Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

giwrgos_p

Original poster
Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
Καλησπέρα το δικό μ mk6 δυστυχώς δεν έχει ηλεκτρονικά παράθυρα και κεντρικό κλείδωμα. Δεν συμφερει με τίποτα να τα πάρω απο την φορντ. Αρα οδηγούμαστε προς τα aftermarket τι θέμα είναι,  είναι αξιόπιστα η θα χαλάνε συνέχεια? ?
Ξέρει κανείς κατι πάνω σε αυτό?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
υπαρχει και αλλη λυση να πας σε μια μαντρα με τρακαρισμενα και να παρεις σε καλη τιμη ταπετσαριες πορτας+πλεξουδες+μηχανισμοι και διακοπτες τωρα για το κεντρικο κλειδωμα αγοραζεις 2 η 4 μηχανισμους(3θυρο εχεις η 5θυρο)  και τους τοποθετεις μεσα στην πορτα οι μηχανισμος ειναι αυτος http://www.ebw.gr/el/Product/121897/CENTRAL-LOCKING-4-Doors
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
συνηθως οι καροτσες του ιδιου μοντελου εχουν τις ιδιες αναμονες για οτι εχει η πιο πλουσια εκδοση σε εξοπλισμο. κοιταξε το και αν βεβαιωθεις οτι ισχυει θεωρω πιο σωστο να κανεις αυτο που προτεινει ο pt πηγαινε σε μια μαντρα και ππαρε τα απαραιτητα ωστε να γινει οσο πιο "εργοστασιακο" γινεται. οτιδηποτε αλλο ενδεχομενως να σε κανει καλο φιλο με τον ηλεκτρολογο..
 

giwrgos_p

Original poster
Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
Πήγα σε αντιπροσωπία να τους ρωτήσω απο περιέργεια ποσο κάνουν και μου ειπαν ο καθε γριλος 900 ευρω (δυο θελω) και επειδη λεει δεν έχει αναμονες ο εγκέφαλος πρεπει να βάλεις αλλον που κάνει 1000 ευρώ δηλαδη παίρνω ολοκληρο αυτοκίνητο :D

Για aftermarket κεντρικό κλείδωμα και ηλεκτρικά παράθυρα μου ζήτησαν 350 τοποθετημένα. Το 3θυρο εχω
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
giwrgos_p said:
Πήγα σε αντιπροσωπία να τους ρωτήσω απο περιέργεια ποσο κάνουν και μου ειπαν ο καθε γριλος 900 ευρω (δυο θελω) και επειδη λεει δεν έχει αναμονες ο εγκέφαλος πρεπει να βάλεις αλλον που κάνει 1000 ευρώ δηλαδη παίρνω ολοκληρο αυτοκίνητο :D

Για aftermarket κεντρικό κλείδωμα και ηλεκτρικά παράθυρα μου ζήτησαν 350 τοποθετημένα. Το 3θυρο εχω

900 ευρω ο καθε ηλεκτρικος γρυλλος ειναι ακρως αδυνατον τιμολογιακα!!!στη Ferrari o γρυλλος εχει 680 ευρω εκαστος..λιγο χλωμο μου φαινεται. Μηπως σου ειπαν 90ευρω? Επισης κ αυτο με τον εγκεφαλο μου φαινεται κουλο...τι δουλεια εχει ο εγκεφαλος με τα ηλεκτρικα παραθυρα;ενα ηλεκτρονικο κυκλωμα σε πλακετα ειναι με ρελεδες και αντιστασεις που παιρνει ρευμα κατευθειαν μεσο της ασφαλειοθηκης.Οι αναμονες ειναι κατα 99% πανω στα μερη του αυτοκινητου...Η η τεχνολογια της Ford διαφερει εντελως απο τις υπολοιπες μαρκες ή κατι χανω...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ίσως τα παραφουσκώνουν εκεί στη ford. Δεν είναι μόνο οι γρύλοι, είναι τα μοτεράκια, οι διακόπτες, οι ταπετσαρίες, οι καλωδιώσεις (αν δεν υπάρχουν ήδη), οι φύσες που θα μπουν στις πόρτες για τις συνδέσεις, ενδεχομένως άλλη ασφαλειοθήκη αν η υπάρχουσα δεν έχει αναμονές, οι παροχές από τη gem (που κλείνει τα ρεύματα μετά από κάποιο χρόνο για μείωση απωλειών) και σίγουρα κάτι ξεχνάω.
Για μένα, καλύτερα aftermarket, αλλιώς για να φαίνεται εργοστασιακό καλό είναι να ακολουθήσεις την πιο πάνω συμβουλή του pt1986 με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.
 

giwrgos_p

Original poster
Rookie
Dec 25, 2013
17
0
0
kostg said:
Ίσως τα παραφουσκώνουν εκεί στη ford. Δεν είναι μόνο οι γρύλοι, είναι τα μοτεράκια, οι διακόπτες, οι ταπετσαρίες, οι καλωδιώσεις (αν δεν υπάρχουν ήδη), οι φύσες που θα μπουν στις πόρτες για τις συνδέσεις, ενδεχομένως άλλη ασφαλειοθήκη αν η υπάρχουσα δεν έχει αναμονές, οι παροχές από τη gem (που κλείνει τα ρεύματα μετά από κάποιο χρόνο για μείωση απωλειών) και σίγουρα κάτι ξεχνάω.
Για μένα, καλύτερα aftermarket, αλλιώς για να φαίνεται εργοστασιακό καλό είναι να ακολουθήσεις την πιο πάνω συμβουλή του pt1986 με μεταχειρισμένα ανταλλακτικά.

Αυτο που μου είπαν ειναι 900 ευρώ η κάθε πόρτα (οχι μονο ο γρυλλος λαθος δικο μου) δηλαδή διακοπτες κτλ (εκτος απο ταπετσαρια). Και μου ειπαν οτι δεν εχει αναμονές και γιαυτό χρειάζεται  αλλο εγκεφαλο



Το θέμα ειναι τα aftermarket ειναι αξιόπιστα?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread