες μολις ξεκιναμε στα περισοτερα μκ7.5 χρειαζεται η ενεργοποιηση ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ στον εγκεφαλο μεσω obd κετα με μια διαδικασια πολυ απλη διαδικασια μπορεις να το ενεργοποίησεις η να το απενεργοποίησεις.
 

tsambion

Member
Jul 26, 2017
117
3
18
39
Αθηνα
Θα πρέπει να κάνεις activate την επιλογή Autolocking  με το obd  και αν δεν ενεργοποιηθεί από μόνο του θα πρέπει να κάνεις τα εξής βήματα από το κουμπί που κλειδώνει όλες τις πόρτες

1. Ανοίγεις το διακόπτη χωρίς να βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο και πατάς το κουμπί του κλειδώματος που είναι πάνω από το αλάρμ τρεις φορές
2. Κλείνεις τον διακόπτη και επαναλαμβάνεις το πρώτο βήμα
3. Ανοίγεις ξανά το διακόπτη χωρίς να βάλεις μπροστά και ακούγεται ένα μπιπ, Έπειτα πατάς το κουμπί για μία τελευταία φορά και το κρατάς πατημένο για δύο δευτερόλεπτα και τέλος
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread