Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
καλημέρα, λίγα χιλιόμετρα μετα απο το σέρβις, και οταν ζεστάθηκε για τα καλά ο κινητήρας παρατήρησα καπνό να βγάινει απο τον χώρο του κινητήρα πίσω πο την μηχανή, βαζοντας τον φακό είδα ενα σημείο που έχει λαδίλα και όντως απο εκει εβγαινε ο καπνός. Στο σέρβις μου λένε τα τελευταία χρόνια οτι ''τσιμπάει'' λίγο λαδάκι η φλάτζα του καπακιού αλλα δεν χ΄ρηζει ακόμα αντικατάστασης-επισκλευής. Τωρα τα λάδια αυτά είναι απο την φλάτζα ή απο χύσιμο λαδιού κατα την πλήρωση του κινητήρα στο σέρβις???
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Σε εκείνο το σημείο, και δεδομένου ότι το έχουν κοιτάξει το σημείο και στο έχουν αναφέρει, κατά πάσα πιθανότητα είναι φλαντζα ψευτοκάπακου
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
kostg said:
Tι εργασίες έγιναν στο service;

λαδια φιλτρα καθαρισμος αισθητηρα λ, καθαρισμος κυκλώματος a/c με ειδικο σπρευ (αυτα ειναι τα πιο υποπτα ισως)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν βλέπω να πείραξαν το ψευτοκάπακο. Είχες αλλάξει ιμάντες πρόσφατα;
Όπως γράφει ο Ace, πιθανόν να είναι φλάτζα ψευτοκάπακου ή το o-ring του αισθητήρα των εκκεντροφόρων. Πρέπει να βγάλεις το φιλτροκούτι και να δεις από κάτω και πίσω τι γίνεται.
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
ιμαντες αλλαξα πρις κανα 3χρονο. καποια στιγμη θα βγαλω το φιλτροκουτι να βγαλω καθαρες φωτο
 

Aggelos Mpa

Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Επειδη εχει και λιγο ψηλά τα λάδια θα έβγαζα το φιλτροκουτι να τσεκάρω τον πλαστικό απόσταση της τάπας.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
φλατζα ψευτοκαπακου και σταζει πανω στο προστατευτικο της εξαγωγης
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Καλησπέρα στην παρέα. 'Εχω φτάσει τα 200.000 χμ. Σε έλεγχο που έκανε μηχανικός στο αμάξι χωρίς να βγάλει το πλαστικό καπάκι της μηχανής μου είπε πως πρέπει να αλλάξω  το  λαστιχάκι-φλάτζα της μηχανής γιατί έχει διαρροή πίσω σε λάδι και μπορεί το αυτοκίνητο να πιάσει φωτιά. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο απο διαρροή λαδιού ; Υπερβάλει ή μπορεί να συμβει κατι τέτοιο; Βέβαια το κόστος επισκευής μου είπε πως είναι 35 ε λαστιχάκι και εργασία , δεν είναι μεγάλο
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εννοεί την φλάντζα βαλβίδων.Δεν υπερβάλει
Αν βγάλεις το πλαστικό καπάκι που μπαίνει μέσα το φίλτρο αέρος θα δεις από κάτω ένα άλλο πλαστικό καπάκι που ενδιάμεσά του μπαίνουν τα μπουζι
Αυτό θα λύσει και θα αλλάξει την φλάντζα.Το κόστος είναι φυσιολογικό
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αυτο το "λαστιχακι-φλαντζα της μηχανής" καλείται και φλαντζα ψευτοκάπακου και ουσιαστικά αποτελεί το ελαστικό στεγανωτικό περέμβυσμα μεταξύ του πλαστκού καλύμματος των εκκεντροφόρων με το κυρίως σώμα της κυλινδροκεφαλής. Αυτο η φλάντζα λοιπόν με τον καιρό ξηρένεται (όπως τα ελαστικά) με αποτέλεσμα το λάδι να μπορεί να περνάει. Για να πάρει φωτιά πρέπει να τρέχει πολυ, αλλα καλό είναι να το αλλάξεις γιατι τα καμένα λάδια πάνω στην πολλαπλή εξαγωγής (χταπόδι) βρωμάνε και είναι και ανθυγιεινά.

αυτο το ποστ το έγραψα χωρις να δω οτι έχει απαντήσει τα ιδια περίπου πράγματα ο scorpion.. ssorry
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Θα το αλλάξω, ώστε να μην έχω  άγχος, αλλά και για την αντοχή του κινητήρα. Σας ευχαριστώ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
leon said:
Θα το αλλάξω, ώστε να μην έχω  άγχος, αλλά και για την αντοχή του κινητήρα. Σας ευχαριστώ

ο κινητήρας δε παθαίνει τίποτα, η βρώμα είναι το θέμα και η πιθανή φωτιά, αμα το παρακάνει με τη διαρροή.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread