Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Η διάρκεια ζωής των φίλτρων καμπίνας δεν είναι απεριόριστη, αφού οι σκόνες και τα μικρόβια, τα οποία επικάθονται σε αυτά, κάποια στιγμή τα καθιστούν άχρηστα. Σε αυτήν την περίπτωση, όχι μόνο δεν φιλτράρεται ο εισερχόμενος στην καμπίνα αέρας, αλλά επηρεάζεται και η αποδοτικότητα του κλιματιστικού συστήματος. Γι' αυτό το λόγο, τα φίλτρα θα πρέπει να αλλάζονται τακτικά. 

Στα μεγαλύτερα αυτοκίνητα, το φίλτρο καμπίνας βρίσκεται στο χώρο του κινητήρα (μπορεί να είναι και δύο). Ξεκουμπώστε τα "κλιπάκια", που συγκρατούν το πλαστικό καπάκι και αφαιρέστε το φίλτρο.* Στα μικρότερα μοντέλα, το φίλτρο βρίσκεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου. Συμβουλευτείτε το βιβλίο του κατασκευαστή, για να βρείτε την ακριβή θέση. 

Αφαιρώντας το φίλτρο, μπορείτε να δείτε την κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Συγκρίνετε την εικόνα που εμφανίζει, με αυτήν του καινούργιου φίλτρου. Εάν το υπάρχον φίλτρο έχει συγκεντρώσει μεγάλη ποσότητα σκόνης και σωματιδίων (όπως στη φωτό), προχωρήστε στην αντικατάστασή του χωρίς δεύτερη σκέψη. 

Αφού έχετε αφαιρέσει το φίλτρο, δείτε την κατάσταση του κουτιού. Εάν αυτό δεν έχει ανοιχτεί ποτέ, τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα, να υπάρχει συσσωρευμένη μία αρκετά μεγάλη ποσότητα σκόνης. 

Με ένα πιεστικό αέρα ή ένα βρεγμένο πανί καθαρίστε καλά το κουτί. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσετε βρεγμένο πανί, περιμένετε 5 λεπτά, για να στεγνώσει πλήρως ο χώρος όπου θα τοποθετηθεί το φίλτρο. 

Τοποθετήστε το καινούργιο φίλτρο (υπάρχει συγκεκριμένη θέση, όπου το φίλτρο θα εφαρμόσει ιδανικά στο κουτί) και κλείστε το καπάκι, ασφαλίζοντας με τα "κλιπάκια" και καλές διαδρομές. 

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/32485.asp
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τύποι φίλτρων καθαρισμού αέρα καμπίνας:
1)Εναλλακτικό φίλτρο
2)Απλό φίλτρο
3)Ενισχυμένο φίλτρο (Φίλτρο γύρης / ενεργού άνθρακα )

Εναλλακτικό φίλτρο
Τα εναλλακτικά φίλτρα καθαρισμού αέρα καμπίνας πληρούν τις βασικές προδιαγραφές των φίλτρων καμπίνας και ανήκουν στην κατηγορία του πρώτου εξοπλισμού

Απλό φίλτρο καμπίνας
Το απλό φίλτρο καθαρισμού αέρα καμπίνας είναι κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητας ύφασμα ειδικών προδιαγραφών, το οποίο συγκρατεί τους περισσότερους ατμοσφαιρικούς ρύπους όπως σκόνη, αιθάλη, μόλυβδο, θειικό οξύ και στερεά κατάλοιπα από εξατμίσεις οχημάτων. Το φίλτρο αυτό είναι τόσο αποτελεσματικό που συγκρατεί σωματίδια σκόνης που είναι μικρότερα από το ένα δέκατο ενός micron, εξασφαλίζοντας πιο ασφαλές και πιο ευχάριστο περιβάλλον στην καμπίνας επιβατών.

Ενισχυμένο φίλτρο καμπίνας (φίλτρο ενεργού άνθρακα)
Το ενισχυμένο φίλτρο καθαρισμού αέρα καμπίνας είναι και αυτό σαν το απλό φίλτρο, κατασκευασμένο από υψηλής ποιότητας ύφασμα ειδικών προδιαγραφών στο οποίο όμως έχει επιπλέον προστεθεί ένα στρώμα ενεργού άνθρακα.
Το υφασμάτινο μέρος λειτουργεί όπως και το απλό φίλτρο, αλλά συγκρατεί, λόγω του ενεργού άνθρακα, έως και 25% περισσότερους ατμοσφαιρικούς ρύπους. Επιπλέον σε αυτό, το στρώμα ενεργού άνθρακα απορροφά μέρος των καυσαερίων που υπάρχουν στη ατμόσφαιρα, τα οποία συχνά προκαλούν ερεθισμό των ρινικών διόδων, μειώνοντας έτσι σημαντικά τις βλαβερές ουσίες και τις άσχημες οσμές εντός της καμπίνας των επιβατών.
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
Ευχαριστουμε για τις λεπτομερειες.

Μπορουμε να εχουμε τιμές για το καθε ειδους φιλτρο?
Απο που μπορουμε να τα προμηθευτουμε?
Ποιες εταιρειες βγαζουν τα καλυτερα και αξιζει να κοιταξουμε?
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Το γνησιο φιλτρο το απλο εχει γυρω στα 25€ και ενα imitation καπου στα 15€.Ενα απλο φιλτρο ειναι οποτε δεν χρειαζετε και πολυ ψαξιμο για το τι θα βαλεις,βαζεις το γνησιο που εχει παρισσοτερο αντοχη στον χρονο.
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
ευχαριστω pitbull αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω κατι πιο ενισχυμενο απο το κλασσικο γνησιο [αν υπαρχει].
δηλαδη κατι σε φιλτρο ενεργου ανθρακα ετσι ωστε οταν εχω κλειστα τα παραθυρα να μην ερχονται πολλα καυσαερια μεσα στην καμπινα. πχ απο το φορτηγο 20ετίας που προπορευεται στον δρομο.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
To μαμα αν δεν κανω λαθος ενεργου ανθρακα ειναι.Ολα τα υπολοιπα του εμποριου ειναι πιο φτηνα σε τιμη.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
jason22 said:
ευχαριστω pitbull αλλα σκεφτομαι να δοκιμασω κατι πιο ενισχυμενο απο το κλασσικο γνησιο [αν υπαρχει].
κανονικά το φίλτρο της καμπίνας πρέπει να αλλάζεται μια φορά το χρόνο και η καλύτερη περίοδος είναι τώρα,πριν το καλοκαίρι
οι ποιότητες είναι 2,απλό φίλτρο καμπίνας(είναι απλά ένα χαρτί) και του ενεργού άνθρακα (το πως είναι δες πιο πάνω την εικόνα)
αν θες να βρεις κάτι πιο ενισχυμένο,δεν υπάρχει.
Η καλύτερη λύση πιστεύω είναι να αλλάζεις πιο τακτικά το φίλτρο καμπίνας,δηλαδή 2 φορές τον χρόνο ώστε να είσαι πιο σωστά καλυμμένος από τα καυσαέρια
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
ok, ενεργου ανθρακα λοιπον.
Αυτο θα βαλω και βλεπουμε.
Ελπιζω να ειναι καλό οπως το προβαλλουν στο video.
Ευχαριστω παιδια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ειδικά η σκηνή με το φτέρνισμα είναι αρκετά επιτυχημένη, μου έχει τύχει και μπορώ να πω ότι κάπως έτσι κινήθηκε το αυτοκίνητό μου. Ευτυχώς δεν είχα κανέναν άλλο γύρω μου  :p
 
Μετά από μια έρευνα που έκανα βρήκα το όχι ενεργού άνθρακα φίλτρο καμπίνας στα 8.5€ της Alco  και στα 20€ το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα της Mann.
Σε σύγκριση με τα 25€ που έχει το γνήσιο με έκπτωση θα προτιμούσα αυτό της Mann με 20
Αν και για δικιά μου χρήση θα ήταν περιττό το φίλτρο του ενεργού άνθρακα αφού δεν είμαι μέσα σε πόλη ,πάντα είμαι στο αμάξι με ανοιχτά παράθυρα.
 

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Aρκετα καλες οι τιμες Στελιο.Εγω ενα φιλτρο καμπινας που εχω παρει γνησιο ειναι ενεργου ανθρακα(δεν θυμαμαι τιμη αλλα ηταν λιγο ακριβο)δινει η ford και απλο?Ειδα σε αλλο θεμα τον PanosWhite που αλλαξε και δεν ηταν ενεργου ανθρακα.Αυτο που φοραω τωρα ειναι imitation αλλα απο μαρκα δεν ξερω.
 
Για τα μκ6 δεν νομίζω να δίνει κάτι άλλο η φόρντ αλλά ο Ιάκωβος θα μας πει σίγουρα.
στα Μκ7 μπορεί να μην βάζει ενεργού άνθρακα ίσως για να φαίνεται λιγότερο το κόστος!

Υ.Γ. Κάπου το είχαν παρακάνει νομίζω με του ενεργού! Αν είναι έτσι να περπατάμε με μάσκες!!  
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στέλιο δίνει και απλό φίλτρο,αλλά η διαφορά κόστους είναι 1e (στα γνήσια) και κανένα μαγαζί δεν προωθεί το μη ενεργού άνθρακά
Για μένα τα λεφτά αυτού του φίλτρου δεν πρέπει να τα τσιγκουνευόμαστε
ιμιτισανιον φίλτρο καμπίνας ξεκινάνε από 12 και φτάνουν 20 (mann) όπως είπε Στέλιο

τα φίλτρα καμπίνας σε mann χωρίζονταi se 2 κατηγορίες
cu2433 είναι απλό φίλτρο
cuk2433 είναι ενεργού άνθρακα
 
Εγώ έβαλα της Alco me 8.5€ όπως έγραψα πιό πάνω.
Το Mann με 20€ είναι ενεργού άνθρακα.
Τα χρήματα για το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα τα θεωρώ περιττά αφού οι πιο πολλοί από εμάς οδηγούμε τώρα πλέον λιγότερο, με ανοιχτά παράθυρα και φυσικά οι περισσότεροι από εσάς καπνίζεται κ έτσι είναι λίγο οξύμωρο να πεις βάζω ενεργού για να έχω καθαρότερο αέρα και πόσο ακόμα αν έχεις μέσα στο αμάξι σου αρωματικά που είναι αποδεδειγμένο ότι είναι πλήρως καρκινογόνα !! Μπορεί μα μην κατακρατεί κάποιες οσμές αλλά στην γύρη κ στα μικρο σωματίδια είναι το ίδιο καλό.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
να ρωτησω κατι που δεν το γνωριζω? εγω καπνιζω μεσα στο αμαξι μ.....εστω οτι εχω ανοιχτο το A/C και κλειστα τζαμια,αναβω τσιγαρο,ανοιγω τα τζαμια κανω το τσιγαρο μ και κλεινω παλι τα τζαμια(το Α/C δεν το σβηνω σε ολη την διαδικασια) και βαζω ανακυκλωση,το φιλτρο ενεργου ανθρακα δεν θα μου ''κρατησει'' την μυρωδια του τσιγαρου σε αντιθεση με το απλο??
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
+ Μιχάλη ότι θα μυρίζει....εγώ το έκοψα το τσιγάρο μέσα στο αμάξι και κέρδισα και λεφτά στην τσέπη μου γιατί το μείωσα κιόλας με αυτή την κίνηση

mk1 Stelios said:
Τα χρήματα για το φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα τα θεωρώ περιττά αφού οι πιο πολλοί από εμάς οδηγούμε τώρα πλέον λιγότερο, με ανοιχτά παράθυρα και φυσικά οι περισσότεροι από εσάς καπνίζεται κ έτσι είναι λίγο οξύμωρο να πεις βάζω ενεργού για να έχω καθαρότερο αέρα και πόσο ακόμα αν έχεις μέσα στο αμάξι σου αρωματικά που είναι αποδεδειγμένο ότι είναι πλήρως καρκινογόνα !! Μπορεί μα μην κατακρατεί κάποιες οσμές αλλά στην γύρη κ στα μικρο σωματίδια είναι το ίδιο καλό.
Στέλιο δεν θα συμφωνησώ σε αυτά που λες
Το απλό φίλτρο είναι σκέτο χαρτί,βάλε καλύτερα μια εφημερίδα αντί απλό φίλτρο καμπίνας
Το ενεργού φίλτρο καμπίνας απωθεί περισσότερο τις βρωμιές που εισέρχονται μέσα στο αμάξι από την ατμόσφαιρα
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Στελιο μαλλον δεν ειδες κατι καλα(μαλλον λογο ηλικιας θα ειναι  tease tease ) ειπα οτι βαζω την ανακυκλωση,αρα μου ανακυκλωνει τον αερα της καμπινας που εχει την μυρωδια του τσιγαρου...το θεμα ειναι εαν μπορει να την φιλτραρει???
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread