Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Πάνο το αποτέλεσμα αναμενόμενο και μπράβο για την επιλογή.
Έχω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση φίλε
Γιατί κατέστρεψες την κονσόλα με τον διακόπτη και το ντίμερ? Είναι κακάσχημα εκεί πέρα κατά την άποψη μου!
Θα μπορούσες να τα βάλεις σε οποιοδήποτε άλλο σημείο που να μη φαίνονται. Τώρα εάν όμως ήθελες επίτηδες να τα βάλεις εκεί για να είναι εύκολα στην πρόσβαση αλλά και επειδή θα βόλευε τον μάστορα να μπει εκεί…. τότε έπρεπε να βάλεις έναν ωραίο διακόπτη όπως και ντίμερ

Φιλικά πάντα μιας και θεωρώ από την στιγμή που ανεβάζεις μια φωτογραφία  ότι δεν μπορούμε και δεν πρέπει να λέμε συνέχεια μπράβο τι κάλο και τα σχετικά… θα ακουστούν – γραφτούν και άλλες απόψεις ;)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Νίκο φυσικά και ο κάθε ένας μπορεί να πει τι πιστεύει , ο κάθε ένας θεωρεί κάτι άσχημο η τέλειο ανάλογα με τα γούστα του οποτε δεν γίνετε όλοι να συμφωνούμε πάντα .
Τώρα για τους διακόπτες ... εγώ ήθελα να είναι εκεί πέρα γιατί με βολεύουν πολύ και δεν με εμποδίζουν σε κάτι ... επίσης μου αρέσουν κιόλας μπορώ να πω, σίγουρα υπάρχουν και καλλhτερες επιλογές αλλα εγώ είμαι μια χαρά και με τους διακόπτες και από τις θέσεις τους .

Ευχαριστώ πάντως για την παρατήρηση :)
Καμια φορα πρέπει να ακούμε και αρνητικές γνώμες κατά κάποιον τρόπο για να ξέρουμε για την επομενη φορα :D
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σε λίγο καιρό που θα σταματήσεις να παίζεις με το ντίμερ και τον διακόπτη ίσως να πεις ρε γμτο καλύτερα να τα έβαζα αλλού… Πάλη την ίδια δουλειά θα έκανες απλά θα φαινόταν και εργοστάσιο όλο το θέμα.

Όπως και να έχει καλορίζικο.. ok234
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση;
Ξέρει κανείς σε όσα μοντέλα (συνήθως titanium) έχουν αυτό το φωτισμό ΑΠΌ ΜΑΜΑ (πάνω από ντουλαπάκι και στο κουτί μπροστά από το λεβιέ), αν ανάβει συνεχώς το βράδυ (πχ με το άναμμα των φώτων) ή σύμφωνα με τη πλαφονιέρα (ασχέτως μέρας/νύχτας) δηλαδή με άνοιγμα και κλείσιμο της πόρτας (όπως ας πούμε ο φωτισμός στα πόδια οδηγού συνοδηγού);
Επίσης σκέφτομαι να το κάνω χωρίς να βάλω ντίμερ ώστε να ανάβει πάντα με το ίδιο φως. Αν θέλω λιγότερο φως από την αρχή που θα το ρυθμίσω, το πολύ-πολύ να του παρεμβάλλω καμιά μόνιμη αντιστασούλα που θα μου βγάλει το κατάλληλο φως ώστε και να φέγγει αρκετά αλλά και δε θα "τυφλώνει" το συνοδηγό τη νύχτα, για να μη κάθομαι να παίζω με ντίμερς..
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
στα τιτανιουμ το βραδυ αναβει μονιμα μαζι με τα φωτα..
και κατα τη διαρκεια της μερας αναβει οταν ανοιγουν οι πορτες..
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
marios7kal said:
στα τιτανιουμ το βραδυ αναβει μονιμα μαζι με τα φωτα..
και κατα τη διαρκεια της μερας αναβει οταν ανοιγουν οι πορτες..

Αυτό πάλι πως γίνεται; Έχει καμιά έξτρα πλακέτα που το ελέγχει;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
ΟΛΑ τα ΜΚ7 εχουν εξτρα εγκεφαλο για τον φωτισμο μεσα στο αμαξι,λογικα αυτο ο εγκεφαλος αναλαμβανει στο titanium να κανει αυτη την λειτουργεια...
 

Focusman

Pro Member
May 26, 2010
577
0
16
32
Περιστερι
nos7 said:
ΟΛΑ τα ΜΚ7 εχουν εξτρα εγκεφαλο για τον φωτισμο μεσα στο αμαξι,λογικα αυτο ο εγκεφαλος αναλαμβανει στο titanium να κανει αυτη την λειτουργεια...

Οποτε εμεις στα Sport που δεν εχουμε αυτον τον κρυφο φωτισμο, μπορουμε απλως να τον προσθεσουμε και να λειτουργει οπως στα Titanium.
Το θεμα ειναι οτι.... εχω μπλε εσωτερικο και τωρα που το ξαναβλεπω... το κοκκινο φως θα ναι λιγο παραταιρο... :/
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Να ρωτησω? πως περνούμε ρεύμα απο τα φώτα για κρυφό φωτισμό ?
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Να ρωτησω? πως περνούμε ρεύμα απο τα φώτα για κρυφό φωτισμό ?

Αριστερά από τον διακόπτη για τα φώτα έχει πλαστική ταπετσαρία που βγαίνει και έχει μία βίδα του σασί μέσα που μπορείς να την χρησιμοποιήσεις ως γείωση.

Τον διακόπτη πρέπει να τον βγάλεις και να τον πάρεις στο χέρι. Θέλει να βάλεις το χέρι σου από μέσα να ξεκουμπώσεις κάτι αυτάκια. Μην τον τραβάς μανιωδώς γιατί θα σου μείνει στο χέρι. Αφού τον βγάλεις, θα δεις διάφορα καλώδια να κουμπώνουν επάνω. Το ένα έχει μόνιμο + και δίνει στις διάφορες σκάλες όταν εσυ γυρνάς το διακόπτη.

Θα πάρεις πολύμετρο, θα γειώσεις το - σε μία βίδα του σασί, και για + θα πρέπει βρείς το καλώδιο που παίρνει 12V όταν γυρνάς το διακόπτη στη μικρή σκάλα (νομίζω το χρώμα του καλωδίου της μικρής σκάλας είναι μπλε-καφέ (αλλά δες το με πολύμετρο για σιγουριά). Πάνω σε αυτό το καλώδιο θα βάλεις το + του φωτισμού σου, με το - μόνιμα γειωμένο στη βίδα που προανέφερα. Έτσι θα τροφοδοτείς τον κρυφό φωτισμό όταν βάζεις τη μικρή σκάλα.    
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Δύσκολο δεν είναι...αν πάλι δεν θέλεις να το κάνεις μόνος σου, πήγαινε σε κάποιον ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων. Για κάποιον που ξέρει δεν είναι πάνω από 15 λεπτά δουλειά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread