Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα στην παρέα, σήμερα παρατήρησα πως μου κάηκε η μια λάμπα στα φώτα διασταυρώσεως η οποία είναι led (δεν ξέρω αν από την μάνα τους είχαν πάνω τις μεσαίες λάμπες led ή αν τις έβαλε ο προηγούμενος κάτοχος, το αυτοκίνητο αγοράστηκε μεταχειρισμένο και δεν το γνωρίζω αυτό).
Οπότε πρέπει να γίνει αλλαγή στις λάμπες (τύπος h7).
Το ερώτημα μου είναι το εξής, αξίζει να γίνει αλλαγή ξανά σε led (διότι το κόστος είναι μεγάλο) ή να βάλω κάποιες καλές αλογονου πχ Philip's white vision?
Γνωρίζω ότι οι αλογονου έχουν πολύ λιγότερες ώρες ζωής απ τις led, αλλά στις led το κόστος είναι αρκετό.
Αν παρ' όλα αυτά υποθέσουμε ότι βάζω led θα έχω πρόβλημα με το can bus?
Επίσης μιας και θα "κατεβασω" τα φανάρια για να αλλάξω τις h7 λέω να αλλάξω επί της ευκαιρίας τα ψειρακια και επίσης και τα φώτα πινακίδας με πιο ψυχρά απ τα κιτρινοπά που έχει αυτή την στιγμή. Αν στα ψειρακια και στα φώτα πινακίδας βάλω led εκει θα έχω θέμα με το can bus η λόγο του τύπου (t10 w5w) δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα; Το αμάξι είναι ford fiesta trend μοντέλο του 10'.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν υπάρχουν μαμά LED, τα έχει βάλει ο προηγούμενος. Οπότε ή βάζεις καλές αλογόνου ή αλλάζεις και τις δύο LED με καινούριες, σωστές και καλές.

Όπου και αν βάλεις LED, πρέπει να είναι CANBus για να αποφύγεις διάφορα προβληματάκια που βγάζουν οι απλές φθηνές LED. Επίσης εξτρά προσοχή στα φλας, θέλουν LED με σωστό κύκλωμα καθυστέρησης.
 

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Κατάλαβα, ωραία, μάλλον κλείνω στο να αλλάξω όσες λάμπες αναφέρω παραπάνω με απλές αλογόνου (πχ με xenon effect ή ψυχρές από 4000κ και πάνω), έχω κάνει ήδη μια έρευνα αγοράς.
Καλύτερα να μην "μπλέξω" με το να βάλω παντού led γιατί πρέπει να αγοράζω και εξτρά ανταπτοράκια για το canbus και για κάθε τύπο λάμπας ώστε να αποφύγω προβλήματα. Εκτός από αυτό το κόστος είναι μεγάλο, μόνο οι μεσαίες led ξεκινούν από 100 ευρώ και ένα ανταπτοράκι γι αυτές έχει περίπου 40 ευρώ!
Στο κάτω κάτω αν μπουν καλές αλογόνου και αν εξερεθεί το γεγονός της μεγαλύτερης σπατάλης ενέργειας και μικρότερου χρόνου ζωής σε σχέση με τις led τα αποτελέσματα σε θέμα φωτισμού πιστεύω είναι παρόμοια.
Έχω διαβάσει κριτικές που αναφέρουν για κάποιες συγκεκριμένες λάμπες αλογόνου της philips (Η7), ότι έχουν βγάλει και 6 χρόνια πάνω σε αμάξι. Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται και από την χρήση.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Δεν χρειάζεται να πάρεις extra αντάπτορες, απλώς θα προμηθευτείς εξαρχής σωστές LED, που προφανώς είναι πιο ακριβές από τις "απλές".

Για θέματα ενέργειας μην ασχολείσαι καν, μιλάμε για μικρές διαφορές που δεν έχουν σοβαρές επιπτώσεις σε -καινούρια- μπαταρία και δυναμό.
Θέματα έντασης/φωτισμού ίσως υπάρχουν, αλλά μόνο μεταξύ καλών αλογόνου και ΚΑΛΩΝ LED (όχι κινέζικων μαιμουδιάρικων δηλαδή). Ένα σωστό καλό σετ LED μπορεί να βγάζει συνολικά μέχρι και διπλάσια lumens από ένα καλό σετ αλογόνου. Αυτά τα LED όμως κάνουν αρκετά ευρώ (πάνω από 100€ όπως αναφέρεις) οπότε ξαναγυρνάμε στο θέμα του κόστους.

Τέλος, οι καλές αλογόνου όντως έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής, εγώ μπορώ να σου πω ότι σε τέσσερα από τα τελευταία μου αυτοκίνητα που έβαλα Philips και Osram, για σχεδόν -αθροιστικά- 10 χρόνια, μου κάηκε μόνο μια Philips, και αυτή μετά την 4ετία.
 

Dimitris

Member
Oct 15, 2019
209
25
28
Panos693 said:
Κατάλαβα, ωραία, μάλλον κλείνω στο να αλλάξω όσες λάμπες αναφέρω παραπάνω με απλές αλογόνου (πχ με xenon effect ή ψυχρές από 4000κ και πάνω), έχω κάνει ήδη μια έρευνα αγοράς.
Καλύτερα να μην "μπλέξω" με το να βάλω παντού led γιατί πρέπει να αγοράζω και εξτρά ανταπτοράκια για το canbus και για κάθε τύπο λάμπας ώστε να αποφύγω προβλήματα. Εκτός από αυτό το κόστος είναι μεγάλο, μόνο οι μεσαίες led ξεκινούν από 100 ευρώ και ένα ανταπτοράκι γι αυτές έχει περίπου 40 ευρώ!
Στο κάτω κάτω αν μπουν καλές αλογόνου και αν εξερεθεί το γεγονός της μεγαλύτερης σπατάλης ενέργειας και μικρότερου χρόνου ζωής σε σχέση με τις led τα αποτελέσματα σε θέμα φωτισμού πιστεύω είναι παρόμοια.
Έχω διαβάσει κριτικές που αναφέρουν για κάποιες συγκεκριμένες λάμπες αλογόνου της philips (Η7), ότι έχουν βγάλει και 6 χρόνια πάνω σε αμάξι. Βέβαια αυτό σίγουρα εξαρτάται και από την χρήση.

Φίλε μου στις αλογόνου led effect είμαι σχεδόν σίγουρος οτι δεν θα έχεις το ίδιο δυνατό φώς με τα led.
Εγώ εμπιστεύτηκα πρώτη φορά (https://www.banggood.com/NovSight-A384-N8-LED-Car-Headlights-Bulbs-60W-16000LM-H4-H7-H11-9005-9006-6500K-White-p-1311329.html?rmmds=search&ID=517844&cur_warehouse=CN) της Novsight led γιατην μεσαια σκάλα. Τα είχα βρει σε πιο καλή τιμή απο οτι ειναι εκεί που στα έστειλα. Κοντά στα 30 ευρώ τα πήρα. Σε φιέστα mk7.5 2015 δεν έχω κανένα απολύτως θέμα με flickering, canbus ή συχνότητες στο ράδιο που αναφέρουν μερικοί σε άλλα led. Πολύ ωραίο και δυνατό φώς. Είμαι φουλ ικανοποιημένος. Είναι κατασκευαστικά τα ίδια με αυτά που δίνει η autobeam. Τις έχω ήδη 3 μήνες και βλέπουμε..(37ευρώ έχουν τώρα σκρουτζ. απο ebay παίζει πιο φθηνα.)

Για πινακίδας έχω αυτά ακριβώς με 10 ευρώ. (https://www.banggood.com/18-LEDs-Number-License-Plate-Light-Bulbs-For-Ford-Fiesta-JA8-From-2008-p-942021.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN)
Ψυχρό λευκό φώς, δυνατό και εννοείτα κανένα θέμα με canbus. Plug n play κατάσταση, πανεύκολη διαδικασία.
 

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Τέλεια, λόγω κόστους θα πάω σε λάμπες αλογόνου και αν δεν μείνω ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, θα βάζω σιγά σιγά στην άκρη κάποια χρήματα ώστε να βάλω ξανά led (αυτή την στιγμή δεν διαθέτω 100-140 ευρώ να δώσω για λάμπες και είναι κάτι το οποίο χρειάζεται άμεση αλλαγή).
Εσείς έχετε να μου προτείνετε, από προσωπική σας χρήση κάποιες καλές λάμπες αλογόνου; (με ενδιαφέρει να έχουν ψυχρό φωτισμό, να μην έχουν δηλαδή τον θερμό-κιτρινωπό).
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν πάρεις γνωστό όνομα, όλες είναι καλές, για φως ημέρας θες κάτι σαν Philips CrystalVision ή Osram CoolBlue Intense, στους 4300Κ
 

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
χαχα αν σου πω ότι είχα ξεχωρήσει όσο το είχα ψάξει μόνος μου, ακριβώς αυτές που μου πρότεινες;
Τέλεια, οπότε προχωράω στην αγορά ενός ζευγαριού λάμπες εκ των παραπάνω δύο!!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σου, αν χρειαστώ κάποια βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα θα ξαναγράψω!!
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
χαχα αν σου πω ότι είχα ξεχωρήσει όσο το είχα ψάξει μόνος μου, ακριβώς αυτές που μου πρότεινες;
Τέλεια, οπότε προχωράω στην αγορά ενός ζευγαριού λάμπες εκ των παραπάνω δύο!!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για τον χρόνο σου, αν χρειαστώ κάποια βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα θα ξαναγράψω!!
Πάντως επειδή ειχα κάνει κ εγώ έρευνα αγοράς σε αυτό το κομμάτι, υπάρχουν led καλών εταιριών με 70-80€. Αν δεν πήγες σε αλογόνου αξιζει να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Πήρα από wish με 20 ευρώ... Με βρίζετε μετά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Panos693

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Πήρα από wish με 20 ευρώ... Με βρίζετε μετά
Εε θέλει θάρρος για να εμπιστευτείς το wish σε αυτά. Προτιμώ κατάστημα Ελλάδα κι ας είναι ακριβότερο.. έμεινες πλήρως ικανοποιημένος;
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Δοκίμασα και εγώ led λάμπες H4. C6 σε άσπρο κουτί ήταν η συσκευασία, δεν μου άρεσαν και έβαλα Philips H4 Diamond vision. Ίσως αν έπαιρνα κάτι πιο ακριβό να ήταν καλύτερα. Στα τεχνικά, γράφει το κουτί 36w/3.800LM,αν αυτό βοηθάει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Εε θέλει θάρρος για να εμπιστευτείς το wish σε αυτά. Προτιμώ κατάστημα Ελλάδα κι ας είναι ακριβότερο.. έμεινες πλήρως ικανοποιημένος;
όταν φτάσουν θα σου πω :p
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Προσέξτε ότι όλες αυτές οι λάμπες λένε ότι είναι για "off-road" και ότι δεν επιτρέπεται η χρήση τους σε δημόσιους δρόμους εντός Ε.Ε., λόγω θερμοκρασίας χρώματος αλλά και lumens.
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
Προσέξτε ότι όλες αυτές οι λάμπες λένε ότι είναι για "off-road" και ότι δεν επιτρέπεται η χρήση τους σε δημόσιους δρόμους εντός Ε.Ε., λόγω θερμοκρασίας χρώματος αλλά και lumens.
δεν είδα να το αναφέρει κάπου αυτό που λες !!
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Γιατί οι κινέζικες σπανίως ασχολούνται με τέτοιες "λεπτομέρειες" :D

Αν δεις OSRAM, Philips, PIAA κλπ, το γράφουν όλες, π.χ. δες αυτές κάτω δεξιά τι γράφουν

20190109091655_philips_h7_x_tremeultinon_led_gen2_250_12v_2tmch.jpeg
 

Vatomouro

Staff member
New member
MK7
Jan 18, 2016
70
29
18
33
Μοντέλο
MK7
Προσέξτε ότι όλες αυτές οι λάμπες λένε ότι είναι για "off-road" και ότι δεν επιτρέπεται η χρήση τους σε δημόσιους δρόμους εντός Ε.Ε., λόγω θερμοκρασίας χρώματος αλλά και lumens.
Με αφορμή το σχόλιο σου κοίταξα κάποιες προδιαγραφές στα κουτιά μου κ παρατήρησα οτι ενω δεν αναφέρει κατι για off road εχει σημανση CE που σημαίνει οτι συμμορφώνεται στις ευρωπαϊκές προδιαγραφές. Εκτος απο τα προβολάκια φαντάζομαι οτι δεν μπορεί να σου πει κανείς τίποτα 🤔
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
μάλιστα.. τι να πω .. σε κανα μηνα θα τις έχω και θα σας ενημερώσω σχετικά
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vatomouro

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
To CE είναι υποχρεωτικό, αλλιώς δεν μπορούν καν να κυκλοφορήσουν και να πωληθούν εντός Ε.Ε. Οι προδιαγραφές τους όμως δεν συνάδουν με το ECE R37, και άρα δεν είναι για χρήση δρόμου ("road legal"). Το ίδιο -και ακόμα περισσότερο- ισχύει για μετατροπές σε HID και LED, αφού αν δεν είναι εργοστασιακές (και άρα να έχουν περάσει την έγκριση τύπου του οχήματος), δεν είναι νόμιμες.

Γενικά οι αλογόνου δεν πρέπει να ξεπερνάνε τους 4300Κ και οι HID (που δουλεύουν 4300-4600Κ) να μην ξεπερνάνε τους 5000Κ.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread