Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Γίνεται να βάλουμε look rs/st σε τέτοιο μοντέλο; Έψαξα λίγο στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα κάτι ξεκάθαρο.
Η απορία μου γενικά είναι αν γίνεται, και αν ναι τι κομμάτια ακριβώς αλλάζουμε (ξέρω για μπρος/πίσω προφυλακτήρα), αν απλά κουμπώνουν ή αν θέλει κάποια προεργασία και πόσο κοστίζουν.

Προσπάθησα να βρω όλα τα μοντέλα RS/ST (υποθέτω υπάρχουν παραπάνω από 1) για να δω διαφορές αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο, μου βγάζει συνεχώς το ίδιο look, 1 ίδιο σε RS και 1 ίδιο σε ST.

Για να σας δώσω να καταλάβετε σε περίπτωση που μπερδευτείτε, το body kit του αυτοκινήτου μου είναι αυτό εδώ (μπρος/πίσω/πλάι), ένα μαμά mk7 του 2009 ουσιαστικά.

Ford_Fiesta_MK7_20090301_rear.jpg


Ford_Fiesta_Mk7_F%C3%BCnft%C3%BCrer_Trend_Squeeze.jpg


κι εγώ θα ήθελα κάτι τέτοιο

2013-TopSpeed.sk-test-Ford-Fiesta-ST-mk7-08.jpg


2013-TopSpeed.sk-test-Ford-Fiesta-ST-mk7-02.jpg


2013-TopSpeed.sk-test-Ford-Fiesta-ST-mk7-04.jpg
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Γίνεται..αλλά θέλει πολλά λεφτά για όλο το look και δεν αξίζει.Δεν είναι να πεις ότι κάνω μόνο το πίσω μέρος και τέλος...Το μπροστινό κομμάτι θα είναι ακριβό γιατί θα πρέπει να τα αλλάξεις όλα
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Μπορείς να πεις πόσο ακριβώς;
Μπορεί να υπάρχουν και ιμιτασιον που είναι πάντα πιο φτηνά. Κι όταν λες όλα τι ακριβώς εννοείς;

Παρεμπιπτόντως αν κάποιος ξέρει κάποιο site με aftermarket parts για mk7 ας μου στείλει, δεν βρίσκω κάτι συγκεκριμένο, μου βγάζει άλλα μοντέλα (συνήθως mk6). Κι όχι car.gr εκεί τα έχω ψάξει όλα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Θελεις σιγουρα και το καπω και τα φωτα για να γινει αυτο, δεν ειναι μονο οι προφυλακτηρες
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όλο το πίσω θέλει αλλαγή:

http://www.sico-developments.co.uk/collections/2009-2011-mk7-fiesta-inc-zetec-s/products/mk7-5-fiesta-st180-rear-valance-setup?variant=603812177

Θες μαρσπίεδες και αεροτομή:

http://www.maxtondesign.co.uk/product/fiesta-mk7/side-skirts-diffusers-ford-fiesta-mk7-preface-st.html

http://www.maxtondesign.co.uk/product/fiesta-mk7-fl-2013-up/roof-spoiler-ford-fiesta-mk7-st--zetec-s-look-facelift-primer-painted.html

Μπροστά αλλάζεις καπό φανάρια και προφυλακτήρα:

http://www.ebay.co.uk/itm/111916558020?clk_rvr_id=989856420917&rmvSB=true

http://www.ebay.co.uk/itm/Ford-Fiesta-MK8-2008-RH-Drivers-O-S-HAL-Halogen-Chrome-Headlight-Headlamp-/172102532099?hash=item28121c3c03:g:ujUAAOSwzgRWwajy (θες 2)

http://www.maxtondesign.co.uk/product/fiesta-mk7-fl-2013-up/front-bumper-fiesta-mk7-facelift-focus-rs-2015-look.html

Δεν ξέρω αν χρειάζεται και τίποτα συνδέσμους ή άλλα μπιχλιμπίδια για ταιριάξουν αυτά, αλλά στα χρήματα υπολόγισε μεταφορικά, βαψίματα και τοποθέτηση. Ήδη βγαίνουν πολλά λεφτά...παίζει να σου ερχόταν φθηνότερα να το πάρεις έτοιμο. Επιπλέον τα aftermarket 1ον μπορεί θέλουν λίγη δουλίτσα για να μπούνε γιατί καμιά φορά δεν ταιριάζουν ακριβώς, και 2ον παίζει να μην είναι 100% όπως στις φωτό που τα διαφημίζουν.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Δεν παίζει να τα βρω εντός Ελλάδας/ιμιτασιόν για να γλιτώσω λεφτά κι από μεταφορικά;

Επίσης μια ερώτηση, δεν γίνεται να μπει μόνο ο προφυλακτήρας χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο, ίσως αν κοβόταν και κούμπωνε με κάποιον τρόπο γύρω απ'το φανάρι (υποθέτω εκεί είναι το πρόβλημα που πρέπει να αλλάχτουν όλα).

Ευχαριστώ πάντως για τα links.

Γενικά από bodykits για mk7 παίζει τίποτα καλό/οικονομικό ή βαράνε στα αφτιά;
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Αυτό εδώ το look θα ήθελε κι αυτό άλλαγμα στα μπροστινά; http://www.maxtondesign.co.uk/product/fiesta-mk7/bodykit-ford-fiesta-mk7-focus-rs-look.html

Δε λέει κάτι τέτοιο πάντως.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
1) Για Ελλάδα δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς που να φέρνει όλα αυτά που ζητάς. Αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις κάποια από τρακαρισμένα.

2) Όχι δεν παίζει με κόψε-ράψε το καπό να τα ταιριάξεις.

Αυτό που έστειλες κουμπώνει όπως είναι (κάποιος από εδώ το έχει βάλει νομίζω).
Μετά  θές την αεροτομή, τη γρίλια και τα προβολάκια
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Οκ σε ευχαριστώ φίλε, προς το παρόν με απασχολούν μόνο οι μπρος/πίσω προφυλακτήρες και τα πλαινά. Για αεροτομές και λοιπές λεπτομέρειες θα ασχοληθώ αργότερα. Ξέρεις για το 2ο σετάκι του RS αν υπάρχει Ελλάδα ή αν έχεις κάποιο link από ελληνικό αντιπρόσωπο;
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Όχι δεν ξέρω.

Δεν τα λες και λεπτομέριες...άντε πες τα προβολάκια τα βάζεις μετά...αλλα μια γρίλια τη θές...άμα δεις στο link που έστειλες πάνω δεξιά σου έχει να επιλέξεις αν τα θές και σου αλλάζει και την τιμή να δείς πόσο σου βγαίνει.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
Α ναι το είδα, βγαίνει 610 λίρες full (800 ευρώ δηλαδή...) και μεταφορικά δεν συμφέρει καν εφόσον θέλουν και βάψιμο. Τέλος πάντως, ευχαριστώ πάντως. Θα δω αν τα βρω Ελλάδα, αν και το ότι είναι πολυεστέρας με προβληματίζει λίγο.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Dask said:
Δεν παίζει να τα βρω εντός Ελλάδας/ιμιτασιόν για να γλιτώσω λεφτά κι από μεταφορικά;
........
Γενικά από bodykits για mk7 παίζει τίποτα καλό/οικονομικό ή βαράνε στα αφτιά;

Αυτό που ψάχνεις (καλό και οικονομικό) δεν υπάρχει, γιατί υπάρχουν είτε καλά είτε οικονομικά. Και τα οικονομικά είναι είτε τα imitation, είτε τα FRP, τα οποία *αν* ταιριάξουν σωστά, σπάνε πανεύκολα και άρα θέλουν πολύ προσοχή. Οπότε κινείσαι αναλόγως, αλλά μην περιμένεις ΚΑΙ ποιότητα ΚΑΙ άψογο ταίριασμα ΚΑΙ οικονομική τιμή....
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Dask said:
Μπορείς να πεις πόσο ακριβώς;
Μπορεί να υπάρχουν και ιμιτασιον που είναι πάντα πιο φτηνά. Κι όταν λες όλα τι ακριβώς εννοείς;
Όχι δεν μπορώ να πω οικονομικά.απλά λόγω της δουλειάς μου έχω την δυνατότητα να σου πω αν αξίζει ή όχι
Δεν υπάρχουν ιμιτασιον.
Είναι πολύ νωρίς για να βγάλουν τέτοια κομμάτια
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Υπάρχει απο Ξάνθη νομιζω ολο το Bodykit με 700ε

Αλλα θελεις και φανάρια και καπό .....και βάψιμο και τοποθέτηση
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
http://www.car.gr/parts/view/5482633/

Το ίδιο είναι με αυτό που σου έστειλα. Απλά το αγοράζεις απ' τη χώρα σου. Το υλικό παραμένει πολυεστέρας αλλά σε οικονομικό που ψάχνεις δεν νομίζω να έχεις καλύτερη επιλογή.
 

Dask

Original poster
Rookie
Jan 27, 2015
36
0
0
30
Κρήτη
The Ace said:
Αυτό που ψάχνεις (καλό και οικονομικό) δεν υπάρχει, γιατί υπάρχουν είτε καλά είτε οικονομικά. Και τα οικονομικά είναι είτε τα imitation, είτε τα FRP, τα οποία *αν* ταιριάξουν σωστά, σπάνε πανεύκολα και άρα θέλουν πολύ προσοχή. Οπότε κινείσαι αναλόγως, αλλά μην περιμένεις ΚΑΙ ποιότητα ΚΑΙ άψογο ταίριασμα ΚΑΙ οικονομική τιμή....
Έχεις δίκιο φίλε αλλά είπα μήπως...

akiz90 said:
http://www.car.gr/parts/view/5482633/

Το ίδιο είναι με αυτό που σου έστειλα. Απλά το αγοράζεις απ' τη χώρα σου. Το υλικό παραμένει πολυεστέρας αλλά σε οικονομικό που ψάχνεις δεν νομίζω να έχεις καλύτερη επιλογή.
Ευχαριστώ, μπορεί να επικοινωνήσω, αν όχι για όλο το kit ίσως για προφυλακτήρες.
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Εγώ έχω κανει το δικο μου look sport αλλά για mk7...τωρα για το καινουριο λίγο δύσκολο να σου βγει οικονομικα...πάντως για να σου πω μια τιμη  που έδωσα γιατί έπρεπε να αλλάξω και μάσκα γιατί η μαμά δεν είχε βαση για προβολακια,μου πήγε περιπου 1500 ευρώ μπρος πίσω...αν βάλεις και αεροτομή πας κοντά διχιλιαρο..όλα είναι official parts πλην τα προβολακια κάτω...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο mk7 η προσαρμογή του πίσω προφυλακτήρα ώστε να γίνει σαν του ST είναι μια σχετικά εύκολη διαδικασία και δεν απαιτεί αλλαγή του ίδιου του προφυλακτήρα παρά μόνο των "περιφερειακών" του.
Για τον μπροστά προφυλακτήρα αλλάζουν πολύ τα πράγματα. Γιατί μιλάμε για όλα τα μούτρα του mk7 facelift, δηλαδή προφυλακτήρα/περιφερειακά, φανάρια, καπώ και ίσως μετώπη (δεν το γνωρίζω σίγουρα αυτό).. Οπότε ανεβαίνει αρκετά το κόστος...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Κώστα τα φτερά ειναι ίδια;; Το εχει ψάξει κανεις; Γιατι νομίζω οτι δεν κολλάνε του 7αριου με του facelift...αν ειναι και θελει και φτερά ακόμα μεγαλύτερο κόστος...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread