Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Γρηγόρης ΜΚ7

Original poster
Rookie
Jul 11, 2010
31
0
0
36
ATAΛΑΝΤΗ
Κατι εχω ακουσει για ανταπτορα που μπορεις  να τραβηξεις ενισχυτη απο εκει χωρις να ξυλωσεις μαμα κονσολα.Απλα το συνδεεις στα πισω ηχεια.Τι εχετε να προτεινετε????
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, καλά έχεις ακούσει, υπάρχουν τέτοιοι adaptors και κυκλοφορούν κατά κόρον στην αγορά. Ονομάζονται "high to low speaker adaptors" και η δουλειά τους είναι να υποβαθμίζουν το υψηλής τάσης/ισχύος σήμα που παράγεται από την πηγή του αυτοκινήτου σε χαμηλής, προκειμένου να οδηγήσει κάποιον aftermarket ενισχυτή ήχου. Κάποια συγκεκριμένη μάρκα δεν μπορώ να σου προτείνω, γιατί υπάρχουν πολλές.
Εγώ πάντως δε θα αγόραζα τέτοιον adaptor, αλλά έναν ενισχυτή που έχει ενσωματωμένες εισόδους hi level, όπως τον παρακάτω:

Audison-SRX-4.jpg

Audison SRx4

Nα ξέρεις πάντως ότι με μια τέτοια λύση θα κρατήσεις την εργοστασιακή πηγή σου (και την κονσόλα), θα έχεις πιο δυνατή ένταση, αλλά η ποιότητα του ήχου που θα παραχθεί θα είναι υποδεέστερη από το αν θα χρησιμοποιούσες aftermarket πηγή. Στην πράξη θα ακούς ένα ελαφρύ φύσημα από τα ηχεία σου στις χαμηλές εντάσεις και κάπως παραμορφωμένο ήχο στις πολύ υψηλές εντάσεις.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #3
εγω να ρωτησω κατι και να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου???

εστω οτι η εργοστασιακη μας πηγη μας εχει στην εξοδο μας 40-45 watt .... μια aftermarket πηγη εχει εξοδο 45-50 watt....αρα για ποιο λογο να παρουμε εναν τετοιο ενισχυτη και οχι εναν απλο(και ποιο φτηνο) και να του βαλουμε σε σειρα ενα αντιπαρασυτικο φιλτρο για να αποφυγουμε τα παρασιτα σε ολο το φασμα της εντασης???επισης η παραμορφωση σε υψηλες εντασεις η παραμορφωση μπορει να οφειλεται ή επειδη δεν εχει αλλο να δωσει ο ενισχυτης ή δεν αντεχουν τα ηχεια....!!!!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
nos7 said:
εγω να ρωτησω κατι και να κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου???

εστω οτι η εργοστασιακη μας πηγη μας εχει στην εξοδο μας 40-45 watt .... μια aftermarket πηγη εχει εξοδο 45-50 watt....αρα για ποιο λογο να παρουμε εναν τετοιο ενισχυτη και οχι εναν απλο(και ποιο φτηνο) και να του βαλουμε σε σειρα ενα αντιπαρασυτικο φιλτρο για να αποφυγουμε τα παρασιτα σε ολο το φασμα της εντασης???επισης η παραμορφωση σε υψηλες εντασεις η παραμορφωση μπορει να οφειλεται ή επειδη δεν εχει αλλο να δωσει ο ενισχυτης ή δεν αντεχουν τα ηχεια....!!!!!!!

Aυτόν τον ενισχυτή θα τον αγοράσεις για να τον συνδέσεις στην εργοστασιακή πηγή με τις hi-level εισόδους του. Αν έχεις σκοπό να τοποθετήσεις έτσι κι αλλιώς άλλη πηγή, τότε βάζεις και ενισχυτή χωρίς τέτοιες εισόδους. ;)
Και ο συγκεκριμένος που έφερα ως παράδειγμα, είναι κάπως πιο καλό (και ακριβό) μοντέλο, δηλαδή με μικρή αρμονική παραμόρφωση και μεγάλο φάσμα στην απόκριση συχνοτήτων. Σαφώς και μπορεί να ψάξει ο καθένας και να βρει κάποιον φθηνότερο ενισχυτή, απλά, ότι δίνεις, παίρνεις.
Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει την εργοστασιακή πηγή με adaptor hi-low και μετά τον ενισχυτή. Όταν άλλαξα την πηγή με aftermarket με εξόδους RCA, άκουσα μεγάλη διαφορά, στο "φύσημα" (που πλέον δεν υπάρχει) και στην ένταση που έβγαζε το ηχοσύστημα μέχρι να παραμορφώσει. Τα ηχεία ήταν τα ίδια και στις δύο περιπτώσεις.

Γρηγόρης ΜΚ7 said:
το μαμα cd player εχει υποδοχι rca?

Νομίζω πως όχι. Καμία εργοστασιακή πηγή δεν έχει.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
σωστος εισαι Κωστα σε ολα(δεν αντιλεγω)....εγω καποια στιγμη σκεφτομαι να βαλω το ηχοσυστημα που ειχα στο προιγουμενο αμαξι μου...ΔΛΔ να παρω τις εξοδους απο τα πισω (μπορει και μπροστα για να παιξω λιγο και ΚΑΛΑ surround) και να τα βαλω κατευθειαν σε απλο ενισχυτη χωρις hi-level...λες να εχω μεγαλο χασιμο τις αποδοσεις????

επισης....στο ΤΕΛΙΟΣ μαμα ηχοσυστημα που εχουμε τωρα εαν του τα δωσεις ολα και εχει καλη ποιοτητα ενα κομματι δεν σου παραμορφονει τον ηχο(μπουκωμα ηχειων) αλλα σου κοβει εντασει...(σαν να εχει ασφαλεια το ηχειο και να φτανει μεχρι εκει που μπορει και κοβει τον ηχο και επανερχεται παλι)!!!!!!!!το εχει παρατηρισει κανει??
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε θα σου δουλέψει έτσι απ' ευθείας ο ενισχυτής, θα πρέπει να έχει ενσωματωμένες hi-level εισόδους, ή να παρεμβάλλεις hi-low level adaptor. Αν συνδέσεις κατ' ευθείαν τις εξόδους των πίσω ηχείων στις εισόδους rca του ενισχυτή, τότε στην καλύτερη περίπτωση να μη σου παίξει, στην χειρότερη θα τον κάψεις...
Σχετικά πρόσφατα είχα ακούσει το ηχοσύστημα ενός mk7 με usb είσοδο και ομολογώ ότι με είχε εντυπωσιάσει η ποιότητα του ήχου που έβγαζε. Αυτό που λες ίσως να είναι προστασία του εργοστασιακού ηχοσυστήματος, αντί να παραμορφώνει δηλαδή, να κόβει ένταση. Υποθέτω βέβαια ότι δεν αναφέρεσαι στην αυξομείωση της έντασης σύμφωνα με την ταχύτητα που κινείσαι, σωστά;
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εγω ξερω και που τον εχει "κουμπωσει" τον δισκο αλλα δεν λεω.... :p

Εμενα η ερωτηση μου ειναι αλλη....Απο usb χανει στην ποιοτητα του ηχου οπως απο καρφι(ΑUX)???
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι, δε χάνει σε ποιότητα διότι η αποκωδικοποίηση του mp3 και αναπαραγωγή του γίνεται από την πηγή του αυτοκινήτου και μόνο. Η ποιότητα του ήχου από το aux in μπορεί να είναι χειρότερη και εξαρτάται αποκλειστικά από τη συσκευή που συνδέεις πάνω.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
θα συμφωνησω με τον Κωστα αλλα να πω και μια δικια μου παρατηρισει...το usb παιζει καλυτερα και ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ απο το το cd...να επισυμανω οτι δεν εχω βαλει κανενα αυθεντικο cd ωστε να δω το μεγιστο αποτελεσμα που μπορει να βγαλει σε ηχο ΑΛΛΑ και τα κομματια που εχω στο σκληρο ειναι και αυτα με την ιδια ποιοτητα που γραφτηκε το cd!!!τα συμπερασματα δικα σας...... :p :p
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Αυτο Μιχαλη ισως ειναι λογικο...Καθε προγραμμα (σοβαρο) που γραφει cd σου εχει επιλογη για την ποιοτητα του τραγουδιου...Εαν εχεις βαλει την ποιοτητα σχετικα χαμηλη ενα τραγουδι που εχει υψηλοτερη θα στο μετατρεψει...Ο σκληρος δεν το κανει αυτο... ;)
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
εχεισ δικιο απο το 20 μεχρι το 30 η ενταση ειναι σχεδον ιδια
 

vasilisfiesta

Hero Member
Nov 13, 2010
1,027
0
0
35
Λοιπον πηγα πριν κατι μερες και ρωτησα για ηχοσυστημα,εδω karpisaudio.gr.Ο τυπος ειναι απο τους καλυτερους στο χωρο(με κυπελλα απο διαγωνισμους κτλ..)
Μου ειπε τα εξης:
Βρηκε προσφορα τις kicker με ενυσχητη,γουφερ 10'' και 4 ηχεια.
Δεν θυμαμαι rms,θυμαμαι ομως οτι μου ειπε οτι θα παιζουν στα 2 ομ 4χ200 βαττ..Ο ενυσχητης εχει ηδη πανω ανταπτορες,ετσι δεν θα χρειαστει να μπουν σαν εξτρα(ενας καλος ανταπ. κοστιζει γυρω στα 75 ευρω).Μονο ο ενυσχητης εχει 500 ευρω.Οοοοοολα μαζι θα παει 800 ευρω :eek: μαζι με εργασια και καλωδια.
Για μενα ειναι παρα πολλα τα λεφτα και ετσι το ξεχναω..(δεν δινω αλλα 200 να βαλω μια ολοσωμη ;D)
Θελω να ακουσω και τι γνωμη σας...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
vasilisfiesta said:
δεν δινω αλλα 200 να βαλω μια ολοσωμη ;D
Θελω να ακουσω και τι γνωμη σας...

βασιλη το ειπες και απο μονος σου εγω δεν χρειαζεται να πω κατι αλλο...
ποτε δεν μου αρεσαν τα πολλα κλαπατσιμπανα
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
κατι ανταπτορες που βρισκω στο ebay με καμια 10ρια ευρω,ειναι τοσο g.t.p;
π.χ http://www.ebay.com/itm/Speaker-to-RCA-Line-Level-Converter-Adaptor-High-Low-/250736196763?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item3a610abc9b
και κατι ακομη!Ο ανταπτορας για να τοποθετηθει, καταργεις τα πίσω (L+R) ηχεια ή απλα τους "κλεβεις" το σημα οποτε δουλευν και τα ηχεια και ο ανταπτορας?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ adaptors από το e-bay. Aλλά υποψιάζομαι ότι έναν adaptor που εδώ στο Ελλάντα τον πληρώνεις 40 euro, θα αντιστοιχεί με έναν της τάξης των 10-15 euro του e-bay (για no-name μιλάμε πάντα).
Το καλύτερο πάντως είναι να έχει high level εισόδους ο ενισχυτής ή το sub σου, οπότε εκεί ξέρεις τι έχεις αγοράσει και τι περιμένεις να ακούσεις.
Ο adaptor κλέβει σήμα, οπότε και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά και τα ηχεία σου.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
για ενισχυτη 4 καναλο χρειαζονται δυο ζευγη rca(οποτε 2 ανταπτορες;)
http://www.emimikos.gr/shop/images/D/MAGNAT-EDITION-FOUR_L2.jpg
edit: βρηκα τη λυση!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
για βοηθεια προς τους ενδιαφερομενους, εγω εχω βαλει εναν εμφανισιακα ολοιδιο με αυτον τον ανταπτορα http://www.ebay.com/itm/Hi-to-Low-Level-Adaptor-Car-Speaker-to-Rca-2-Line-Level-Convertor-for-Amplifier-/400357034074?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item5d3723885a απλα τον ειχα παρει απο ελλαδα 15ε(μαζι με το κοστος του κουριερ). προσωπικα δεν εχω θεμα ουτε με μπουκωματα ουτε ο ηχος ειναι περιεργος!επειδη εχω ακουσει και πηγες που εχουν rca,δεν βγαζεις διαφορα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread