Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εγώ προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή τη μέθοδο…
Χίλιες φορές να βάλει κάποιος από έναν αποστάτη σε κάθε ελατήριο ώστε να σηκωθεί το αυτοκίνητο παρά να κάνει αυτό.
Με τους αποστάτες δε χάνετε η λειτουργία – γραμμικότητα του ελατηρίου ενώ με αυτό το μαραφέτι του χαλάς αυτό που μελέτησε ο κατασκευαστής.
Ακόμα και τα επιπρόσθετα εσωτερικά ελατήρια mad  είναι καλύτερη λύση παρά αυτό.


Το καλύτερο είναι αποστάτης μετά το mad ελατήριο , μετά το μαύρο συνεμπλόκ που έβαλε ο Κώστας και τέλος τα αεριού τα οποία εν μέρη καταργούν τελείως τη λειτουργία του ελατηρίου (γι αυτό κατά κόρον χρησιμοποιούνται στα φορτηγάκια και ιδικά με σούστα).
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Παιδιά ερώτηση περί αερίου.....Σκέφτομε σοβαρά να προβώ στην εγκατάσταση κιτ υγραερίου στο φιεστα μου και ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω δωρεάν service στον σφακιανάκη για 10 χρόνια μήπως ξέρετε εαν επειρεάζετε η προσφορά αυτή και μου πουν μα μου σου του!! ::)
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
παρε τον ενα τηλεφωνο και ρωτησε τον σιγουρα ομως θα επηρεασει την εργοστασιακη εγγυηση
μπορεις παλι να τον ρωτησεις αν μπορει να σου κανει αυτος την εγκατασταση χωρις να επηρεαστει τιποτα
 

Takaros7

New member
Aug 13, 2011
68
0
6
32
Neo Hrakleio
Το αμάξι το χω απτο 2005 οπότε δεν εχει εγγύηση....μόνο δωρεάν service! ( καλο deal με τον πωλητή)  ;)
 

Dark knight

Hero Member
Διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη και εχω να πω το εξης:
Συμφωνο απολυτα με τον mk1 stelios σε οτι λεει.
Το εψαξα παρα πολυ για να βαλω υγραεριο στο δευτερο fiesta που εχω (ΜΚ4 1250κιβ) γιατι καθε μερα κανει 60χιλ και γενικα κινηται πιο πολυ απο το 'Μαυρο' επειδη καει λιγοτερο.
Ο μηχανικος μου ειναι καθετα αντιθετος με την τοποθετηση υγραεριου γιατι το αδυναμο σημειο σε ολα τα FORD ειναι το καπακι βαλβιδων.Οι θερμοκρασιες που παραγει η καυση του υγραεριου ειναι τοσο υψηλες που δεν αντεχει το καπακι,με αποτελεσμα να ραγιζει.Αυτο συμβαινει περιπου οταν κανει το αυτοκινητο τα πρωτα 100.000χιλ μετα την μετατροπη.Εχω δει με τα ματια μου στο συνεργειο του MONDEO,MAVERIC,FOCUS αλλα και FIESTA (που μας ενδιαφερει) με το ιδιο ακριβως προβλημα!!Ραγισμενο καπακι!!!
Καπακι=Πολλα λεφτα για αντικατασταση=Οτι λεφτα εχεις γλυτωσει απο την καταναλωση βενζινης,θα τα δωσεις για επισκευη.
Γι'αυτο η FORD ακουστε τι εκανε.
Βγαζει καπακι που αντεχει στις θερμοκρασιες του υγραεριου για ολα τα μοντελα της.Το κοστος του ομως ειναι πολυ υψηλο.Μονο ετσι γινεται σωστη εγκατασταση κιτ υγραεριου σε FORD για να μην εχει ποτε προβληματα.
Αυτο ακριβως λεει ο μηχανικος μου σε αυτους που εχουν και που θελουν να βαλουν υγραεριο και ολοι του δινουν την ιδια απαντηση που του εδωσα και εγω:
Αμα ειναι να μου κοστισει τοσο ακριβα η μετατροπη σε υγραεριο,ασε καλυτερα την βενζινη και θα παταω πιο ηρεμα το πεταλι.
Γι'αυτο και δεν ασχολειται με εγκατασταση υγραεριου γιατι κανενας δεν δινει 1500-2000 ευρω για καπακι υγραεριου.
Αυτη ειναι απλα η αποψη μου για το υγραεριο.  ;) ;)
 

pinkfloyd

Member
May 13, 2010
270
1
0
Οι επιπτωσεις είναι γνωστες εδρες ,βαλβιδες,σπασμενα καπακια και παει λεγοντας αναλογα με την τυχη του καθενος...μεχρι ολοκληρο μοτερ.Εκτος από το καπακι
Aκομα χρειαζονται αλλαγμα:
Εμβολα,ελατηρια,συμπιεση,μπουζι,λαδια,αβανς και όχι μονο στα Φορντ.
Οταν θα αρχισουν οι ζημιες στα εργοστασιακα υγραεριοκινητα θα γινει το μεγαλο πανηγυρι,ειδη καποια  γεννησανε.
Δεν το αναλυω τεχνικα γιατι θα βρω εχθρους λογω του μεγαλου τζιρου στην αγορα.

Όταν αντικαθίσταται το υγρο καυσιμο από ξηρο είναι σαν να γινω εγω τρανσεξουαλ.

Αν θελεις οικονομια αλλαζεις αυτοκινητο, παιρνεις πετρελαιο ο ξάδερφος τη γυναικας μου πηρε το DS3 και δεν καιει τιποτα αλλα δεν εχει και επιδοσεις.
Ακομα αντικαθιστας το μοτερ βενζινης με πετρελαιο.
Αν δεν μπορεις τα παραπανω υπαρχει η πιο φτηνη λυση του καθαρου υδρογόνου ως βελτιωτικου καυσης και πιανεις καταναλώσεις πετρελαιου,που την πολεμανε γιατι το συστημα δεν κερδιζει ουτε ένα ευρω παρα χανει...
https://www.youtube.com/watch?v=I6R4ktVJ9_A
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Επειδή και εγώ διανύω πολλά χλμ με το αμάξι το σκέφτομαι για υγραέριο.Έχω ακούσει για αρκετά ford οτι δεν αποτελεί την ιδανικότερη επιλογή.Έχει βάλει κάποιος από εσάς να μου πει τις εντυπώσεις του;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
υπαρχουν κατι προσθετα που βοηθανε για τις θερμοκρασιες του υγραεριου

σαν αυτο
http://www.flashlube.com/en/products/valve-saver-fluid.html

ή αυτο

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4012.html?OpenDocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
 

Stelios....

Member
Feb 23, 2013
117
0
0
36
Παιανια
Αν το μοτερ ειναι ευπαθες ,δεν σε σωζει ουτε αγιασμος...
Τα 16αρια focus Μκ1 ηταν ακαταλληλα για υγραεριο συμφωνα με πολλες εταιριες...Τα Mk2 ηταν καλυτερα και τα τελευταια ford γινονται αβερτα υγραερια...
Ριξε μια ματια σε φορουμ οπως το autogasforum να παρεις μια γνωμη και απο εγκαταστατες...εχει καποιους αξιολογους...
 

vas-ath

New member
Mar 7, 2014
80
0
0
40
Αθήνα
Γνωρίζω ανθρώπους που το έχουν χρόνια τώρα και δεν έχουν προβλήματα ακόμα και πριν 6-7 έτη που οι συσκευές lpg δεν θεωρούταν τόσο αξιόπιστες όσο οι σημερινές και οι τεχνικοί δεν είχαν την εμπειρία.Εδώ τουλάχιστον στη Ελλάδα,γιατί σε άλλες χώρες όπως βουλγαρία-ιταλία-πολωνία τα συστήματα τα δουλεύουν απροβλημάτιστα πάνω απο 25χρόνια.Υπάρχουν και άλλοι που τους έχουν βγει προβλήματα τύπου να σβήνει το αμάξι,μπερδέματα λαμπάκια  και σε άλλους  ακόμη και μοτέρ.Το περίεργο είναι οτι για συγκεκριμένα ford έχει επαληθευτεί αυτό που λέμε ''αποτελεί εξαίρεση'' κυρίως με το Maveric.
Προσωπικά έχω πάρει φόρα για εγκατάσταση,παρότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος.
Αν κάποιος εδώ έχει χρησιμοποιεί υγραέριο ας μας πει τις παρατηρήσεις του.
 

vagtnt13

Rookie
Feb 24, 2015
11
0
0
Καλησπέρα εχω ενα fiesta mk6 2005 και ψαχνω εδω και λιγο καιρο για μετατροπη σε υγραεριοκινηση για οικονομια ...
Αν εχει βαλει καποιος φιλος  στο συγκεκριμενο αυτοκινητο να μου στειλει ενα μυν. για εγκαταστατη -kit και εντυπωσεις γενικα .
ευχαριστώ. ;)
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Εχει σκεφτει κανεις να βαλει υγραεριο? ειναι καθολου επικινδυνο? γτ εχω δει βιντεακια με εκρηξεις απο υγραεριο...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
ilias710 said:
Εχει σκεφτει κανεις να βαλει υγραεριο? ειναι καθολου επικινδυνο? γτ εχω δει βιντεακια με εκρηξεις απο υγραεριο...
Έχεις δει έκρηξη από υγραέριο; για στείλε κανένα να δούμε.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Αυτός κατά 99% το χει φτιάξει μόνος του ετσι γραφει κι ολας. Εδώ Ελλάδα όσα χρόνια υπάρχει, δν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Που αυτό φοβάμαι πρέπει να ναι γκάζι κι όχι αέριο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread