Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
tsokos said:
   Προσωπική άποψη πάντως είναι πως δεν υπαρχεί λόγος να έχεις τέτοιο αυτοκίνητο και να κυνηγάς την χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση. Δεν θα το ευχαριστηθείς και είναι κρίμα.

Δεν είναι κρίμα οταν δεν γουστάρεις να το λιώνεις να σου βγάζει 10άρια; Προσωπικά οταν το πατάω δεν με νοιάζει τι θα κάψει...για αυτό το πήρα άλλωστε. Αλλά όταν παω εκδρομή δεν θέλω να ειμαι με την ψυχή στο στόμα για το αν θα μου φτασει η βενζίνη πήγαινε-ελα.
 

tsokos

Rookie
Σεπτ. 2, 2014
11
0
0
Ναι εντάξει δεν μίλησα για λιώσιμο.  Σε συνθήκες ταξιδιού είναι κουραστικό ούτως ή άλλως το να είσαι συνέχεια στην τσίτα (και κοστοβόρο βέβαια:καύσιμα+κλήσεις!). Βέβαια και το άλλο άκρο ειναι εξίσου κουραστικό για εμένα. Εγώ αρκούμαι σε σβέλτη οδήγηση στην εθνική (130-150)  και αν η διαδρομή περιλαμβάνει και βουνό φροντίζω να το απολαμβάνω..

Μέση στο ταξίδι απο 7,5 εως 8,5 στο trip συνήθως. Μια χαρούλα. 

Πάντως γενικά μίλησα Riordian στο προηγούμενο post. Δεν αναφερόμουν προσωπικά σε εσένα.

 
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
εκανα το σαβ/κο 400 χλμ, αθήνα -πόρτο χέλι - αθήνα, 3 ατομα.
εθνική 120 -160, στροφές επιδαύρου νορμάλ ταχυτητες λόγω βροχής.
μέση κατανάλωση 7 λίτρα/100.
 

johnmar

New member
Jun 10, 2011
77
0
6
Μια χαρα εγω με το sport θα χα γραψει πολυ μεγαλυτερα νουμερα με αναλογες ταχυτητες.
 

chriST

Rookie
Oct 10, 2015
16
0
0
georgemps said:
εκανα το σαβ/κο 400 χλμ, αθήνα -πόρτο χέλι - αθήνα, 3 ατομα.
εθνική 120 -160, στροφές επιδαύρου νορμάλ ταχυτητες λόγω βροχής.
μέση κατανάλωση 7 λίτρα/100.
 
νομιζω βρεθηκαμε την παρασκευη στα λουτρα της ωραιας ελενης το πρωι,πεφευγα απο επιδαυρο εγω και εσυ πηγαινες προς τα εκει??
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
chriST said:
 
νομιζω βρεθηκαμε την παρασκευη στα λουτρα της ωραιας ελενης το πρωι,πεφευγα απο επιδαυρο εγω και εσυ πηγαινες προς τα εκει??
ναι  εγώ ήμουν !
ενα μαυρο st το ειδα, αρα ήσουνα εσυ!
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ομολογώ ότι με εκπλήσσει το ST στο θέμα κατανάλωσης και με το δικό μου στυλ οδήγησης.
Μετά από ταξίδι Αθήνα-Βόλο-Αθήνα και τα χωριά του Πηλίου, ο υπολογιστής δείχνει μέση κατανάλωση 6.9 lt/100km. Οδήγηση στην εθνική; Δεν κρατήθηκα, ήθελα να δω πόσο πάει και σε τρεις περιπτώσεις το έφτασα μέχρι 190 km/h, 210 km/h και 220 km/h. Aλλά κάτι γινόταν και έκοβα. Γενικά διατηρούσα ταχύτητες από 120 ως 140 km/h. Στις στροφοδιαδρομές κρατούσα normal ταχύτητες (για να μη ζαλιστούμε κιόλας) και γενικά μία τρίτη στο κιβώτιο ήταν ότι έπρεπε για να ανεβαίνεις-κατεβαίνεις τα στροφιλίκια χωρίς ιδιαίτερο ζόρι.

Υ.Γ. Πιστεύω ότι αν το κρατούσα στην εθνική από 90-110 km/h θα έβλεπα άνετα κάτω από 6.5 lt/100km

Υ.Γ. 2 Τα 8.5 - 9 - 10 lt/100 μέση κατανάλωση που γράφετε παραπάνω, συνεχίζουν να μου φαίνονται υπερβολικά, πρέπει να πέφτει τρελό λιώσιμο για να καίει τόσο

Υ.Γ. 3 Έβαλα χθες φίλτρο panel K&N, περιμένω να κάνω χιλιόμετρα για να δω, θα πέσει ή θα ανέβει η κατανάλωση;  giggle
 

butters

New member
Apr 16, 2015
57
0
6
Άλλο το 8.5, άλλο το 9 και άλλο το 10. Εγώ έχω γύρω στο 9άρι, με τα περισσότερα χιλιόμετρα σε  εθνική / αττική οδό και κάποια trackdays. Το θεωρώ αναμενόμενο για turbo 1600άρι
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
επιστροφή απο διήμερο στην ορεινή αρκαδία, σύνολο 600 χλμ, κατανάλωση 7λ/100
ταχυτητες στην εθνικη 120 -140
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Από γέμισμα σε γέμισμα, 313 χιλιόμετρα με 21 lt βενζίνης. Μικτές διαδρομές (εντός πόλης και λίγος Κηφισός).
 

thespx

Rookie
Aug 1, 2016
23
0
1
Καλημέρα σε όλους,

Βάζω 100άρα SHELL από συγκεκριμένο πρατήριο (βάζουμε χρόνια εκεί σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την ποιότητα). Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κλειστό και αναγκαστικά έβαλα από άλλο πρατήριο, πάλι SHELL, 97άρα. Το αυτοκίνητο μου φάνηκε πιο ράθυμο, να ανεβάζει πιο αργά στροφές. Κατά τη γνώμη σας δικαιολογείται αυτή η διαφορά από 97άρα σε 100άρα ή η βενζίνη δεν ήταν κ τόσο καλής ποιότητας;

Επίσης στο ντεπόζιτο αναμειγνύονται οι βενζίνες (οπότε μπακαλίστικα είναι σαν να έχεις (100+97)/2=98,5 οκτάνια)?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως να είναι θέμα ποιότητας βενζίνης. Δεν εξηγείται αλλιώς. Προσωπικά προτιμώ τη BP, είτε 95 ή 100 (ultimate) και για όσο καιρό έχω το ST δεν έχω βάλει άλλη βενζίνη. Mια μικρή διαφορά στη λειτουργία του κινητήρα υπάρχει, αλλά όχι κάτι τραγικό.
 

thespx

Rookie
Aug 1, 2016
23
0
1
Ίσως να είναι και θέμα αυθυποβολής, δεν ξέρω  :)

Η BP δεν έχει 'μεσαία' βενζίνη ή βάζεις για κάποιο άλλο λόγο 95άρα; (δεν εννοώ οικονομικό αλλά όσον αφορά τη λειτουργία του κινητήρα)
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
thespx said:
Καλημέρα σε όλους,

Βάζω 100άρα SHELL από συγκεκριμένο πρατήριο (βάζουμε χρόνια εκεί σε όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από την ποιότητα). Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν κλειστό και αναγκαστικά έβαλα από άλλο πρατήριο, πάλι SHELL, 97άρα. Το αυτοκίνητο μου φάνηκε πιο ράθυμο, να ανεβάζει πιο αργά στροφές. Κατά τη γνώμη σας δικαιολογείται αυτή η διαφορά από 97άρα σε 100άρα ή η βενζίνη δεν ήταν κ τόσο καλής ποιότητας;

Επίσης στο ντεπόζιτο αναμειγνύονται οι βενζίνες (οπότε μπακαλίστικα είναι σαν να έχεις (100+97)/2=98,5 οκτάνια)?

Δεν είναι περίεργο, αν το γνωρίζεις το αυτοκίνητό σου και λες ότι έτσι κατάλαβες, τότε έτσι έγινε. Είναι πολύ πιθανό κιόλας, αν το βάλεις μπροστά μια πολύ κρύα μέρα, τα πρώτα 1-2 λεπτά μπορεί να παρατηρήσεις και ανεπαίσθητα πειράκια! Λογικά το μοτέρ δουλεύει στην εντέλεια οριακά με την 100αρα, και αρχίζει και κόβει χρονισμό όταν πέσουν τα οκτάνια. Το ίδιο ακριβώς μου συνέβαινε με το 206 που ήταν οκτανιομετρητής, ακόμα και αν δεν θυμόμουν από που έβαλα βενζίνη και τι βαθμό οκτανίων (95, 97 ή 100), μπορούσα να μαντέψω από το πως τραβούσε και πόσο δυνατά χτύπαγε πειράκια το πρωί.
 

thespx

Rookie
Aug 1, 2016
23
0
1
Οπότε ο μόνος τρόπος να σιγουρευτώ είναι να βάλω 97άρα από το 'γνωστό' μου πρατήριο (στο οποίο θεωρητικά είμαι σίγουρος για την ποιότητα της βενζίνης) και να δω αν παρουσιάζει την ίδια συμπεριφορά ο κινητήρας. Περισσότερο δλδ για να 'φάει μαύρο' ο τελευταίος βενζινάς αν επιβεβαιωθούν οι υποψίες.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Μια τεχνικη αποψη μου λεει ,ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙς ΠΕΙΡΑΚΙΑ.
Στα νεας τεχνολογιας αυτοκινητα οπου υπαρχει ο knock sensor τα πειρακια απλα δεν υπαρχουν.
Αυτο γιατι προλαβαινει ο αισθητηρας να κοψει avance ακομα και πολλες μοιρες .
Αν σε περιπτωση καποιος ακουει πειρακια απο τον κινητηρα ,και οχι τιποτε αλλο ,
ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΛΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΧΡΗΣΤΟ.
Τα πειρακια δευτερου σταδιου οπως λεγονται αυτα που ακουγονται ειναι τα πλεον καταστροφικα
για τους κινητηρες τουρμπο.
Το πρωι αυτο που ισως ακους σαν πειρακια ,να ειναι ωστηρια ,ανοιχτες βαλβιδες ,η κατι αλλο τελος παντων.
Οσο για την ποιοτητα των βενζινων,εχω καταληξει οτι η ΕΚΟ ειναι η ποιο αξιοπιστη εταιρεια
στον Ελλαδικο χωρο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
@KARBY: Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι στον φίλο thespx, πάντως σε μένα και το 206 ήταν σίγουρα πειράκια, σίγουρα άλλαζε συμπεριφορά μεταξύ απλής και 100αρας (ακόμα και μεταξύ Shell 95αρας και V-Power έκανε διαφορά), και σίγουρα το μοτέρ μέχρι και σήμερα πάει μια χαρά. Και ναι μεν το 206 ήταν ατμοσφαιρικό, αλλά δεν ήταν και τόοοοσο παλιάς τεχνολογίας....
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
πάντως εγώ βάζω απλή στο st μου, οπως λέει και η ford,
και κανένα πρόβλημα.
 

MrTsalimas

Newbie
Jan 22, 2017
2
0
0
Μη με βρισετε αλλα λογο κρισης...καταλαβενετε

ΕΡΩΤΗΣΗ :

Για το ST : Τι αποψεις υπαρχουν για την μετατροπη σε ΑΕΡΙΟ??
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread