Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας σχετικά με την αλλαγή των λαμπτήρων στα μπροστινά φανάρια σε LED λευκού χρώματος σε Fiesta MK7 του '11. Απ' ότι έχω καταλάβει το CANBUS μπορεί να βγάλει σφάλμα σε περίπτωση που εντοπίσει μία καμένη λάμπα ή στην περίπτωση των LED επειδή τραβάνε λιγότερο ρεύμα. Υπάρχουν κάποιες "error free" λάμπες που μπορείτε να μου προτείνετε;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Δύσκολο να σου πει κάποιος συγκεκριμένη μάρκα, εκτός και αν πας σε γνωστές, π.χ. Phillips, που είναι σίγουρα καλές και δουλεύουν 100%.
Αλλά γενικά οι λάμπες LED για προβολείς (Η1, Η7 συνήθως) είναι σωστά κατασκευασμένες, δηλαδή απίθανο να σου βγάλουν σφάλμα, εκτός και αν πάρεις την τελευταία τυχαία κινεζιά. Η συντριπτική πλειοψηφία το αναφέρει κιόλας ότι είναι CANBus και error-free.
 

georgemps

Member
Apr 6, 2015
137
6
18
αυτες εχω βαλει , και λειτουργουν αψογα χωρις προβληματα.
https://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=6052&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=9
 

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
The Ace said:
Δύσκολο να σου πει κάποιος συγκεκριμένη μάρκα, εκτός και αν πας σε γνωστές, π.χ. Phillips, που είναι σίγουρα καλές και δουλεύουν 100%.
Αλλά γενικά οι λάμπες LED για προβολείς (Η1, Η7 συνήθως) είναι σωστά κατασκευασμένες, δηλαδή απίθανο να σου βγάλουν σφάλμα, εκτός και αν πάρεις την τελευταία τυχαία κινεζιά. Η συντριπτική πλειοψηφία το αναφέρει κιόλας ότι είναι CANBus και error-free.

Ποτέ κινεζιές! ;D Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να φανταστώ ότι ισχύει το ίδιο και για τις λάμπες στην πινακίδα έτσι;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,307
180
63
50
Αθήνα
Για αυτές (W5, T10) δεν χρειάζεται, ούτε υπάρχουν κιόλας, προϊόντα από γνωστές μάρκες, αρκεί να πάρεις error-free CANBus λάμπες (το λένε όλες)
 

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Σήμερα πήγα με το αμάξι της δουλειάς σε ηλεκτρολόγο και βρήκα ευκαιρία να τον ρωτήσω για το canbus, τις LED κλπ. Μου πρότεινε Xenon αντί για LED. Έχει κανείς εμπειρία με λάμπες xenon?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
39
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #8
Σήμερα πήγα με το αμάξι της δουλειάς σε ηλεκτρολόγο και βρήκα ευκαιρία να τον ρωτήσω για το canbus, τις LED κλπ. Μου πρότεινε Xenon αντί για LED. Έχει κανείς εμπειρία με λάμπες xenon?

ναι φίλε μου ... έχω δοκιμάσει και τα 2 και η γνώμη είναι καμία επαφή οι led με τις xenon ... οι xenon είναι 1000 φορές καλύτερες και σε απόδοση,ένταση αλλα και γωνίας !!

Γνώμη μου φυσικά !!!
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Για μένα είναι μονόδρομος τα led. Με μια καλή σειρά έχεις καλύτερο φως από xenon μικρότερες θερμοκρασίες και δεν χρειάζεσαι balast άρα θα μπει σωστά μέσα στο φανάρι σου.
Επίσης έχουν πολύ μεγαλύτερο χρόνο ζωής.
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Εγω φιλε εχω αλλαξει ολο το αμαξι σε led και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος 2 χρονια τωρα,στις Η7 που ειναι και οι πιο σημαντικες μπορεις να παιξεις με τα lumen δλδ να βρεις μοντελα με πολλα lumen ωστε να εχεις και καλυτερη αποδοση!Τις xenon τις απεφυγα καθαρα για λογους θερμοκρασιας.Ψαξε εαν θες στην autobeam ειναι Αγγλια και εχει φοβερα προιοντα!Αλλιως κοιτα για Phillips ή Osram εδω Ελλαδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693 and westerlycarrot9

westerlycarrot9

Original poster
Rookie
Nov 28, 2020
40
9
8
Εγω φιλε εχω αλλαξει ολο το αμαξι σε led και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος 2 χρονια τωρα,στις Η7 που ειναι και οι πιο σημαντικες μπορεις να παιξεις με τα lumen δλδ να βρεις μοντελα με πολλα lumen ωστε να εχεις και καλυτερη αποδοση!Τις xenon τις απεφυγα καθαρα για λογους θερμοκρασιας.Ψαξε εαν θες στην autobeam ειναι Αγγλια και εχει φοβερα προιοντα!Αλλιως κοιτα για Phillips ή Osram εδω Ελλαδα.
Έτσι όπως άλλαξαν τα πράγματα για τις αγορές από Αγγλία ξέχνα την Autobeam :p
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Εγω φιλε εχω αλλαξει ολο το αμαξι σε led και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος 2 χρονια τωρα,στις Η7 που ειναι και οι πιο σημαντικες μπορεις να παιξεις με τα lumen δλδ να βρεις μοντελα με πολλα lumen ωστε να εχεις και καλυτερη αποδοση!Τις xenon τις απεφυγα καθαρα για λογους θερμοκρασιας.Ψαξε εαν θες στην autobeam ειναι Αγγλια και εχει φοβερα προιοντα!Αλλιως κοιτα για Phillips ή Osram εδω Ελλαδα.
Αν εβαλες ολο το σετ απο autobeam πες μας αν θες ποσο σου ηρθε περιπου οικονομικα ολο το πακετο. Ειμαι περιεργη τελικα αν αξιζει να αγοραζεις απο autobeam (κρινοντας μεταφορικα, χρονο, περα-δωθε σε περιπτωση ελαττωμστικου κλπ) ενω βρισκεις ευκολα καλες εταιριες και στην ελλαδα. Εγω προσωπικα επελεξα κυριως philips k osram απο εδω αλλα η απορια μου εχει μεινει. stakont stakont νομιζω κ εσυ το εχεις κανει;
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
εγώ τις γιορτές που είχε προσφορά η autobeam είχα βρεί όλο το σετ περίπου στα 240 ευρώ με τα μεταφορικά όπου κανονικά είχαν όλα περιπου 350, είχε έκπτωση -35% . αρκετά δελεαστικό και αν μου περίσευαν εκείνες τις μέρες θα τα έδινα. Μιλάμε για ένα σετ με καμια 10 -12 λάμπες φωτα μπροστά πισω μεσα πινακιδες στοπ οπισθεν κλτπ...
 

stakont

Staff member
Hero Member
MK7.5
Mar 21, 2015
35
9
8
41
Παλαιό Φάληρο
Μοντέλο
MK7.5
Αν εβαλες ολο το σετ απο autobeam πες μας αν θες ποσο σου ηρθε περιπου οικονομικα ολο το πακετο. Ειμαι περιεργη τελικα αν αξιζει να αγοραζεις απο autobeam (κρινοντας μεταφορικα, χρονο, περα-δωθε σε περιπτωση ελαττωμστικου κλπ) ενω βρισκεις ευκολα καλες εταιριες και στην ελλαδα. Εγω προσωπικα επελεξα κυριως philips k osram απο εδω αλλα η απορια μου εχει μεινει. stakont stakont νομιζω κ εσυ το εχεις κανει;
Το μονο που δεν εχω αλλαξει ειναι το πισω φως ομιχλης δεν θυμαμαι ποσο πηγε αλλα δεν ειχα επιλεξει το πακετο γιατι στην αρχη αγορασα μονο την H7 λαμπα κ η Η11 ηταν σε ελλειψη κ την πηρα απο το ebay αλλα παλι autobeam. Δεν ξερω σε περιπτωση ελαττωματικου τι κανεις σε μενα δεν εχει παθει κατι κ αλλωστε εχει 5 χρονια εγγυηση. Δεν εχω δοκιμασει τις λαμπες που λες αλλα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Ναι γραψω το συνολικο ποσο δεν γινεται γιατι μιλαμε για αρκετες λαμπες και ειναι δυσκολο να υπολογισω συνολικο κοστος.Αυτο που εκανα ειναι οταν εβγαζε προσφορα 20-30% αγοραζα αυτες που μου ελειπαν την συγκεκριμενη στιγμη.Γενικα μεσω των προσφορων οι τιμες ηταν αρκετα καλες οπως και η ποιοτητα.Οσον αφορα τις επιστροφες επειδη στα 2 φιεστα που εχω βαλει autobeam ετυχε η μια απο τις 2 της οπισθεν να ειναι καμμενη,εστειλα mail με τν φωτογραφια της λαμπας για να φαινεται ο κωδικος και το αντιγραφο της παραγγελιας και σε 1 εβδομαδα ειχα καινουργιο σετ αντικαταστασης!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vatomouro and dtsef

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
εγώ τις γιορτές που είχε προσφορά η autobeam είχα βρεί όλο το σετ περίπου στα 240 ευρώ με τα μεταφορικά όπου κανονικά είχαν όλα περιπου 350, είχε έκπτωση -35% . αρκετά δελεαστικό και αν μου περίσευαν εκείνες τις μέρες θα τα έδινα. Μιλάμε για ένα σετ με καμια 10 -12 λάμπες φωτα μπροστά πισω μεσα πινακιδες στοπ οπισθεν κλτπ...
Α κάνουν καλές προσφορές λοιπόν. Ετσι αξιζει, ναι. Τα 350 θεωρώ οτι είναι αρκετά.
Post automatically merged:

Το μονο που δεν εχω αλλαξει ειναι το πισω φως ομιχλης δεν θυμαμαι ποσο πηγε αλλα δεν ειχα επιλεξει το πακετο γιατι στην αρχη αγορασα μονο την H7 λαμπα κ η Η11 ηταν σε ελλειψη κ την πηρα απο το ebay αλλα παλι autobeam. Δεν ξερω σε περιπτωση ελαττωματικου τι κανεις σε μενα δεν εχει παθει κατι κ αλλωστε εχει 5 χρονια εγγυηση. Δεν εχω δοκιμασει τις λαμπες που λες αλλα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος
Και εσύ να μην ήσουν απόλυτα ικανοποιημένος, ήμουν σίγουρα εγώ που ξεσηκώθηκα απο εσένα όταν είδα το αυτοκίνητο σου βράδυ σε ταξίδι και τα άλλαξα ολα. Υπεροχο το αποτέλεσμα σου. Θελω μολις τελειωσει η καραντινα να συγκριθουμε. Μπορεί και να πατάω.στα φωτα μόνο 😎😎
 

Nikos sampa

Newbie
Feb 9, 2019
5
0
1
αυτες εχω βαλει , και λειτουργουν αψογα χωρις προβληματα.
Τις έβαλες απευθείας; Ή θέλουν κάποιον μετατροπέα για να δουλέψουν; Έχω fiesta mk8
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread