Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Έκανα αυτό το ποστ γιατί οτι βρήκα στο forum ήταν αρκετά παλιά για το συγκεκριμένο θέμα.
Το αμάξι που φτάνει στα χεράκια μου είναι μαύρο. Δεν έχει γίνει ποτέ τίποτα σε γυάλισμα κλπ.
Το θέμα detailing στην Ελλάδα νομίζω είναι λίγο νεκρό.
Οσο το έψαξα ο μόνος που βρήκα να διαφημίζει την δουλειά του είναι ενας μπάρμπας παπατζής στο utube (CF-Detailing).
Επειδη το αμάξι ειναι 4ετίας δεν θέλω να κάνω την βαριά δουλειά γυαλίσματος με τους αλοιφαδόρους με τις 3-4 αλοιφές που όπως λένε φεύγει μια στρώση χρώματος.
Ωστόσο επειδή ειναι μαύρο όπως προ-είπα θέλω κάτι να ανανεώσει το χρωμα του και να γυαλίζει.
Πραγματικά με τις τεχνικές και τις ονομασίες τους (κρυσταλοποιήσεις, γυαλίσματα, κερώματα κλπ) δεν μπορώ να βγάλω άκρη γιατί στην Ελλάδα ο καθένας λέει οτι θέλει.
Οποιοσδήποτε έχει μία καλή εμπειρία για το θέμα θα ήθελα να στείλει προτάσεις για καλούς πάνω στο θέμα ώστε να πάω το αμάξι.
Και επίσης τι "θεραπεία" ακολούθησε και πόσο κόστισε.
 

CK1

New member
Feb 6, 2015
64
1
8
Καλημέρα, αν το χρώμα του αυτοκινήτου είναι σε καλή γενικά κατάσταση γιατί δεν δοκιμάζεις μόνος σου?  Είχα δοκιμάσει τη Super Resin Polish της Autoglym και έπειτα κέρωμα την Extra gloss protection της ιδιας εταιρίας και έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα. Αν πάλι το χρώμα είχει πιάσει  "αγριάδα" μπορείς να δοκιμάσεις και πηλό. Θέλει δουλειά με το χέρι αλλά το αποτέλεσμα αξίζει με το παραπάνω.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Υπάρχουν αρκετοί σοβαροί επαγγελματίες στον χώρο αλλά γενικά είναι κάτι που πληρώνεις.
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι?

Επειδή έχεις μαύρο χρώμα είναι δύσκολο και όλες οι ατέλειες φαίνονται εύκολα.
Αν δεν έχει γίνει ποτέ ξανά γυάλισμα δε γίνεται με ένα γυάλισμα να φτάσεις χρώμα.
Ουσιαστικά αυτό που τρως είναι στρώση από το βερνίκι στο οποίο είναι όλες οι γρατζουνιές που βλέπεις.

Μπορείς να δοκιμάσεις και μόνος σου αλλά θέλει αρκετό διάβασμα και ψάξιμο. Όταν λέω μόνος σου εννοώ να μπει και αλοιφαδόρος αλλιώς δεν έχει και πολύ νόημα.
Όλα εξαρτώνται από την κατάσταση του αυτοκινήτου αυτή τη στιγμή.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Μάλλον δεν έψαξες καλά, ακόμα και αν δεν ξέρεις τίποτα για τον συγκεκριμένο χώρο στην Ελλάδα, με μια απλή ιντερνετική αναζήτηση θα βρεις αμέσως τουλάχιστον 5 καλά μαγαζιά που κάνουν αυτή τη δουλειά στην Αθήνα.

Επίσης το γυάλισμα δεν τρώει χρώμα, αλλά το βερνίκι. Αν κάποια ζημιά έχει φτάσει στο χρώμα, δεν επανέρχεται με γυάλισμα, αλλά θέλει βαφή. Αν είναι μόνο 4 ετών, τότε πιθανότατα θέλει μόνο ένα καλό γυάλισμα, κέρωμα και -αν θες- σφράγισμα με κεραμικό ή nano (συνθετικό). Υπόψιν ότι οι καλοί detailers δεν κάνουν απλά και μόνο γυάλισμα, κάνουν καθαρισμό χρώματος, κάνουν μετρήσεις, περνάνε πολλά χέρια με σωστό ρυθμό, χρησιμοποιούν καλά υλικά, σου δίνουν εγγύηση κλπ.

Αν μιλάμε για καλή δουλειά -όπως καταλαβαίνω ότι εννοείς- δεν θα είναι φθηνή, ούτε γρήγορη. Οπότε προετοιμάσου να το πληρώσεις. Επίσης, αν δεν έχεις εμπειρία ή αν δεν έχεις χρόνο και θες πραγματικά καλή δουλειά, δεν θα πρότεινα να το κάνεις μόνος σου. Εκτός και αν σου φανούν πολλά τα χρήματα που θα σου ζητήσουν οι καλοί detailers, οπότε ξαναγυρνάμε στο αρχικό, το πόσο πραγματικά καλή δουλειά θέλεις.

Προσωπική εμπειρία έχω με δύο συγκεκριμένους και πολύ γνωστούς detailers, σου λέω ευθέως ότι (α) κάνουν τέτοια δουλειά που το αυτοκίνητο γίνεται καλύτερο από καινούριο, και (β) είναι πολύ ακριβοί.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Δεν θα ήθελα να το κάνω μόνος μου.
Χρυσό πιάνω και γίνεται σκατά. Δεν πιάνουν τα χέρια μου.
Το χρώμα του αυτοκινήτου δεν έχει πουθενα απολύτως αγριάδα. Ουτε έχει πιάσει αράχνες.
27χιλ χλμ έχει και απο το γκαράζ του έβγαινε 3-4 φορές την βδομάδα για 5-6 ώρες.
Ομως είναι μαύρο και θέλω να δείξει λίγο παραπάνω.
Γιαυτό δεν ψάχνω πολύ βαριά δουλειά για το αυτοκίνητο.
Κάτι για να δείξει την γυαλάδα του αυτοκινήτου θα ήθελα. Εαν γνωρίζετε κάποια τεχνική για αυτό είμαι όλος αυτιά  ;)
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Αράχνη αποκλείεται να μην έχει.
Λογικά δεν έχει αρκετή πράγμα καλό.

Την κατάσταση και το χρώμα του αυτοκινητου μπορεί να την αξιολογήσει ένας detailer.
Αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση φυσικά δεν έχει το ίδιο κόστος όσο αν ήταν σε πολύ χειρότερη.
Όπως τα λες λογικά θέλει ένα γυάλισμα με ψιλή  αλοιφή -αφου φυσικά θα έχει γίνει όλη η προεργασία- και μετά θέλει προστασία όπως είναι το κέρωμα ή η κεραμική επίστρωση.

Αν θες να κάνεις κάτι μόνος σου μπορείς να κάνεις την προεργασία για να γίνει σωστό καθάρισμα, μετά να δοκιμάσεις κάποια αλοιφή με το χέρι και στο τελος να περασεις καποιο κερί.
Δεν θα είναι το ίδιο όμως.

Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις μερικούς του χώρου και να πάρεις τιμές.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
spoumi said:
Αράχνη αποκλείεται να μην έχει.
Λογικά δεν έχει αρκετή πράγμα καλό.

Την κατάσταση και το χρώμα του αυτοκινητου μπορεί να την αξιολογήσει ένας detailer.
Αν είναι σε τόσο καλή κατάσταση φυσικά δεν έχει το ίδιο κόστος όσο αν ήταν σε πολύ χειρότερη.
Όπως τα λες λογικά θέλει ένα γυάλισμα με ψιλή  αλοιφή -αφου φυσικά θα έχει γίνει όλη η προεργασία- και μετά θέλει προστασία όπως είναι το κέρωμα ή η κεραμική επίστρωση.

Αν θες να κάνεις κάτι μόνος σου μπορείς να κάνεις την προεργασία για να γίνει σωστό καθάρισμα, μετά να δοκιμάσεις κάποια αλοιφή με το χέρι και στο τελος να περασεις καποιο κερί.
Δεν θα είναι το ίδιο όμως.

Δεν χάνεις κάτι να ρωτήσεις μερικούς του χώρου και να πάρεις τιμές.

Εχεις κάποιον συγκεκριμένο να προτείνεις φίλε;
Νεο Ηράκλειο Αττικής βρίσκομαι αλλα δεν έχω πρόβλημα να πάω οπουδήποτε εντός Αττικής να πάρω μια γνώμη.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Δίπλα σου είναι ο Πλάτωνας, πέρνα μια βόλτα να το κοιτάξει και να σου πει.
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Προσωπικά το αμάξι μου το περιποιήθηκα με έναν φίλο μου και δεν έχω άποψη για μαγαζιά αλλά μπορώ να σου προτείνω τους swell και spyco shines όπου έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
Οι τιμές του πρώτου είναι λίγο τσιμπημένες πλέον καθώς έχει χτίσει το πελατολόγιό του αλλά η δουλειά του είναι πολύ καλή.

Μπορείς να τους βρεις σε facebook.
 

Dimitris

Original poster
Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μάγκες.
Θα πάω σίγουρα να το δώ απο κοντά αν και στο ιντερνετ βλέπω κάτι τιμές που είναι υψηλότερες απο οτι κοστίζει να κάνεις ολική βαφή στο αυτοκίνητο.
Ελπίζω να αναφέρονται σε διαφορετική δουλειά απο αυτή που θέλω εγώ για το αμάξι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread