Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Ανοιγω καινουργιο θεμα γιατι δεν βρηκα πουθενα κατι παρομοιο!Ξερει κανενας πως να καθαρισω το τιμονι?Με την χρηση εχει αρχισει να πιανει βρωμιες οι οποιες δεν καθαριζουν καλα με vetex,χαρτι κτλ.Εχω διαβασει για καθαριστικο δερματινων επιφανειων.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
Εγώ φτιάχνω σαπουνάδα με ΑVA σε συνδυασμό με ζεστό νερό και σφουγγαράκι!Και ακολουθώ της εξής διαδικασία:

1)Μονώνω με πετσέτες,πανιά κλπ μην στάξει σε καθίσματα ή στο υπόλοιπο ταμπλο
2)Περνάω με Swiffer πανάκι για να φύγει η σκόνη
3)Ξεκινάω καθαρίζω με το σφουγγάρι όλο το τιμόνι(Πάντα στραγγισμένο και όχι γεμάτο νερά)
4)Περνάω με στεγνό πανί το τιμόνι για να φύγουν οι σαπουνάδες-βρωμιές
5)Ψεκάζω με γυαλιστικό
6)Το σκουπίζω με καθαρό πανάκι

Την έκανα την διαδικασία αυτήν στο ΜΚ6 περίπου 8 χρόνια(Μια φορά το μήνα ή το δίμηνο)!Το τιμόνι είναι ακόμη εργοστασιακό κι έχω περίπου 85.000χλμ  ok234

OapgPCL.jpg

qQt2vCD.jpg

e9PIzfz.jpg

fJrDytp.jpg


Τώρα στο ST δεν έχω δοκιμάσει ακόμη καθώς έχω κρεμοσάπουνο μέσα στο ντουλαπάκι και πάντα πριν την οδήγηση πλένω τα χέρια μου  giggle
 

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Ευχαριστω για την αναλυτικη σου απαντηση!Θα δοκιμασω την μεθοδο σου και θα σου πω εντυπωσεις!
Η αληθεια ειναι οτι και εγω αν ειχα ST το ιδιο θα εκανα! ;) giggle
 

pk91

Original poster
MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Το δοκίμασα πριν λίγο καιρό παιδιά και όντως τα μωρομαντηλα κάνουν δουλειά!Ευχαριστώ!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
εγω το ειχα καθαρισει με πανι και σαπουναδα,το σκουπισα και λεω ας το περασω και με μωρομαντιλο και εβγαλε παλι βρωμια...αρα το μωρομαντιλο κανει καλυτερη δουλεια !!! αλλωστε μετα βλεπεις και διαφορα στο ''πιασιμο'' ειναι πιο καθαρο !!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread