Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Jim Verde

Original poster
Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Καλησπέρα.

Τη Τρίτη θα πάω για τη παραγγελία ενός Ford fiesta St ,χρώματος μπλε.

Έχω αποφασίσει για όλα τα έξτρα εκτός της ηλιοροφής.

Για αυτό παρακαλώ θα ήθελα να μου πείτε τυχόν εντυπώσεις-παρατηρήσεις.

Εκτός αυτού θέλω να ρωτήσω :

Α) αυξάνει τη θερμοκρασία της καμπίνας ;
Β) τίθεται θέμα στεγανοποίησης μετά από καιρό;
Γ) σου τρώει διαθέσιμο εσωτερικό ύψος; (εγώ είμαι 1,80)
Δ) στην εθνική οδό (που οδηγώ συνέχεια) αν την ανοίξεις στην ανάκλιση κάνει θόρυβο;

Ευχαριστώ !
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν ξέρω συγκεκριμένα για το Fiesta, αλλά καθώς είχα αρκετά αυτοκίνητα με ηλιοροφή, ξέρω ότι
(α) μπορεί, αλλά εύκολα διορθώνεται με μεμβράνη
(β) όχι, είναι πολύ σπάνιο και ίσως μετά από πολλά, πολλά χρόνια
(γ) ειδικά αν είναι ηλεκτρική, ναι
(δ) εφόσον ξαφνικά βγάζεις ένα είδος "αερόφρενου" στην ροή του αέρα, πιθανότατα θα κάνει θόρυβο, αλλά δεν ξέρω ακριβώς πόσο στο Fiesta
 

Mco

Rookie
Nov 13, 2019
28
0
0
57
Επειδή την πάτησα μία φορά λέω όχι γιατί στην Ελλάδα έχουμε πολύ ήλιο, το καλοκαίρι ήταν δράμα η κατάσταση και ας είχε και κουρτίνα και μεμβράνη που είχα βάλει εγώ.
Γνώμη μου φυσικά, αν σου αρέσει βαλτη

Όσο για το νερό που λες να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει πιθανότητα να βουλώσει μία υδρορροη και να δημιουργήσει πρόβλημα...
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Προσωπικά την ήθελα πολύ την ηλιοροφή αλλά επειδή χρειάζομαι να βάζω μπάρες πάνω τον χειμώνα και επειδή άλλαζε πολύ το κόστος δεν προχώρησα στην επιλογή της.
Παρόλαυτά ερχόμενος από κάτοχος ανοιχτού αυτοκινήτου θα την ήθελα.

Για το (γ) μπορώ να σου πω πως χωρίς ηλιοροφή και ύψος 1.86 και φορώντας κράνος δεν έβρισκα στον ουρανό οπότε θεωρώ πολύ δύσκολο σε περίπτωση που όντως χαμηλώνει με την ηλιοροφή να έχεις πρόβλημα.
 

Jim Verde

Original poster
Newbie
Dec 21, 2019
8
0
1
Καλημέρα. Εχθές το παρήγγειλα! ST2 blue  με perfomance pack , B&O και τα καλούδια όπως κάμερα οπισθοπορείας , BLIS κλπ.

Ηλιοροφή ΔΕΝ έβαλα.  Δεν ήταν κάτι που καιγόμουν και με τη χρήση του αυτοκινήτου που κάνω (εθνική οδό) θα την είχα σαν γυάλινη οροφή . Δεν ήθελα να ρισκάρω έστω και μια μικρή πιθανότητα αστοχίας διαρροών και κυρίως δεν ήθελα να αυξήσω την θερμοκρασία της καμπίνας.

Το δύσκολο κομμάτι τώρα είναι να περιμένω 3+ μήνες.

Και έχω δει και όλα τα video στο youtube.......
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread