Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Simeonidhs RT

Original poster
Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Εχθές έβαλα το σαλόνι το recaro bucket από το focus  ok234
Είναι θερμαινόμενα-ψυχόμενα με πλαινούς αερόσακους..  biggrin
Θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο για να φαίνονται καλά... ;)
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
λεπτομέρειες και φωτο φυσικά!!! άντε να τα δούμε και απο κοντά!!
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Δεν μου λετε ρε παιδες. Για να βγαλω μπρος πισω το σαλονι, τι θα χρειαστω?
Και τις βασεις ολο κομπλε. Απ οτι ειδα θελει καστανια αστερακι.
Θελει τπτ αλλο? Και τι νουμερο αστερακια θα χρειαστω ξερουμε ?

Επισης αν θελησω να μην βγαλω τις βασεις απο μπροστα ποια η διαδικασια?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Ακριβώς την ίδια ερώτηση με τον φίλο psixakia!Επίσης τα καθίσματα του St κάνουν στο απλό ΜΚ6? Βρήκα από τρακαρισμένο Fiesta St όλο το σαλόνι(Μπρος-πίσω καθίσματα) 300 ευρώ και έχω ψηθεί να τα αγοράσω!! Όποιος ξέρει ας μου απαντήσει για να ξέρω αν είναι να τα πάρω!!!!
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Στην ερωτηση μου σου απανταω οτι χρειαζεται 2 μεγεθη απο αστερακια κατσανια. Βγαινουν ευκολα.
Οι μπροστα ειδικα για χαβα. Το πισω εχει λιγες παραπανο αλλα και παλι ευκολα βγαινει.
Οι βασεις δν νομιζω να υπαρχει λογος να μπλεχτεις αν και εγω το ειχα σκεφτει. Ολοι κομπλε τα πουλανε.

Τωρα αν κανουν απο το st δεν ξερω.

Αλλα κατα πασα πιθανοτητα κανουν κανονικοτατα. Δν το βρισκω λογικο η ford να βγαζε διαφορετικο πισω για τα 3 πορτα δν συμφερει. Γτ τα μπροστα σιγουρα ειναι ιδια.

Για σιγουρια παιρνεις μια αντιπροσωπεια τηλ και σου λενε και τελος  ;)
 
Feb 10, 2014
21
0
0
37
Simeonidhs RT said:
Εχθές έβαλα το σαλόνι το recaro bucket από το focus  ok234
Είναι θερμαινόμενα-ψυχόμενα με πλαινούς αερόσακους..  biggrin
Θα ανεβάσω φωτογραφίες αύριο για να φαίνονται καλά... ;)
που ειναι οι φωτογραφιες?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Από σήμερα φοράω καθίσματα από Fiesta S το οποίο είχε μόλις 20.000χλμ!!!Έχω τρελαθεί  biggrin
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
4_zpsd10d8bb3.jpg


Είναι από κινητό συγνώμη και την μέτρια ανάλυση  redface
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
δεν χρειάστηκε να αλλάξεις τις βάσεις από τα καθίσματα?απλά άλλαξες μόνο τα καθίσματα?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Τα καθίσματα που πήρα είχαν κι αυτά βάσεις, απλά ξεβιδώσαμε με το παλικάρι που μου έκανε τον καθαρισμό τα παλιά και βάλαμε του S. Και ταιριάζουν γάντι, συμβατότητα όχι 100% αλλά 200%!!!!Το μόνο που πήρα από τα παλιά είναι τα κλειδώματα των ζωνών από οδηγό συνοδηγό!!!
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Έχω βρει ένα σαλόνι από ford fiesta mk6 st το οποίο έχει αερόσακους στα πλάγια και σκεφτόμουν να τα βάλω. Τι χρειάζεται για να δουλεύουν οι αερόσακοι θα χρειαστούν λογικά αισθητήρες και άλλο εγκέφαλο;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα. Ίσως να χρειάζεται και καλωδίωση στα καθίσματα. Ίσως δεν αξίζει και να σε απασχολήσει η ενεργοποίησή τους.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τα καθίσματα λογικά έχουν από κάτω τους ένα κονέκτορα, που θα κρέμεται από μια καλωδίωση, και *θεωρητικά* για να είναι plug-n-play θα πρέπει να έχεις έναν αντίστοιχο κονέκτορα κάτω από τα δικά σου καθίσματα. Αν όχι, τότε πιθανότατα λείπει η καλωδίωση αλλά και ότι άλλο υπάρχει στην άλλη άκρη της καλωδίωσης (όπως λες, κάποιο μικρό εγκεφαλάκι + απαραίτητοι σένσορες για να δώσουν σήμα). Αν λοιπόν θες να λειτουργούν οι αερόσακοι, θα πρέπει να δεις το αντίστοιχο wiring diagram του ST, να δεις τους κωδικούς των αντίστοιχων ανταλλακτικών, και εφόσον δεν υπάρχουν στο δικό σου, να τους παραγγείλεις και να *εύχεσαι* να μπουν και να δουλέψουν. Αλλιώς τα αφήνεις ως έχουν, αν δεν είχες και πριν αερόσακους στα καθίσματα, τι είχες, τι έχασες ;)
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Ή μοντά που θέλω να κάνω είναι να βάλω δερμάτινα. Και έχω βρει δύο σαλόνια από Fiesta που το ένα έχει αερόσακους, εφόσον έκαναν και η χρηματική διάφορα ήταν πάρα πολύ μικρή γιατί όχι. Αλλά άμα ειναι μεγάλη διαδικασία ίσος να μην αξίζει τον κόπο.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχω βάλει του S,που είναι ακριβώς ίδια με του ST χωρίς όμως το λογότυπο και του αερόσακους(Κρατάω μια πισινή μήπως είναι και θερμενόμενα)!Για μένα μην μπλέξεις με μόντες,καλώδια κλπ όπως επίσης μην ξεχνάς ότι οι αέροσακοι έχουν σχεδιαστεί για το ST και όχι για το απλό 3Θ ή 5Θ!

Κάνε με το καλό την μόντα και προγραμμάτισε ταξίδι, ΑΛΛΗ αίσθηση τα καθίσματα...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread