Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Bonelos

Original poster
Newbie
Apr 23, 2024
4
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παίδες , κάτοχος mk8 diesel 1.5 2019 μοντέλο

Από την στιγμή που το πήρα δεν δούλευε το start stop , μου είπαν φταίει η μπαταρία που όντως είχε πέσε αρκετά κράτησε η γνήσια 5 χρόνια , άλλαξα λοιπόν μπαταρία με start stop και ότι χρειάζεται (μπαταρία εταιρίας Bosch) το start stop μένει off παντα , στο καντράν βλέπω την ένδειξη engine on due manuevring κάθε φορά που σταματάω περιμένοντας να σβήσει , αλλά δεν το κάνει ποτε , έχω δοκιμάσει reset μπαταρίας , αλλά τίποτα.
 

Bonelos

Original poster
Newbie
Apr 23, 2024
4
0
1
Μοντέλο
MK8
Τι δεν κάνω σωστά ; Μπορείς να μου πεις την διαδικασία ;
Post automatically merged:

Χαίρετε.
Υπαρχει διαδικασια για start stop.
Τι δεν κανψ σωστά ; Μπορείς να μ πεις την διαδικασία ;
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Bms reset.

Ignition on,
Sidelights on,
Press rear fog light button 5 times (the bottom one of the two),
Press hazard button 3 times,
Give it a few seconds and the battery light on the instrument cluster should blink a few times.


Θεση κλειδιου ωστε να αναψει η μπαταρια. Αναμμενα μικρα-θεσεως φωτα. Πεντε φορες τα οπίσθια φωτα ομιχλης αναβοσβηση. Τρεις φορες τα αλαρμ.
 

Bonelos

Original poster
Newbie
Apr 23, 2024
4
0
1
Μοντέλο
MK8
Bms reset.

Ignition on,
Sidelights on,
Press rear fog light button 5 times (the bottom one of the two),
Press hazard button 3 times,
Give it a few seconds and the battery light on the instrument cluster should blink a few times.


Θεση κλειδιου ωστε να αναψει η μπαταρια. Αναμμενα μικρα-θεσεως φωτα. Πεντε φορες τα οπίσθια φωτα ομιχλης αναβοσβηση. Τρεις φορες τα αλαρμ.
Το bms reset γίνεται με αλλο τρόπο στο mk8 , αυτό που αναφέρεις εδώ είναι στο mk7 , 7.5

Όπως και να έχει έχω Κάνει reset την μπαταρία και πάλι δεν λειτουργεί το start stop .
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Υπαρχουν και ενας ή δυο αλλοι τροποι δοκιμασε αν θελεις.
 

vassot

Newbie
Nov 18, 2023
7
2
3
Μοντέλο
MK8
Έχω το τελευταίο Φιέστα 2017 diesel. Στους 3 μήνες σταμάτησε να δουλεύει το Start-stop. Αλλάζουμε μπαταρία στην εγγύηση. Η μπαταρία ήταν της Ford. Σε 4 μηνες παλι τα ίδια. Μια δούλευε, 9 δεν δούλευε. Το ψαχνουν, αλλάζουν ρυθμίσεις, καποια στιγμή δουλεύει αλλά τελικά τα ίδια με τα απο λίγο.
Τι να κάνω, δεν βρισκω λύση, μπαταρία δεν μου ξανααλλάζουν γιατι φαινεται ΟΚ, οπότε το παιρνω απόφαση και μένω έτσι. Περνάνε 4 χρόνια και λέω ας αλλάξω μπαταρία γιατι ειχα κάποια σημάδια κόπωσης παρόλο που δεν με άφησε ποτέ. Ψάχνω για μπαταρία εκτος Ford αλλά οι τιμές είναι ψηλές και τελικά αποφασίζω να αγοράσω από την αντιπροσωπία. Ford δλδ.
Λοιπόν από τότε το Start Stop δουλεύει τέλεια. Δεν το πίστευα!!!
Οπότε το συμπέρασμα που βγάζω τουλάχιστον για το δικό μου αυτοκίνητο είναι ότι έφταιγε η μπαταρία. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο, δλδ πως μια μπαταρία δούλεψε 4 χρόνια χωρίς να με αφήσει αλλά ήταν ελαττωματική...
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παίδες , κάτοχος mk8 diesel 1.5 2019 μοντέλο

Από την στιγμή που το πήρα δεν δούλευε το start stop , μου είπαν φταίει η μπαταρία που όντως είχε πέσε αρκετά κράτησε η γνήσια 5 χρόνια , άλλαξα λοιπόν μπαταρία με start stop και ότι χρειάζεται (μπαταρία εταιρίας Bosch) το start stop μένει off παντα , στο καντράν βλέπω την ένδειξη engine on due manuevring κάθε φορά που σταματάω περιμένοντας να σβήσει , αλλά δεν το κάνει ποτε , έχω δοκιμάσει reset μπαταρίας , αλλά τίποτα.
Καλημέρα, τον 12/2021 η ford έκανε ανάκληση στα fiesta 1.5 tdci με κωδικό 21Ε01 - update στον εγκέφαλο κινητήρα pcm. Η συγκεκριμένη έκδοση λογισμικού ήταν προβληματική για διάφορους λόγους ένας εκ των οποίων η απενεργοποίηση του start-stop με μήνυμα στο καντράν engine on due manuevring. Η λύση στο πρόβλημα σου είναι η εκ νέου αναβάθμιση - update στον εγκέφαλο κινητήρα στην πιο πρόσφατη έκδοση με επίσκεψη σε αντιπροσωπεία ford. Σε ότι αφορά την μπαταρία κατά την αντικατάσταση χρειάζεται register στον εγκέφαλο bms και όχι reset.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13 and Κεραυνός

Bonelos

Original poster
Newbie
Apr 23, 2024
4
0
1
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, τον 12/2021 η ford έκανε ανάκληση στα fiesta 1.5 tdci με κωδικό 21Ε01 - update στον εγκέφαλο κινητήρα pcm. Η συγκεκριμένη έκδοση λογισμικού ήταν προβληματική για διάφορους λόγους ένας εκ των οποίων η απενεργοποίηση του start-stop με μήνυμα στο καντράν engine on due manuevring. Η λύση στο πρόβλημα σου είναι η εκ νέου αναβάθμιση - update στον εγκέφαλο κινητήρα στην πιο πρόσφατη έκδοση με επίσκεψη σε αντιπροσωπεία ford. Σε ότι αφορά την μπαταρία κατά την αντικατάσταση χρειάζεται register στον εγκέφαλο bms και όχι reset.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα με χρεώσουν τίποτα τρελό στην αντιπροσωπία για κάτι τέτοιο ;
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα με χρεώσουν τίποτα τρελό στην αντιπροσωπία για κάτι τέτοιο ;
Καλησπέρα, οι αναβαθμίσεις/update δεν χρεώνονται, ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση κατά την οποία το πρόβλημα οφείλεται σε ανάκληση. Σε περίπτωση που αναφερθούν σε χρέωση πρέπει να αρνηθείς και να επικοινωνήσεις άμεσα με την εξυπηρέτηση πελατών ford motor Hellas.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

gvala

Rookie
Jan 23, 2021
49
10
8
Μοντέλο
MK8 ST
. Σε ότι αφορά την μπαταρία κατά την αντικατάσταση χρειάζεται register στον εγκέφαλο bms και όχι reset.
Καλημέρα, μήπως ξέρεις με ποιό τρόπο γίνεται αυτό;
Άλλαξα μπαταρία πριν λίγο καιρό και απλά έκανα reset το bms.
 
Oct 19, 2021
275
98
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα, μήπως ξέρεις με ποιό τρόπο γίνεται αυτό;
Άλλαξα μπαταρία πριν λίγο καιρό και απλά έκανα reset το bms.
Καλημέρα, η διαδικασία register ή coding γίνεται με το διαγνωστικό εργαλείο της ford και τον αριθμό bem code της καινούργιας μπαταρίας ή με τον αριθμό bem με χρήση bem generator εάν η μπαταρία δεν φέρει αριθμό από κατασκευής της. Με την διαδικασία reset μηδενίζεται ένα συγκεκριμένο εύρος τιμών και όχι όλες, οι υπόλοιπες τιμές προσαρμόζονται σε βάθος χρόνου.
Σε ότι αφορά τις καινούργιες μπαταρίες, δεν τις τοποθετούμε απευθείας από το ράφι των ανταλλακτικών, πρέπει πρώτα να μπουν σε σύγχρονο φορτιστή σε λειτουργία αργής φόρτισης/εκφόρτισης - αναζωογόνησης για διάστημα από 4 ώρες έως 72 ώστε να μπορούν να αποδώσουν την ονομαστική τους ισχύ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: thanos13

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread