Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nis600rr

Original poster
Rookie
Apr 3, 2015
26
0
0
37
Αθηνα
Καλημερα. Εχω μια ερωτηση. Η η φορντ μας δουλευει η εειμαι αρκετα χαζος να καταλαβω το μανουαλ. Στο βιβλιαρακι λοιπον αναφερει οτι για να αφησεις τα φωτα σταθμευσης ανοιχτα, τα τοποθετεις στην μεσαια σκαλα και κλεινεις τον διακοπτη. Το εκανα αυτο αλλα μενουν ολα τα φωτα ανοιχτα (ολα = δεξια αριστερα μπρος πισω, πινακιδες και τα φωτα των οργανων.) Ειναι δυνατων να μην μπορεις να αφησεις μονο μιας πλευρας φωτα? Κανω κατι λαθος? Δοκιμασα να εχω αναμενο καποιο φλας αλλα καμια τυχη..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε νομίζω ότι στα fiesta γίνεται να αφήσεις στη μία πλευρά τα φώτα ανοιχτά. Αν αφήσεις το διακόπτη στη μεσαία σκάλα όπως γράφει το manual, μήπως αφού κλειδώσεις το αυτοκίνητο μετά από λίγη ώρα σβήσουν όλα τα εσωτερικά και μείνουν μόνο τα έξω φώτα ανοιχτά;
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Ουτε εγω πιστευω οτι γινεται... το μονο που μπορεις ειναι να εχεις ανοιχτα τα φωτα ημερας δηλαδη οταν ο διακοπτης ειναι οff
 

nis600rr

Original poster
Rookie
Apr 3, 2015
26
0
0
37
Αθηνα
Στο 5λεπτο δεν ειχε σβησει τιποτα... Θα το δοκιμασω και παραπανω και θα δειξει..
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Δεν έχει το fiesta το σύστημα που βλέπεται στα vag....Μόνο όλα μαζί τα πορείας ανάβουν.
Στα vag δουλεύουν με τον εξής τρόπο.Ανάβεις την μικρή σκάλα και στρέφεις τον διακόπτη των φλας προς την πορεία που θέλεις να είναι αναμμένα
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
παρκαρεις και αφου σβησεις τη μηχανη, ανοιγεις τη μακρια-μεγαλη σκαλα τον φωτον   και ακουγεται ενα μπιπ. ξαναλεω την μακρια και οχι τα πορειας! δλδ το αριστερο  διακοπτη που ειναι και τα φλας τον τραβας προς τα μεσα. βγενεις, κλειδωνεις το αμαξι και μετα απο λιγη ωρα σβηνουν :)
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Χωρίς παρεξήγηση αλλα αν και ειναι σχετικά ξεκάθαρο το ποστ τα μεγάλα που λες λέγονται και πορείας

Τα αλλα που λες εσυ , τα "μεσαία" / "κανονικα" λέγονται διασταυρώσεως
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
Καλημέρα παιδιά,

Έχω "φάει τον κόσμο" και δεν μπορώ πουθενά να βρω αν το Fiesta 2014 έχει την εξής λειτουργία, που είχε το προηγούμενο αυτοκίνητό μου Audi A3 2008.

Στο Audi, όταν πάρκαρα, άναβα το αριστερό φλας και κλείδωνα το αυτοκίνητο, άναβε το αριστερό Led μπροστά και το πίσω, ώστε αν έχεις παρκάρει σε κάποια γωνία ή είναι λίγο πιο εκτεθιμένο το αυτοκίνητο να μην έρθει κάποιος και πέσει επάνω σου. Αντίστοιχα γινόταν και απο δεξιά.

Στο Ford Fiesta Ecoboost 2014 μοντέλο υπάρχει αυτή η λειτουργία? Αν ναι πως? Αν όχι μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω ForScan?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το θέμα προϋπήρχε και συγχωνεύτηκε. Δυστυχώς τα fiesta δεν έχουν αυτή τη λειτουργία. Μόνο αν γυρίσεις το διακόπτη στην πρώτη "σκάλα" μένουν τα leds ημέρας μπροστά ανοιχτά (ντιμαρισμένα) και τα πίσω πορείας.
 

vagelisrc

Hero Member
Rookie
Aug 16, 2017
20
0
0
Με αυτό τον τρόπο δεν καταναλώνει πολύ μπαταρία με συνέπεια κάποια στιγμή να μείνεις?

Ευχαριστώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mα έτσι κι αλλιώς καταναλώνει ρεύμα οποιοδήποτε αμάξι και τη μία πλευρά να αφήσεις αναμμένη. Απλά στο fiesta μένουν και οι δύο πλευρές αναμμένες. Αν σε ανησυχούν τα φώτα μέσα στο ταμπλό κλπ, σβήνουν μετά από 1 ώρα αφού κλειδώσεις (αν θυμάμαι καλά). Που έτσι κι αλλιώς είναι led οπότε και πάλι, σιγά την κατανάλωση.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολλές φορές που χρειάζεται τα αφήνω το mk6. Στο mk7.5 που είχα επίσης 1-2 φορές. Oι καταναλώσεις είναι μικρές (έχω τοποθετήσει παντού led). Βέβαια μιλάμε για 3-4 ώρες, όχι π.χ. ολόκληρη βραδιά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread