Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Καλημέρα, έλεγα να βάλω βάλω κάτι τέτοιο :
http://www.ebay.com/itm/201156831347?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

και κάτι τέτοιο:
http://www.ebay.com/itm/231109871102?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

έχει βάλει κάποιος? υπάρχει καμιά γνώμη σχετικά?

Η οθονίτσα έχει ένα κόκκινο καλώδιο για τροφοδοσία και τα άσπρο και κίτρινο για video input.
το άσπρο συνδέεται με την καμερα πίσω αλλά απο πού πρέπει/είναι σωστό να περάσει το καλωδιο?
Όπως κοίταγα στο εσωτερικό του fiesta, σκεφτόμουν οτι έιτε αθα περάσει απο πάνω δηλαδή απο την οροφή  πάνω απο την πόρτα και πάνω απο το πίσ παράθυρο και μετά μέσα στο πορτμπαγκάζ, έιτε απο κάτω απο την μοκέτακαι μετά μέσα απο το πίσω κάθισμα ίσως και μετά στο πορτμπαγκάζ...
Σημειωτέων οτι το αυτοκίνητο έχει αερόσακους οροφής-κουρτίνα οδηγού και συνοδηγού, λέτε αν περάσει το καλωδιάκι απο πάνω να εμποδίσει ενδεχομένως την σωστή λειτουργία του αερόσακου σε τρακάρισμα, μιάς και θα είναι μπροστά απο αυτόν?

Ευχαριστώ?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δε θα το περάσεις από την οροφή, από μπρος προς τα πίσω (από την πλευρά του οδηγού) θα το περάσεις ως εξής:
Κάτω από το τιμόνι, κάτω από το μαρσπιέ οδηγού, κάτω από την πίσω ταπετσαρία (του τρίθυρου), θα ανέβεις μετά από το πίσω αριστερό κολωνάκι (του πορτπαγκάζ ουσιαστικά) θα βγεις κάτω από την οροφή και θα περάσεις μετά από την πλαστική φυσούνα που ήδη έχει το πορτπαγκάζ αριστερά (η δεξιά φυσούνα είναι πιο μικρή και περνάει το σωληνάκι από το πιτσιλιστήρι) στην τρίτη πόρτα. Εκεί μπορείς μετά να βάλεις την κάμερα π.χ. στη χειρολαβή του πορτπαγκάζ, στο πλαστικό φιλέτο δηλαδή.
Έτσι δε μπλέκεις με οροφή και αερόσακους.. Ρεύμα συνήθως δίνουμε από το λαμπάκι της όπισθεν (για να δουλεύει το κύκλωμα όταν βάζεις όπισθεν).

Όσον αφορά τα δύο προϊόντα που μας υπέδειξες παραπάνω, δεν έχω προσωπική εμπειρία για την απόδοση ενός monitor καθρέφτη. Για την κάμερα πάνω στην πινακίδα, δε θα τη διάλεγα λόγω όγκου και ομορφιάς. Υπάρχουν πιο διακριτικές κάμερες που μπορείς να βιδώσεις κάτω από το φιλέτο του πορτπαγκάζ...
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Κώστα  ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες όταν το επιχειρήσω και αν κολλήσω κάπου θα σου ξαναστείλω,  :)
Σαν ποιές κάμερες έννοέις δλδ?
Εσύ που ξέρεις την ανατομία του πλαστικού φιλέτου, απο τις παρακάτω ποιά θα πάταγε πιο σωστά?


http://www.ebay.com/itm/17-Types-Night-Vision-120-135-170-Car-Rear-View-Reverse-Backup-Parking-Camera-/231168517119?pt=LH_DefaultDomain_15&var=&hash=item35d2b7a3ff
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Χμμμ, ή το νούμερο 13 ή το νούμερο 16, εγώ έχω το 16, αλλά το 13 απ' ότι βλέπω έχει πιο μικρές διαστάσεις (δεν το είχα βρει όταν έψαχνα)... Επίσης καλό θα ήταν να βρεις κάποια κάμερα που να εμφανίζει και τις γραμμές, γιατί η απλή σε ψιλομπερδεύει στην όπισθεν.
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Αρα η δική σου (#16) δεν εμφανίζει γραμμές?
Μήπως θα μπορούσες όταν βρείς χρόνο να ανεβάσεις μία φωτό απο την καμερα ετσι όπως έιναι τοποθετημένη και μία απο το monitor σου?
Είπες οτι δεν χρησιμοποιείς mirror monitor οπότε τι έχεις βάλει αντ'αυτού?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι θέμα της #16 ή όχι, κυκλοφορούν τόσες πολλές στο ebay που για να είσαι σίγουρος ότι εμφανίζει γραμμές, πρέπει να το γράφει στην περιγραφή. Επίσης η δική μου είναι με αισθητήρα ccd που λένε ότι έχει καλύτερη απόδοση στα σκοτάδια απ' ότι η αντίστοιχη με αισθητήρα cmos. Όταν έψαχνα να βρω και ccd και γραμμές, η φθηνότερη που έβρισκα ήταν στα περίπου 60 ευρώ. Οπότε παράγγειλα χωρίς.
Που εμφανίζει την εικόνα; Στην multimedia οθόνη...

DSC_0275.jpg


Φωτογραφία από το φιλέτο πίσω δεν έχω, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω  ;)
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Οκ ευχαριστώ, το φαντάστηκα οτι θαχες multineduia οθόνη απλά έλεγα μήπως και έιχες κάνει καμιά πατέντα με εξωτερική οθόνη που πατάει πάνω στο ταμπλό(όπως πχ αυτό: http://www.ebay.com/itm/4-3-TFT-LCD-Car-Reverse-Rear-View-Color-Monitor-DVD-VCR-Black-PHNG-/301317337891?pt=LH_DefaultDomain_186&hash=item4627e9b323)

το πάσχα που παρήγγειλα το jvc unit έλεγα οτι δεν θα χρειαστώ την καμερα και το monitor και έτσι πήρα απλό χωρίς οθόνη αφής multimedia κλπ. Τώρα το ψιλομετάνιωσα αλλά ελπίζω οτι με το mirror monitor να γίνει ''δουλειά''.
Είδα και κάτι video reviews στο youtube και ψήθηκα. H μόνη αρvητική κριτική που διάβασα στο amazon έλεγε οτι συντονίζεται στις χαμηλες στροφές μιάς και στερεώνεται πάνω στον μαμίσιο καθρέπτη με κάτι χαζο κλίπς της κακιάς ώρας (όπως κάτι βάσεις για κινητά). Σκέφτομαι όμως οτι άν τον κολλήσω πάνω στο τζάμι του μαμίσιου καθρέφτη με αφρώδη ταινία 2πλής όψεως, δεν θα έχω αντίστοιχα προβλήματα.

Σχετικά τώρα με τα guide lines, διάβασα μία κριτική στο amazon για τον καθρέπτη με μπέρδεψε γιατί έλεγε (στα θετικά σχόλια) οτι του άρεσε που έχει ενσωματωμένα τα guide lines. !!!??

Τεσπά βρήκα αυτήν την κάμερα:

http://www.ebay.com/itm/251633806973?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mάνο η Νο7 μου φαίνεται ότι είναι αυτή που ψάχνεις... Και έχει πολύ καλή τιμή.

Σχετικά με τις φωτογραφίες που ήθελες να δεις, ορίστε:



       
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Κώστα σ’ευχαριστώ για τις φωτό και για τις απαντήσεις.
Να σε ρωτήσω, την κάμερα πού ακριβώς την έβαλες, αν δείς στην παρακάτω φωτό μου υπάρχουν 2 πιθανά σημεία…
https://manospics.shutterfly.com/pictures/25
Πάνω στην πλαφωνιέρα ή πάνω στην κούρμπα που κάνει το χερουλάκι…
Στο ενδιάμεσο δεν υπάρχει επαρκής χώρος και αν την βάλω πέρα και από την πλαφωνιέρα θα έιναι πολύ στην άκρη…
Επίσης καταμεσής στο χερούλι θα είναι μάπα δεν θα μπορώ να πιάσω το χερούλι σωστά…

Δεν μπορώ να διακρίνω καλά απο την φωτό σου αλλά μάλλον στην ακρή απο το χερουλάκι έκεί που άρχίζει η κούρμα την έχεις βάλει σωστά?


Ακόμα, στην 2η φωτό  που έχω βάλει, πώς ακριβώς περνάει το καλώδιο από το σημείο 1 στο σημείο 2 ???
Το κομμάτι αυτό είναι κλειστή λαμαρίνα χωρίς πρόσβαση και δεν έχει στο ενδιάμεσο κανένα σημείο ελέγχου ή κάτι άλλο…
https://manospics.shutterfly.com/pictures/26
Με καμιά ατσαλίνα ηλεκτρολόγου πλαστική ή σιδερένια ?
Δεν μπορώ να σκεφτώ κανέναν άλλο τρόπο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ακριβώς όπως τα γράφεις Μάνο, δεν έχω καλύψει την πλαφονιέρα, ακριβώς δίπλα εκεί που αρχίζει το χερούλι την έχω τοποθετήσει. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, με ατσαλίνα κάνεις δουλειά (αφού βγάλεις το εσωτερικό κάλυμμα του χώρου αποσκευών).
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Κάμερα οπισθοπορείας που να βιδώνει στην θέση από το ένα φως της πινακίδας υπάρχει;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω δει κάτι τέτοιο για το mk6. Μπορείς να βρεις μια universal και να την τοποθετήσεις όπως εγώ. Δες την προηγούμενη σελίδα.
 

TEO-S

Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Με τον ιδιο τροπο, οπως ο Kostasg την εχω τοποθετησει και εγω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread