Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

stamatisp

Original poster
Newbie
Jun 12, 2015
6
0
0
(fiesta 1.3 2006)
Καλησπέρα σε όλους,

το πρόβλημα που θα σας περιγράψω υπάρχει εδώ και αρκετούς μήνες , χωρίς να έχω βρει ακόμη την λύση.
Μου συμβαίνουν τα παρακάτω,
1. Μου ανάβει η ένδειξη στο ABS μαζί με την ένδειξη για το χειρόφρενο και το κοντερ ΧΛΜ δεν λειτουργει (ειναι 0)
2. Μου ανάβει η ένδειξη στο ABS μαζί με την ένδειξη για το χειρόφρενο και η οθόνη για τα ΧΛΜ βγάζει παύλες(--:--)
3. Με τις ενδείξεις αναμμένες μερικές φορές ενεργοποιείται το ABS μέσα στη πόλη με 20ΧΛΜ και ελαφρύ πάτημα.

Αν σβήσω τον διακόπτη και τον ανοίξω πάλι μπορεί να σβήσουν όλες οι ενδέιξεις και να λειτουργούν όλα κανονικά.
Μπορεί να μην ανάψει καμία ένδειξη για μέρες, άλλη φορά πάλι μπορεί να είναι αναμμένα όλη μέρα.

Το έχω πάει στην αντιπροσωπία της FORD και μου είπαν ότι μάλλον είναι το καντράν η ο εγκέφαλος αλλά δεν είναι σίγουροι.
Το έχω πάει σε ηλεκτρολόγο και μου είπε ότι είναι δυναμό.
Άμα ρωτήσω τη μαμά μου θα μου πεί ότι κρύωσε γιατί το έβγαλα έξω στα χιόνια.


Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει?

Φιλικά,
Παναγιώτης
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατ' αρχην, καλως ηρθες στην παρεα μας.
Το πηγες στα χιονια βρε θηριο; Δεν του εβαλες κασκολ και μπουφαν;
Περα απο την πλακα, εμενα μου ακουγεται για προβληματικο αισθητηρα abs. Τετοιοι αισθητηρες υπαρχουν σε ολες τις ροδες αλλα νομιζω οτι το κοντερ δουλευει με καποιον απο τους μπροστινους.
Ειδικα αν εχεις αλλαξει καποιο ρουλεμαν μπροστα ή καποιο τρακαρισμα εμπρος-πλάι, να υποψιαστεις κατι σε αυτη την πλευρα.
 

stamatisp

Original poster
Newbie
Jun 12, 2015
6
0
0
Καλησπέρα και πάλι και συγνώμη για την καθύστερηση.

Το πρόβλημα είναι ότι ανάβει όποτε του καπνίσει, πως θα καταλάβω ποιος αισθητήρας έχει το πρόβλημα?
Άλλαξα τακάκια το σάββατο και καθάρισα και όλους τους αισθητήρες για τυχόν σκουπίδια, αλλα ήταν σχετικά καθαρά χωρίς πολύ σκόνη.
Η αλήθεια είναι ότι απο το σάββατο μέχρι και σήμερα το μόνο περίεργο που μου έκανε ήταν ότι μου ενεργοποίησε το abs με ελάχιστη ταχύτητα μία φορά.

ίδωμεν...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
να ριξεις και μια ματια στην μπαταρια σου και στο δυναμό σου πρωτα.

ειναι πολύ ευκολος ο έλεγχος της μπαταρίας και του δυναμό με ένα φτηνό πολύμετρο των 5 ευρω.

βαζεις μπροστα το αμάξι και επιλεγεις volt dc (σταθερο) 20V και συνδεεις το κόκκινο καλώδιο στο (+) και το μαυρο  στο (-). Και αναποδα να τα βαλεις δεν πειραζει απλα θα διαβάζεις αρνητική τάση.

οταν είναι σβηστο το μοτερ η μπαταρία πρεπει να δείχνει τουλάχιστον 12,5Volt. Οταν δουλευει ρελαντι πρεπει να δείχνει τουλαχιστον 14. Πιο πολλες στροφες πρεπει να δειχνει παραπάνω αλλα όχι πάνω απο 16.

Αν είναι ενταξει η μπαταρία σου και το δυναμό σου τότε πρεπει να το πας σε καποιο καλό συνεργείο (πχ καρανικόλας, κακλαμάνος)

επισις κατι άλλο που θυμήθυκα είναι οτι το αμαξι σου έχει εγκέφαλο ABS, φοβάμαι μήπως κάνει αυτός νούμερα.

Μην το αφήσεις ειδικά αν ενεργοποιείται μόνο του το ABS είναι επικίνδυνο
 
Το πρόβλημα είναι 90% στην μονάδα του ABS , ειδικά αν έχει ανάψει και το check engine. Αυτή δίνει την εντολή για να δουλέψει το κοντέρ. Από την στιγμή που η ένδειξη είναι ανοιχτή, τότε δεν δουλευει το ABS . Θα πρέπει να μπλοκάρει ο τροχός χωρίς να σου σηκώνει το πετάλι. Έχουν ελλατωματικές μονάδες αρκετά μοντέλα fiesta & fusion με τα ίδια συμπτώματα και η μόνη λύση είναι μεταχειρισμένη μονάδα ABS.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
πρεπει να κανεις διάγνωση την μονάδα του ABS. Αυτος δεν είναι συνηθισμένος διαγνωστικός έλεγχος πρεπει να υπαρξει πρόσβαση στην μονάδα του abs απο το μενου controlers. Προετεινω να πας σε ένα εξουσιοδοτημένο στο οποίο ο χειριστης του pcm ξέρει τι του γίνεται και μπορεί να κάνει επαναπρογραμματισμό της ECU σου και πιθανον και επαναπρογραμματισμό της μονάδας (εγκεφάλου) του ABS

η  βλάβη που σου βγάζει τι κωδικό έχει?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ή χρειάζεσαι έναν "γάτο" ηλεκτρολόγο εκτός αντιπροσωπείας να δει τι συμβαίνει. Αυτό που είδα στο βίντεο εμένα μου κάνει και για βλάβη σε κάποιον αισθητήρα του abs (όχι αναγακαστικά της μονάδας), κακή επαφή σε κάποια φύσα, τσακισμένο/χτυπημένο καλώδιο και τέλος κάποια ψυχρή κόλληση ή βλάβη στη μονάδα (εγκέφαλο) του abs.
 

stamatisp

Original poster
Newbie
Jun 12, 2015
6
0
0
Καλησπέρα και πάλι παίδες,

δεν έχω πρόβλημα να το ξανα πάω στην αντιπροσωπεία της FORD η σε κάποιο καλό ηλεκτρολόγο, απλά όταν το πήγα δεν μπορούσαν ούτε αυτοί να μου πούνε που είναι το πρόβλημα χωρίς να μου αλλάξουν το μισό αυτοκίνητο.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον (είτε αντιπροσωπεία είτε ιδιώτη) σε Θεσ/νικη, Κατερίνη, Λάρισα

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Το abs σου δουλευει?

Αν οχι τοτε το προβλημα σου είναι επείγον
δοκίμασε να περιγραψεις το πρόβλημά σου στον καρανικόλα απο το τηλέφωνο πρώτα και κανε μετα ότι σου πει.

Αν ναι τότε πάλι στο καρανικόλα προτεινω να πας ή στον Κόνσουλα στον Καρέα.
 

stamatisp

Original poster
Newbie
Jun 12, 2015
6
0
0
Το abs ΔΕΝ δουλεύει.

Που βρίσκονται οι τεχνικοί που έγραψε?

Με πρόλαβες kostg, τώρα κατάλαβα ότι και οι δύο είναι δυστυχώς στην Αθηνα
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
::) ::)   redface


Απο θεσσαλονίκη δεν ξέρω.

Εφόσον δεν δουλεύει το abs είναι σίγουρο οτι θέλει έλεγχο η μονάδα ή ο αιθητήρας. Ας πάρει στην σειρά όλες τις αντιπροσωπείες τηλέφωνο και θα καταλάβει μιλώντας με τον τεχνικό ποιος του κάνει.

Εναλλακτικα, πανε σε μια ford πες τους να κανουν διαγνωση και γραψε μου τους κωδικούς της διάγνωσης να σου πω τι θα κάνεις στην συνέχεια.
 

stamatisp

Original poster
Newbie
Jun 12, 2015
6
0
0
Γεια σας και πάλι,

συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση αλλά με τόσα που συμβαίνουν στην ελλάδα τον τελευταίο καιρό ξέχασα και το πρόβλημα του αυτοκινήτου.
Λοιπόν, τα λαμπάκια στο ταμπλό πλέον είναι μόνιμα αναμμένα και μαζί και τα δικά μου....
στη μνήμη υπάρχουν δύο κωδικοί  
E U0121 Lost Communication with Anti-lock brake system (ABS) Control Module
P U0121 Lost Communication with Anti-lock brake system (ABS) Control Module

Έψαξα, και απ'ότι κατάλαβα είναι η μονάδα ABS ECU. Ξέρει κανείς που ακριβώς βρίσκεται αυτή η πλακέτα? Ο εγκέφαλος βγάζει μάτι αλλά το ABS δεν μπορώ να το βρώ

Ευχαριστώ
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread