Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

vagmak

Original poster
MK7
Newbie
Dec 7, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.
Πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου diesel. Ford Fiesta tdci 1500 μοντέλο του 2017. Το ερώτημα ειναι εαν παίρνει κάποιο συμπλήρωμα τύπου adblue ή κάτι άλλο αντίστοιχο, εαν γνωρίζει κάποιος. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποια πληροφορία στο net σχετικά με αυτό. Σε έναν εξειδικευμένο για diesel που το πήγα και το σύνδεσε για check engine μου είπε οτι δεν παίρνει κανενα συμπλήρωμα το συγκεκριμένο λόγο οτι ειναι σχετικά νεο ακόμα μοντέλο χρονικά. Λέγοντας μου οτι τα τελευταία diesel που είχαν βγει δεν παίρνουν πρόσθετα, παρά μόνο προσοχή με το DPF με ξεμπούκωμα στην εθνική οδό και 3000-3200 στροφές για 20-25 λεπτά. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εχει κάποιος απο εσας εμπειρία ή το αντίστοιχο Ford;

ευχαριστώ
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,δεν παίρνει ad blue,αν το χρησιμοποιείς σε διαδρομές εντός πόλης κάπου κάπου να το βγάζεις εθνική ωστε να κάνει ανάπλαση το dpf.Επίσης να ελέγχεις τη στάθμη του λαδιού.
 

vagmak

Original poster
MK7
Newbie
Dec 7, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK7
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

vassot

Newbie
Nov 18, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα κ χρόνια πολλά.
Πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου diesel. Ford Fiesta tdci 1500 μοντέλο του 2017. Το ερώτημα ειναι εαν παίρνει κάποιο συμπλήρωμα τύπου adblue ή κάτι άλλο αντίστοιχο, εαν γνωρίζει κάποιος. Δυστυχώς δεν βρίσκω κάποια πληροφορία στο net σχετικά με αυτό. Σε έναν εξειδικευμένο για diesel που το πήγα και το σύνδεσε για check engine μου είπε οτι δεν παίρνει κανενα συμπλήρωμα το συγκεκριμένο λόγο οτι ειναι σχετικά νεο ακόμα μοντέλο χρονικά. Λέγοντας μου οτι τα τελευταία diesel που είχαν βγει δεν παίρνουν πρόσθετα, παρά μόνο προσοχή με το DPF με ξεμπούκωμα στην εθνική οδό και 3000-3200 στροφές για 20-25 λεπτά. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εχει κάποιος απο εσας εμπειρία ή το αντίστοιχο Ford;

ευχαριστώ
Εχω το συγκεκριμενο μοντέλο απο το 2017. Δεν παίρνει Add Blue. Θα ηθελα όμως να προσθέσω το εξής. Μετά τα 90.000 χλμ αρχισε να ανάβει η ένδειξη αλλαγής λαδιών. Πήγα στο συνεργειο μου (Car Center Καρανικόλας) οπου κανω σερβις καθε 20.000 χλμ και μου ειπαν οτι δεν εχουν κατι τα λάδια αλλά χρειάζεται ανάπλαση και το έκαναν δωρεάν στο συνεργείο. Εκτοτε άναψε και άλλες φορες, καθε 10.000 χλμ περ'ιπου. Ο λόγος ειναι αυτός που ανέφερε ο thanos13, κανω πολλά χλμ στην πόλη λόγω δουλειάς, πρπ 25.000 χλμ/ χρόνο και αν δεν τελειώσει η ανάπλαση αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ποιότητα του λαδιού. Νομίζω δεν υπάρχει αισθητήρας στο λάδι απλά το αλαρμ βγαίνει λόγω επανειλειμενης αποτυχίας ανάπλασης. Ολες τις φορές μετά απο έλεγχο το λάδι ήταν ΟΚ.
 

vagmak

Original poster
MK7
Newbie
Dec 7, 2023
5
1
3
Μοντέλο
MK7
Μάλιστα...τελικά είναι επιτακτική η ανάγκη για άνοιγμα του αυτοκινήτου εκτός πόλης (με την γνωστή διαδικασία). Αλλιώς εαν δεν τηρηθεί κάτι τέτοιο ευλαβικά, αρχίζουν τα προβλήματα. Σχετικά με τα λάδια κ το σέρβις, μήπως για τα ελληνικά δεδομένα και με χρήση εντός πόλης περισσότερο θα ήταν σωστό το σέρβις να γίνεται κάθε 10.000 κ οχι καθε 20.000 χλμ;
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Μάλιστα...τελικά είναι επιτακτική η ανάγκη για άνοιγμα του αυτοκινήτου εκτός πόλης (με την γνωστή διαδικασία). Αλλιώς εαν δεν τηρηθεί κάτι τέτοιο ευλαβικά, αρχίζουν τα προβλήματα. Σχετικά με τα λάδια κ το σέρβις, μήπως για τα ελληνικά δεδομένα και με χρήση εντός πόλης περισσότερο θα ήταν σωστό το σέρβις να γίνεται κάθε 10.000 κ οχι καθε 20.000 χλμ;
Λαδι, φιλτρο λαδιου επιτακτικα καθε 10χιλ λογω πετρελαιου και ας γραφει καθε 20.Και παντα αυτο που πρωτεινει η ford.
Eαν ειναι εισαγωγης κυριως απο Γερμανια κανε ενα καθαρισμο στο ρεζερβουαρ λογω των προσθετων που ριχνουν στα πετρελαια για το ψυχος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and vagmak

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread