Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

d3m1s

Original poster
Newbie
May 18, 2013
2
0
0
Καλησπέρα στην παρέα,
Έχω το Ford Fiesta 2010 1.6 και ανέκαθεν το πηγαίνω στην αντιπροσωπεία για Service. Όλα αυτά τα χρόνια η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα εκτός απο τις αρχές που το είχα με την κολώνα του τιμονιού την οποία και μου την έφτιαξαν χωρίς κόστος (ήταν στην εγγύηση). Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα Service μιας και πλέον μου φαίνονται πολύ ακριβά. Έχω κάνει πλέον 100.000 χλμ με όλα τα Service στην ώρα τους κάθε χρόνο.

Μου είπαν φέτος που πήρα τηλέφωνο για το ετήσιο Service ότι για Λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας και υγρά φρένων κόστος 225€ και θα ήθελα την γνώμη σας για το κόστος αλλά και πόσο κοστολογέιτε το συγκεκριμένο.
 

Sonic

Pro Member
Nov 9, 2016
576
2
18
32
Αθήνα
www.facebook.com
Καλησπέρα d3m1s!! Η αλήθεια είναι ότι λίγα τσιμπημενα μου φαίνονται και μένα. Να σου άλλαζαν και μπουζί σε αυτή την τιμή να πω οκ μαζί με εργασία. Φαντάζω στο χιλιάρι το mk 7,5 για λάδια φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρος φίλτρο καμπίνας καθαρισμός air condition και μπουζί μαζί με εργασία 165 ευρώ. Μαζί με υγρά φρένων και καινούργια γνήσια τακάκια 255 ευρώ. Τώρα δεν ξέρω επειδή εσύ έχεις MK7 μήπως αλλάζει κάτι στις τιμές.
Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αυτά που αναφέρεις είναι στο "μικρό" service, και συνήθως πάνε στα 130-150 ευρώ, αναλόγως έκπτωσης. Από τη τιμή που γράφεις (250€) μάλλον σου είπαν για "μεγάλο" service, το οποίο περιέχει μπουζί ή/και τακάκια ή/και κάποιους ιμάντες (μετά από έλεγχο).

Πάντως αυτά που θα γλυτώσεις σε τοπικό συνεργείο μπορεί να τα πληρώσεις πολύ πιο ακριβά αργότερα, είτε λόγω λάθος ανταλλακτικών, είτε αστοχιών, είτε λόγω μη παροχής εγγύησης. Γι'αυτό καλό είναι να ξέρεις σίγουρα κωδικούς ανταλλακτικών, και να υπάρχει εγγύηση για ανταλλακτικά και εργασία....
 

d3m1s

Original poster
Newbie
May 18, 2013
2
0
0
The Ace said:
Αυτά που αναφέρεις είναι στο "μικρό" service, και συνήθως πάνε στα 130-150 ευρώ, αναλόγως έκπτωσης. Από τη τιμή που γράφεις (250€) μάλλον σου είπαν για "μεγάλο" service, το οποίο περιέχει μπουζί ή/και τακάκια ή/και κάποιους ιμάντες (μετά από έλεγχο).

Πάντως αυτά που θα γλυτώσεις σε τοπικό συνεργείο μπορεί να τα πληρώσεις πολύ πιο ακριβά αργότερα, είτε λόγω λάθος ανταλλακτικών, είτε αστοχιών, είτε λόγω μη παροχής εγγύησης. Γι'αυτό καλό είναι να ξέρεις σίγουρα κωδικούς ανταλλακτικών, και να υπάρχει εγγύηση για ανταλλακτικά και εργασία....
Και εγώ αυτό θυμάμαι ότι τα συγκεκριμένα είναι στο μικρό Service και κοστίζει μαξ 150€. Δεν μου ανέφεραν τίποτα για τακάκια/μπουζί/ιμάντες μιας και τα έχω αλλάξει. Θα δω πάντως και απο παλαιότερα Service που έχω κάνει πόσο μου τα έχουν χρεώσει για να συγκρίνω (έχω όλες τις αποδείξεις). Για τοπικό συνεργείο επειδή δεν γνωρίζω κάποιον δεν έχω εμπιστοσύνη να το πάω.
Sonic said:
Καλησπέρα d3m1s!! Η αλήθεια είναι ότι λίγα τσιμπημενα μου φαίνονται και μένα. Να σου άλλαζαν και μπουζί σε αυτή την τιμή να πω οκ μαζί με εργασία. Φαντάζω στο χιλιάρι το mk 7,5 για λάδια φίλτρο λαδιού φίλτρο αέρος φίλτρο καμπίνας καθαρισμός air condition και μπουζί μαζί με εργασία 165 ευρώ. Μαζί με υγρά φρένων και καινούργια γνήσια τακάκια 255 ευρώ. Τώρα δεν ξέρω επειδή εσύ έχεις MK7 μήπως αλλάζει κάτι στις τιμές.
Σε ποια περιοχή μένεις αν επιτρέπεται?
Πειραιά είμαι.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
d3m1s said:
Μου είπαν φέτος που πήρα τηλέφωνο για το ετήσιο Service ότι για Λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας και υγρά φρένων κόστος 225€ και θα ήθελα την γνώμη σας για το κόστος αλλά και πόσο κοστολογέιτε το συγκεκριμένο.
Τα λάδια τα χρεώνουν 40e
Το φίλτρο λαδιού 10
το φίλτρο καμπίνας 25
και τα υγρα 8ε
πολλά είναι τα λεφτά που ζητάνε
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Θα συμφωνησω 100% με τον Ιακωβο (scorpion)
Ειναι πολλα τα χρηματα που ζητανε για αυτα που σου ειπαν οτι θα κανουν.
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
παιδιά όταν λέμε 8 χρόνια εγγύηση τι περιλαμβάνει; γιατι αν τα τσιμπημένα εργατικά τα πληρώνεις για 8 χρόνια, δεν ξέρω αν αξίζει. τι σερβις μπορεις να κάνεις μόνος σου κρατωντας την εγγύηση;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
UltiMo_ said:
παιδιά όταν λέμε 8 χρόνια εγγύηση τι περιλαμβάνει; γιατι αν τα τσιμπημένα εργατικά τα πληρώνεις για 8 χρόνια, δεν ξέρω αν αξίζει. τι σερβις μπορεις να κάνεις μόνος σου κρατωντας την εγγύηση;
δύσκολη κουβέντα για να γίνει μέσο γραπτού λόγου...
Το σίγουρο είναι ότι έχεις δεν έχεις εγγύηση θα τα πλήρωνες τα ίδια λεφτά στην αντιπροσωπεία
και η 8 ετής εγγύηση την έχεις πληρώσει με την αγορά του αυτοκινήτου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread