Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Pakwel

Original poster
New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Καλησπέρα και από εμένα. Σαν νεο μέλος εδώ έκανα μια έρευνα αλλά δεν μπόρεσα να βρω σχετικό άρθρο. Λοιπόν έχω ένα st line με το βασικό sync. Όλα δουλεύουν ρολόι μόνο που ξαφνικά σήμερα είδα στο κινητό μου (iPhone) την ώρα που έσβησα το αμάξι και απομακρύνθηκα 100μ να μου έρθει μια ειδοποίηση από τους χάρτες του κινητού ότι το αμάξι μου είναι παρκαρισμένο εκεί. Όσες φορές και αν ταξίδεψα ξανά δν μου ξαναήρθε τίποτα. Ξέρει κανείς τι γίνεται?
 

Pakwel

Original poster
New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Τελικά βρέθηκε η λύση χαχα.. Λοιπόν το κινητό τελικά όταν το συνδέσεις με το bluetooth έχει μια λειτουργία που σου λέει που έχεις σταθμεύσει το αυτοκίνητο. Παρόλα αυτά στο προηγούμενο αμάξι μου renault clio iv δεν τα είχα αυτά τα κόλπα χαχα
 

Pakwel

Original poster
New member
Dec 30, 2016
74
0
0
31
Αθήνα
Αμα εχεις iPhone ειναι η εξης: πας ρυθμισεις. Μετα χαρτες. Και εκει εχει μια λειτουργία: εμφανιση θεσης σταθμευσης.
Αυτο δουλευει και συνεργαζεται με το στιγμα του αυτοκινητου. ΑΛΛΑ δεν δουλευει με ολα τα gps. Κατι παιζει με το carplay της Apple. Και εγω ακομα το ψαχνω αλλα κανεις δεν ξερει περισσοτερα. Παρολα αυτα λεει στην Apple οτι το iPhone μπορει να εντοπισει που εχετε σταυθμευσει τελευταια φορα το αυτοκινητο σας αρκει να το εχετε συνδεσει με Bluetooth ή με το Carplay. Τόσα ξέρω τόσα λέω αχαχχα
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
thodoris_fiesta said:
ξερουμε ποιες εφαρμογες δουλευουν στο αμαξι για iphone? και αν ναι πως τις συνδεουμαι?

Επιλέγεις έκδοση SYNC και κινητό

https://owner.ford.com/how-tos/sync-technology/all/applink/sync-selection.html
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Χθες εντελώς ξαφνικα, όπως οδηγούσα, σταμάτησε να λειτουργεί το Bluetooth. Μου είπε "phone disconnected" και αυτό ήταν. Σαν ενέργειες ανοιγόκλεισα μερικές φορές το Bluetooth του κινητού, αλλά διαπίστωσα ότι δεν βρίσκει στις συσκευές το SYNC. Επίσης βρήκα κάπου στο μενού του αυτοκινήτου μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, και μέτα ένα Mega Reset αν θυμαμαι καλά, αλλά δεν έγινε κάτι διαφορετικό. Τι λέτε να φταίει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Βγάλε τον πόλο της μπαταρίας Ηλία για 5-10 λεπτά και ξαναδοκίμασε. Αλλιώς στην αντιπροσωπεία.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
ilias86 said:
Χθες εντελώς ξαφνικα, όπως οδηγούσα, σταμάτησε να λειτουργεί το Bluetooth. Μου είπε "phone disconnected" και αυτό ήταν. Σαν ενέργειες ανοιγόκλεισα μερικές φορές το Bluetooth του κινητού, αλλά διαπίστωσα ότι δεν βρίσκει στις συσκευές το SYNC. Επίσης βρήκα κάπου στο μενού του αυτοκινήτου μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, και μέτα ένα Mega Reset αν θυμαμαι καλά, αλλά δεν έγινε κάτι διαφορετικό. Τι λέτε να φταίει?

Κατάργησε από το SYNC και από το κινητό τη σύνδεση, και ξαναψάξε να βρει το ένα το άλλο. Αν δεν, τότε έχει πρόβλημα το ΒΤ module...
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Έκανα αυτά που αναφέρετε Kostg και The Ace, αλλά δεν επιλύθηκε το πρόβλημα. Επίσης μου κάνει εντύπωση πως το bluetooth του αυτοκινήτου δεν ζητά να συνδεθεί με κάποια συσκευή, πράγμα που έκανε προηγουμένως. Όποτε με την πρώτη ευκαρία θα περάσω από την αντιπροσωπεία.
 

Georgia89

Member
Oct 25, 2015
231
6
18
ΧΑΝΙΑ
Καλησπέρα παιδια.
ενω συνδεω το κντ με το SYNC και ξεκιναει κανονικα το MusicPlaylist του κντ να παιζει, με το που βάζω εμπρος και για κανενα 2λεπτο παιζουν τα τραγουδια με διακοπες και επειδη το προσεξα στην οθονη δειχνει να κανει pause/play.
μηπως ειναι δειγμα για μπαταρια? ή ειμαι υπερβολικη και ειναι τπτ ασχετο?
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Να αναστησω λιγο το thread,ειναι γνωστο και κλασσικο το προβλημα αναβαθμισης του Sync 2,εχω προσπαθησει με διαφορα usb stick,εχω διαβασει πολλα ford thread forums,εχω κατεβασει το αρχειο απο την επισημη πηγη,εχω κανει διαμορφωση σε FAT32,εχω κανει unzip με διαφορετικα προγραμματα,παρολαυτα,το προβλημα παραμενει,δεν βλεπει τα αρχεια,η τα βλεπει corrupted.

Ποιος εχει καταφερει να περασει την τελευταια αναβαθμιση του Sync 2 στο MK7,5 του,χωρις προβλημα,με ποια βηματα το εκανε αυτο?
 
Oct 19, 2021
272
94
28
Μοντέλο
MK8
Να αναστησω λιγο το thread,ειναι γνωστο και κλασσικο το προβλημα αναβαθμισης του Sync 2,εχω προσπαθησει με διαφορα usb stick,εχω διαβασει πολλα ford thread forums,εχω κατεβασει το αρχειο απο την επισημη πηγη,εχω κανει διαμορφωση σε FAT32,εχω κανει unzip με διαφορετικα προγραμματα,παρολαυτα,το προβλημα παραμενει,δεν βλεπει τα αρχεια,η τα βλεπει corrupted.

Ποιος εχει καταφερει να περασει την τελευταια αναβαθμιση του Sync 2 στο MK7,5 του,χωρις προβλημα,με ποια βηματα το εκανε αυτο?
Καλησπέρα, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κάνεις format σε exfat και όχι σε Fat32 και unzip κατευθείαν στο usb stick. Στο sync3 είναι προαπαιτούμενο, στο sync2 θεωρητικά δέχεται και τα δυο format.
 

Sansiro325

Rookie
MK7.5
Dec 7, 2021
44
7
8
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα, αν δεν κάνω λάθος πρέπει να κάνεις format σε exfat και όχι σε Fat32 και unzip κατευθείαν στο usb stick. Στο sync3 είναι προαπαιτούμενο, στο sync2 θεωρητικά δέχεται και τα δυο format.
Στο Sync 3 ισχυει αυτο ναι,για το Sync 2 ωστοσο αναφερουν οι οδηγιες στα site της Ford :

Make sure your flash drive is formatted to a file system called exFAT for SYNC 3 (other SYNC versions need FAT32 format).


Eχω δοκιμασει και τα δυο,Fat32/ExFat,με διαφορα USB Sticks,δεν μπορω να βρω τι φταιει και ειναι εκνευριστικο γιατι ειναι κατι τοσο ευκολο θεωρητικα.Bεβαια δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα με την υπαρχουσα version,απλα ολο και καποιο bug θα εχουν διορθωσει στο update λογισμικο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread