Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

chtheodoro

Original poster
MK7
Newbie
Oct 8, 2022
9
3
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα σας, αποφάσισα να αναρτήσω το θέμα μου στις γενικές συζητήσεις καθώς δεν ξέρω αν πρόκειται για βλάβη... αν έχει συζητηθεί αλλού παρακαλώ να με παραπέμψετε αντίστοιχα :). Λοιπόν έχω ένα fiesta mk7 2009 1400cc βενζίνη-αέριο και καθώς μου έχει βγάλει προβληματάκια με το κύκλωμα ψύξης, έχω αρχίσει και το βάζω κάθε φορά που το οδηγάω σε test mode για να ελέγχω τη θερμοκρασία του κινητήρα. Παρατηρώ ότι ανεβαίνει μέχρι τους 95-96 μέσο όρο και στις ευθείες λειτουργεί εκεί. Στις ανηφόρες όμως ανεβαίνει στους 99-100 και αν μείνει για ώρα στην ανηφόρα ανεβαίνει και στους 105 όπου ανοίγει το βιντιλατέρ και τη ρίχνει πάλι στους 97 περίπου. Στις κατηφόρες απ' την άλλη πέφτει ακόμη και στους 78 και μετά ανεβαίνει πάλι στην ευθεία κοντά στους 95. Σας φαίνεται όλο αυτό φυσιολογικό; Ήξερα ότι τα fiesta mk7 δουλεύουν σε ψηλότερες θερμοκρασίες από 90 αλλά όλο αυτό το σκαμπανεύασμα; Χτες άλλαξα θερμοστάτη και έβαλα g12 αντιψυκτικό και συνεχίζει να έχει αυτό το μοτίβο στον δρόμο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread