Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nastycloud

Original poster
Newbie
Mar 13, 2015
8
3
3
Καλησπερα και απο εμενα....νεος στο φορουμ, νεος και στα ford.  redface

Καθε ποσα γεμισματα θα πρεπει να μπαινει καθαρηστικο στο πετρελαιο και τι μαρκα προτεινεται?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Γιά τις βενζίνες είναι απλά τα πράγματα :ένα κουτάκι κάθε 5000 χλμ. Γιά το πετρέλαιο είναι διαφορετικά . Ψάξε το λίγο γιατί τα πρόσθετα αυτά των πετρελαίων λένε ότι πρέπει να κάνουν και άλλες δουλειές . Δες στα site των εταιρειών (π.χ. Liqui Moly).
 

boreli

Hero Member
Rookie
Mar 2, 2015
20
0
0
45
Αδερφέ απο τα καλά καθαριστικά μου έχουν πει οτι είναι αυτό  ok234...εγω προσωπικά μόλις το πήρα το dieselaki μου και μετά απο κάποια γεμίσματα θα το δοκιμάσω..

http://www.autopartscenter.gr/instore/files/photos/products/1806.jpg
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εγω νομίζω οτι λόγω μεγαλύτερου πσοσοτού βιοντίζελ πρέπει εκτος απο καθαριστικό να βάζετε και αντιμυκιτιασικό σε κάθε γέμισμα. Τουλάχιστον κάτι έμπεροι φορτηγατζήδες έτσι μου έλεγαν...

κατι σαν αυτο
http://www.tosynergeio.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=697:diesel-anti-bacteria&catid=43:epixeiriseis&Itemid=58
 

boreli

Hero Member
Rookie
Mar 2, 2015
20
0
0
45
Σε κάθε γέμισμα είναι υπερβολικό κατά τη γνώμη μου..μια στο τόσο καλό είναινα μπαίνει και το αντιμυκιτιασικό..γενικά αν βάζεις απο ενα στάνταρ βενζινάδικο που έχει οσο το δυνατόν καθαρό πετρέλαιο και τίποτα ν μη βάλεις δεν έχεις θέμα..
 

Dinos

Newbie
Aug 25, 2015
1
0
1
Από αρχές Αυγούστου είμαι και εγώ κάτοχος ενός diesel fiesta με τον νέο κινητήρα (1.5 με 95hp) και μου πρότειναν από την αντιπροσωπεία να του βάζω ένα μυκιτιοκτόνο που εμπορεύονται ανά γέμισμα, μια μικρή ποσότητα περίπου 50ml.

Σε ένα corsa diesel που επίσης οδηγώ, μοντέλο του '11 με 145.000χλμ δεν έβαζα τίποτα πέρα από καλό καύσιμο, εκτός από τον τελευταίο περίπου ένα χρόνο που βάζω ένα καθαριστικό για το DPF. Μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το DPF.

Και εμένα με προβληματίζει αν πρέπει να βάζω και τα δύο ή ένα από αυτά.

Όποιος έχει κάνει χιλιόμετρα και έχει δοκιμάσει κάτι ας μας διαφωτίσει.
 

jiko_21

Rookie
Jun 28, 2016
16
0
0
boreli said:
Σε κάθε γέμισμα είναι υπερβολικό κατά τη γνώμη μου..μια στο τόσο καλό είναινα μπαίνει και το αντιμυκιτιασικό..γενικά αν βάζεις απο ενα στάνταρ βενζινάδικο που έχει οσο το δυνατόν καθαρό πετρέλαιο και τίποτα ν μη βάλεις δεν έχεις θέμα..
  συμφωνω απολυτα. Οτι και καθαριστικα να βαζουμε ρολο παιζει η ποιοτητα πετρελαιου που βαζουμε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread