Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δυστυχώς οι παρατεταμένες δοκιμές με 5η, στεγνό μίγμα και 1.1 Μπαρ έφεραν το αναμενόμενο αποτέλεσμα... ok234 Η μπίελα απο τον 2ο κύλινδρο κόπηκε ανοίγοντας δύο τρυπάρες στο μπλόκ και το πιστόνι έγινε πριονίδια μέσα στο στροφαλοθάλαμο.... Αααα στρόβωσαν και δύο βαλβίδες με τους οδηγούς τους.

Με τις υγείες μου, οι μλκίες πληρώνονται...

Το κατεβασα το μοτερ, το έκανα βιδες, μαζεψα ότι σωνωτανε και τώρα μάλλον θα επιστρατέψω το άλλο μοτερ που έχω το οποίο βεβαια θέλει μέταλλα στροφάλου και ρεκτιφιέ στον ένα κύλινδρο. Ψαχνω να βρώ τίποτα καλά μπιελοπίστονα και πάμε για 280 στο 1.4!!!! Αμα βρω και καμια GT2860...
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
οχι ρε αλεξ .... κριμα ρε μαμωτο ,περαστικα.

Ποσο να αντεξουν τα μαμα σωθηκα...απο την αλλη ευκαιρια να παμε στα 280 οπως λες
και να απογειωσεις το 1.6 στα υψη!

Καλη δυναμη,κουραγιο και υπομονη!
 

vagma

Hero Member
οποιος δεν εχει μυαλο.............εχει ποδαρια!!!!!!!!!! τα ακουτε κυριοι?

τουρμπο με μαμα σωθηκα.............θα τρελαθουμε?  γι αυτο οταν γινονται τετοιου ειδους μετατροπες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ..........βαλε ρε αλεκο ενισχυμενες μπιελες πιστονια βαλβιδες βιδες κεφαλης δεστο οπως πρεπει και οχι στην τυχη και δεν θα ξανασπασει!!!!!!!!!!!! ok234
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παμε για κανα group buy μπας και μας ερθουν πιο φτηνα?   giggle
 

falcon

Member
May 12, 2010
211
0
0
40
περιστερι
υπομονη φιλε μου..... :eek: δεν εχω κατι αλλο να πω....παρε το διλητρο το δικο μου και πηγαινε για 400οσια...... ;)
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vagma said:
οποιος δεν εχει μυαλο.............εχει ποδαρια!!!!!!!!!! τα ακουτε κυριοι?

τουρμπο με μαμα σωθηκα.............θα τρελαθουμε?  γι αυτο οταν γινονται τετοιου ειδους μετατροπες ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΩΣΤΑ..........βαλε ρε αλεκο ενισχυμενες μπιελες πιστονια βαλβιδες βιδες κεφαλης δεστο οπως πρεπει και οχι στην τυχη και δεν θα ξανασπασει!!!!!!!!!!!! ok234

δεν φταινε ρε βαγγελη τα μαμα σωθικά!!! Αντέχουν μέχρι 200 άλογα χωρίς πρόβλημα...Αλλα στο 1.1 πρεπει να βγαζε καμια 250αρια και πάνω απο 35 κιλά ροπή!! Τέτοια νούμερα όχι, δέν τα αντέχει η μαμα μπιέλα και το ήξερα αυτό απλά μλκιστηκα!!!
falcon said:
υπομονη φιλε μου..... :eek: δεν εχω κατι αλλο να πω....παρε το διλητρο το δικο μου και πηγαινε για 400οσια...... ;)


ασε μη μου βαζεις ιδεες. :D
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
αυτές είναι κύριοι οι συνέπειες του (σφαγμένου μοτέρ). βεβαία πιστεύω ότι το ξερες ότι κάποια στιγμή θα γινόταν. Δεν πειράζει ρε φίλε εσύ να σαι καλά. περαστικά σου ..... :(
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
:mad:

ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΑ 1.2 BAR ΜΕ 5η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΓΕ ΟΥΤΕ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ. Μην σας παραμυθιάζουνε, μόνο απο απροσεξία του οδηγού ή κακό μηχανικό σπαζουν τα αμάξια. Απλα εγω ημουνα απροσεκτος....
 

vagma

Hero Member
turbomaniac said:
:mad:

ΑΝ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΑ 1.2 BAR ΜΕ 5η ΠΑΡΑΤΕΤΑΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΠΑΓΕ ΟΥΤΕ ΣΕ 5 ΧΡΟΝΙΑ. Μην σας παραμυθιάζουνε, μόνο απο απροσεξία του οδηγού ή κακό μηχανικό σπαζουν τα αμάξια. Απλα εγω ημουνα απροσεκτος....

ασε ρε............εδω εχω δει μοτερ να σπαει με 0.5 πιεση..........πλακα μας κανεις?.............πανω απο ολα τα σωθικα.......αμα ηταν αλλιως θα ηταν ολη η ελλαδα τουρμπισμενη!!!!!!!!!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
ναι οκ και συμφωνώ. άλλο θέλω να σου πω. τα μοτέρ που είναι πειραγμένα έτσι είναι σαφώς ποιο ευάλωτα από τα τα μαμά.  ;)
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
vagma said:
ασε ρε............εδω εχω δει μοτερ να σπαει με 0.5 πιεση..........πλακα μας κανεις?.............πανω απο ολα τα σωθικα.......αμα ηταν αλλιως θα ηταν ολη η ελλαδα τουρμπισμενη!!!!!!!!!

εσυ δεν τρωγεσαι με τίποτα...
 

akridas07

Pro Member
Jul 21, 2010
343
0
0
40
vagma said:
ασε ρε............εδω εχω δει μοτερ να σπαει με 0.5 πιεση..........πλακα μας κανεις?.............πανω απο ολα τα σωθικα.......αμα ηταν αλλιως θα ηταν ολη η ελλαδα τουρμπισμενη!!!!!!!!!

Η περισσότερη τουρμπισμένη είναι!
 

galaioan

Member
May 9, 2010
180
0
0
36
δε πειράζει αλέξη, θα βγει πιο δυνατό !! δε πτοούμαστε !!
 

turbomaniac

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
galaioan said:
δε πειράζει αλέξη, θα βγει πιο δυνατό !! δε πτοούμαστε !!

μαζι με του πετρου, τα πιό ωραια και ενθαρυντικά ποστς!!!
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
η γνωμη μου ειναι οτι δεν ηρθε και το τελος του κοσμου,λ7 κ ορεξη να υπαρχουν και
ολα γινονται και ακομα καλυτερα μη σου πω...Ο καθε τουρμπατος ξερει ποια ειναι
τα ρισκα απο πριν σε μια τετοια μετατροπη και σιγουρα ειναι προετοιμασμενος για
ενδεχομενη στραβη που ισως προκυψει.Αλεξ δες το σαν μια καινουργια ευκαιρια
να το κανεις ακομα πιο δυνατο με σφυριλατα σωθηκα - GT2860.
 

antre

Member
Jun 24, 2010
202
0
0
40
athina
Μην λυγιζεις turbomaniac..με χρονια με καιρους παλι 300+ θα το εχεις...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
περαστικα αλεξη,την υγεια σου να εχεις και την ορεξη που ειχες και πριν καποια χρονια οταν ξεκινησες ωστε να το προχωρησεις παλι απο την αρχη και πιο δυνατο....
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Κριμα ρε ψηλε,δεν πηγαμε καμια βολτα και δεν προλαβες να το χαρεις.Αλλα οπως ειπαν και τα περισσοτερα παιδια δεν ειναι το τελος του κοσμου.Εχεις τις γνωσεις και την υπομονη να το ξαναφτιαξεις η να τουρμπισεις ενα καλυτερο (της γυναικας δεν κανει? giggle) Παμε για αλλα τωρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread