Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

k.sig

Original poster
Newbie
Mar 18, 2016
5
0
1
40
Καλημέρα σας,

Να ρωτήσω τη γνώμη σας στο θέμα που με απασχολεί αυτό το καιρό. Εδώ και κάποια χρόνια μετά το "κάψιμο" των φωτών διασταυρώσεως που είχε απο τη μάνα του, χρησιμοποιώ τα Philips Η7 x-treme vision, αρχικά τα 100% και τώρα τα 130%. Η αλήθεια είναι οτι όλο αυτό το καιρό ήμουν ευχαριστημένος με την φωτεινότητά τους γι'αυτό και όποτε "καιγόνταν" λάμπα την αντικαθιστούσα με ίδια.

Το θέμα είναι οτι ο κατασκευαστής δίνει 450 ώρες λειτουργίας, επομένως συχνά (περίπου 2 φορές το χρόνο) άλλαζα κάποια απο τις 2 λάμπες. Αυτό η αλήθεια είναι οτι με κούρασε και..κόστιζε. Τελευταία  φορά την περασμένη Δευτέρα "κάηκε" η μια λάμπα, Τρίτη αγόρασα το kit των 2 λάμπών και Τετάρτη "κάηκε" και η δεύτερη λάμπα. Χθές τις άλλαξα και τις δύο...αλλά μάλλον για τελευτάια φορά.

Έχω κοιτάξει για τις Osram night breaker unlimited (οι οποίες έχουν ίδια διάρκεια ζωής), τις Philips white vision που έχουν λιγότερη διάρκεια ζωής (250 ώρες).

Πηγαίνοντας λοιπόν σε ηλεκτρόλογο στην Καλλιθέα μου είπε για αλλαγή σε LED ωστε να μην έχω τέτοιο πρόβλημα. Μου πρότεινε αυτές που δουλεύει πολύ αυτό το καιρό και μου είπε οτι θα κοστίσει 120 euro + εργασία. Μάλιστα μου είπα αν θέλω να αλλάξω και τα φώτα θέσεως... Μετά άρχισε τις "σάλτσες"... Τις έβαλε πρόσφατα σε BMW, θα αλλάξει look το αυτοκίνητο..κτλ.

Ποια είναι η γνώμη σας, έχει βάλει κάποιος LED στα φώτα διαστευρώσεως (μεσαία); Αξίζει να προχωρήσω σε αυτή την αλλαγή και απο θέμα τιμής πώς σας φαίνεται; Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε;

Ευχαριστώ,

k.sig
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Το συζητάμε και σε άλλο θέμα για το ΜΚ7,5 εδώ http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=93.90

Το βασικό ερώτημα είναι αν έχεις φανάρια με projectors ή ανακλαστήρες. Αν έχεις ανακλαστήρες, ότι και αν βάλεις εκτός αλογόνου, δεν θα φωτίζει σωστά, και θα είσαι παράνομος (η γνωστή ιστορία των "μουφοξένον" :D ). Για να είσαι σωστός, θα πρέπει να βάλεις projectors, οπότε μετά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.

Αν λοιπόν έχεις φανάρια με projectors, μπορείς να βάλεις είτε xenon kit, είτε LED λαμπτήρες. Και τα δύο έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Τα LED δεν θέλουν καμία ηλεκτρολογική αλλαγή, απλώς μπαίνουν και κουμπώνουν, ανάβουν/σβήνουν αστραπιαία, αλλά πρέπει να πάρεις καλές λάμπες (πάνω από 3000lm, ιδανικά πάνω από 4000lm, και να χαρακτηρίζονται ως "κύριου φωτισμού") και απαιτούν λίγο παραπάνω χώρο από πίσω τους για τον ανεμιστήρα. Η τιμή για kit παίζει μεταξύ 70 και 130 ευρώ, αναλόγως lumens και ονόματος προϊόντος και μαγαζιού. Η εργασία για τα LED είναι σαν να αλλάζεις μια απλή λάμπα, δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά.

Τα xenon είναι πιο περίπλοκα στην εγκατάσταση, φαίνεται ότι έχουν πειραχτεί τα φανάρια, έχουν σίγουρα καλύτερο φωτισμό (περισσότερα lumens) από τις αλογόνου, αργούν να πιάσουν το 100% και ανεβάζουν θερμοκρασίες εντός φαναριού. Η τιμή και εδώ είναι μεταξύ 60 και 120 ευρώ, αλλά θέλουν λίγη δουλίτσα, κανά μισαωράκι περίπου.
 

k.sig

Original poster
Newbie
Mar 18, 2016
5
0
1
40
The Ace said:
Το συζητάμε και σε άλλο θέμα για το ΜΚ7,5 εδώ http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=93.90

Το βασικό ερώτημα είναι αν έχεις φανάρια με projectors ή ανακλαστήρες. Αν έχεις ανακλαστήρες, ότι και αν βάλεις εκτός αλογόνου, δεν θα φωτίζει σωστά, και θα είσαι παράνομος (η γνωστή ιστορία των "μουφοξένον" :D ). Για να είσαι σωστός, θα πρέπει να βάλεις projectors, οπότε μετά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις.

Αν λοιπόν έχεις φανάρια με projectors, μπορείς να βάλεις είτε xenon kit, είτε LED λαμπτήρες. Και τα δύο έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα. Τα LED δεν θέλουν καμία ηλεκτρολογική αλλαγή, απλώς μπαίνουν και κουμπώνουν, ανάβουν/σβήνουν αστραπιαία, αλλά πρέπει να πάρεις καλές λάμπες (πάνω από 3000lm, ιδανικά πάνω από 4000lm, και να χαρακτηρίζονται ως "κύριου φωτισμού") και απαιτούν λίγο παραπάνω χώρο από πίσω τους για τον ανεμιστήρα. Η τιμή για kit παίζει μεταξύ 70 και 130 ευρώ, αναλόγως lumens και ονόματος προϊόντος και μαγαζιού. Η εργασία για τα LED είναι σαν να αλλάζεις μια απλή λάμπα, δεν θέλει πάνω από 5 λεπτά.

Τα xenon είναι πιο περίπλοκα στην εγκατάσταση, φαίνεται ότι έχουν πειραχτεί τα φανάρια, έχουν σίγουρα καλύτερο φωτισμό (περισσότερα lumens) από τις αλογόνου, αργούν να πιάσουν το 100% και ανεβάζουν θερμοκρασίες εντός φαναριού. Η τιμή και εδώ είναι μεταξύ 60 και 120 ευρώ, αλλά θέλουν λίγη δουλίτσα, κανά μισαωράκι περίπου.

The Ace σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το πιθανότερο είναι οτι έχω ανακλαστήρες... (μοντέλο 2009). Επομένως είτε μένω ως έχω, είτε βάζω projectors όπως αναφέρεις. Τιμές περίπου για projetors; Αυτός θα το είδε πιστεύω και αυτό που θα μου πρότεινε δε θα ήταν μόνο οι λάμπες led. Μου είπε οτι θα έχει δουλειά να κάνει..

Αν είναι με την αλλαγή σε progector η τοποθέτηση λάμπας led πιο απλή, την προτιμώ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,313
183
63
50
Αθήνα
Δες το φανάρι ενός 7.5 και θα καταλάβεις τη διαφορά, οι projectors φαίνονται αμέσως. Projectors μπορείς να βρεις με 30-50€, το πρόβλημα είναι ότι θέλουν δουλειά για να μπουν (άνοιγμα φαναριού, τοποθέτηση, συνδέσεις, κλείσιμο+στεγανοποίηση φαναριού). Αν τους βάλεις, μετά βάζεις ότι θέλεις, τα LED μπαίνουν και δουλεύουν όπως οι αλογόνου, ενώ οι xenon θέλουν τις καλωδιώσεις για τα ballasts. Επιβεβαίωσε με τον ηλεκτρολόγο σου, και αν όντως σου είπε 120€ για να σου βάλει projectors και LED λάμπες, τότε είναι super τιμή. Για ρώτα δηλαδή τι σημαίνει αυτό το "συν εργασία" ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλύτερα να επιλέξεις λάμπες αλογόνου για να μη μπεις στη διαδικασία πατεντών.
Υπάρχουν και οι standard λάμπες που έχουν το κλασικό "κιτρινωπό" φως και αντέχουν πολλές χιλιάδες χιλιόμετρα. Έχει τύχει σε fiesta φίλου μου, μοντέλο 2003, να αλλάξει τη μία λάμπα που κάηκε πέρυσι, μετά από 125.000 χιλιόμετρα.

http://www.philips.co.uk/c-p/12972LLECOS2/longlife-ecovision-car-headlight-bulb

http://autoplanet.gr/86-%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82/556-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%B1-philips-longlife-ecovision-%CE%B77.html#.WHid_GpDTcs
 

k.sig

Original poster
Newbie
Mar 18, 2016
5
0
1
40
Σας ευχαριστώ πολυ΄για τη βοήθεια! The Ace θα ρωτήσω να μου πει αναλυτικά τι χρεώνει και πόσο. Να δώ αν με συμφέρει αλλιώς θα μείνω στις αλογόνου και θα δοκιμάσω τις λάμπες που προτείνει ο  kostg.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread