Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kamprior

Original poster
Rookie
Σεπτ. 21, 2010
23
0
0
37
Καβάλα
εδώ και καιρό παρατηρούσα μία μεγάλη απώλεια λαδιών. είναι γνωστό ότι τα φορντ καίμε λίγα λαδάκια παραπάνω αλλα σε μένα ήταν πολύ έντονη η απώλεια καθώς και μια έντονη μυρωδιά καμένου απ τον χώρο του κινητήρα. νόμιζα ότι το αυτοκίνητο παρέδισε σιγα σιγά ψυχή αλλα τελικά μετά απο ψάξιμο με μηχανικό είδαμε οτι έχανε λαδάκια απο την φλάντα στο καπάκι των βαλβίδωνη οποία είχε σπασει και έσταζαν πάνω στην εξάτμιση γι αυτο μυριζε.  ΄'οσοι παρατηρούν κάτι παρόμοιο ας ριξουν μια ματιά.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
εχω και εγω το ιδιο προβλημα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Εμενα σταζει λιγο σαν δακρυ απο την πισω πλευρα του ψευτοκαπακου εδω και 1 χρονο αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να αλλαξω την φλατζα.το κοστος αν θυμαμαι καλα ειναι στα 40-45 ευρω.

Οσο για μυρωδια καμμενου δεν εχω αντιληφθει κατι....
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
εχω και εγω το ιδιο προβλημα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Εμενα σταζει λιγο σαν δακρυ απο την πισω πλευρα του ψευτοκαπακου εδω και 1 χρονο αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να αλλαξω την φλατζα.το κοστος αν θυμαμαι καλα ειναι στα 40-45 ευρω.

Οσο για μυρωδια καμμενου δεν εχω αντιληφθει κατι....



Δεν είναι δυνατόν να "εσπασε" η φλάντζα απο το ψευτοκάπακο γιατι είναι λαστιχένια. Μάλλον θέλεις να πείς οτι κόπηκε ή οτι ραγισε το ψευτοκάπακο. Πολύ σπάνια ζημιά αυτή που έπαθες.

Τόσο ακριβή είναι πέτρο? 170 ευρώ κάνει όλο το ψευτοκάπακο.
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μετα απο καποια χρονια αλεξ λογικο να αλλαξει και φλατζα βαλβιδων...

ναι τοσο εχει ρωτησα πριν καμια 10αρια μερες
 

kamprior

Original poster
Rookie
Σεπτ. 21, 2010
23
0
0
37
Καβάλα
turbomaniac said:
Δεν είναι δυνατόν να "εσπασε" η φλάντζα απο το ψευτοκάπακο γιατι είναι λαστιχένια. Μάλλον θέλεις να πείς οτι κόπηκε ή οτι ραγισε το ψευτοκάπακο. Πολύ σπάνια ζημιά αυτή που έπαθες.


κι όμως φίλε μου δεν ράγισε το καπάκι, η φλατζα κόπηκε αλλά δεν έβαλα αντιπροσωπείας, 20ευρώ γνωστός σε εξωτερικό συνεργείο. αυτός ο άνθρωπος έχει σώσει την τσέπη μου. πολλά ανταλλακτικά τα βρίσκει πολύ φθηνα και δεν έχουν βγει ελατωματικά προς το παρόν.

turbomaniac said:
Τόσο ακριβή είναι πέτρο? 170 ευρώ κάνει όλο το ψευτοκάπακο.
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
υπαρχει επισης μια φλατζοκολα μαυρη μαρκας kent που την απλωνεις κατα μηκος του αρμου του ψευτοκαπακου και οταν στεγνωσει γινεται  φλαντζα,εχει εγγυηση οτι δεν θα δειτε την παραμικρη διαροη!
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
puma-r said:
υπαρχει επισης μια φλατζοκολα μαυρη μαρκας kent που την απλωνεις κατα μηκος του αρμου του ψευτοκαπακου και οταν στεγνωσει γινεται  φλαντζα,εχει εγγυηση οτι δεν θα δειτε την παραμικρη διαροη!
Το καπάκι μετα βγαίνει εύκολα όμως??Η θα κολλήσει και αντε να το βγάλεις μετά...
 

puma-r

Hero Member
May 9, 2010
1,004
0
0
αυτη η κολλα εχει την ιδιοτητα να γινεται σαν κανονικη λαστιχενια φλαντζα οταν στεγνωσει!την χρησιμοποιουν και για αλλες χρησεις οπως σαζμαν,καρτερ κ.α.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
εχω και εγω το ιδιο προβλημα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Εμενα σταζει λιγο σαν δακρυ απο την πισω πλευρα του ψευτοκαπακου εδω και 1 χρονο αλλα ακομα δεν εχω αξιωθει να αλλαξω την φλατζα.το κοστος αν θυμαμαι καλα ειναι στα 40-45 ευρω.

Οσο για μυρωδια καμμενου δεν εχω αντιληφθει κατι....


πετρο καμια φορά δεν είναι θεμα φλάντζας. το καπάκι μας είναι πλαστικό και μπορεί να πετσικάρει με τον καιρό απο τις θερμοκρασίες... Αστο όπως είναι δεν πειράζει να δακρύζει και λίγο , μόνο να το καθαρίζεις για να μην σε τρώει η βρώμα όταν στάζει πάνω στην εξάτμιση!!
puma-r said:
υπαρχει επισης μια φλατζοκολα μαυρη μαρκας kent που την απλωνεις κατα μηκος του αρμου του ψευτοκαπακου και οταν στεγνωσει γινεται  φλαντζα,εχει εγγυηση οτι δεν θα δειτε την παραμικρη διαροη!

Δεν πειραζει να βάλεις λίγη κόλα εκεί που χανει μόνο ή σιλικόνη κόκκινη φλαντζας. Αμα έχει πετσικάρει το καπάκι επιβάλεται. Ακόμα και παντο΄να βάλεις κόλα, λυνεται μετά αλλα αρκετά πιο δύσκολα
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
αλλαχτηκε σημερα η φλατζα βαλβιδων μαζι με το o ring απο το ματι του εκκεντροφορου.εσταζε
αρκετα και το μηχανοστασιο κατω απο την εξαγωγη ειχε γεμισει αρκετο λαδακι.

κοστος φλατζας 10ε
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Southern said:
αλλαχτηκε σημερα η φλατζα βαλβιδων μαζι με το o ring απο το ματι του εκκεντροφορου.εσταζε
αρκετα και το μηχανοστασιο κατω απο την εξαγωγη ειχε γεμισει αρκετο λαδακι.

κοστος φλατζας 10ε
το o-ring πως το αλλαξες?
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ειχε ο βαγγελης ενα λαστιχακι και κουμπωσε ακριβως! τυχεροι σημερα :)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
σωστα...ο μηχανικος ειχε αρκτετα λαστιχακια απλα επρεπε να βρουμε ενα ιδιο με το μαμα.
μετα απο ωρα βρηκαμε ενα ηταν ελαχιστα πιο μεγαλο αλλα ευτυχως εκατσε κουτα
η ford το δινει μαζι με το ματι πακετακι.το περισσοτερο λαδι το εχανε απο κει βασικα
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
jason22 said:
α μαλιστα, και ποσο ειναι το κοστος αλλαγης φλαντζας βαλβιδων στο περιπου;
μαμα φλαντζα να βαλω ή aftermarket;
τα συνεργεία πέρνουν κανένα 20e αλλά δεν είμαι σίγουρος
η φλάντζα έχει κανένα 20e ιμιτασιον,η γνήσια έχει κανένα 45e αλλά δεν αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Ρωτησα που λετε σε μαγαζι με γνησια ανταλακτηκα για την φλατζα του ψευτοκαπακου και μου παν 43.

Λετε για ιμιτασιον 20 ε που μπορω να ψαξω για ιμιτασιον. Την αλλαγη θα την κανω εγω μιας και δεν ειναι τπτ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kανένα 30άρι αν θυμάμαι καλά με τα εργατικά είχα δώσει κι εγώ για την αλλαγή της φλάτζας του ψευτοκάπακου. Έσταζε λαδάκι πάνω στο χταπόδι. Τώρα που να ψάξεις; Σε μαγαζιά με ανταλλακτικά αυτοκινήτων γενικότερα...
 

psixakias

Member
Nov 9, 2012
122
0
0
34
Καϊλάρι
Βρηκα μια Κατασκευαστής: AJUSA απο δω
http://www.nt.gr/?Section=AUTO&carmodel=16085&caryear=2005&carcategory=100002&cargroup=321
15 ευρω και λεω να της δωσω μια ευκαιρια...

Εχει και μια απο χυτο αλουμινιο τι φαση ειναι αυτη μια για παντα ?
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
αν δεν εχει κοπει η φλατζα και με μια καλη φλατζοκολλα στεγανοποιει μια χαρα!απο οικονομικης αποψης παντα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread