Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
προκειμένου να τοποθετηθει ενα τετοιο φιλτρακι,βγαινει το σωληνακι που κατευθυνεται στον παπα (βγαινει το κιτρινο μερος απο το κοκκινο ή βγαίνει και το κοκκινο και το κιτρινο;)
2009fordfiesta-fivedoor-26a-thumb.jpg

για να βγει έχει κανα κλιπάκι ή απλα το τραβας και τοποθετεις μετα ενα αλλο σωληνακι και ένα φιλτρακι τυπου http://www.ebay.com/itm/MINI-AIR-CRANKCASE-VENT-BREATHER-FILTER-9MM-CHROME-RED-/260780208906?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&vxp=mtr&hash=item3cb7b6330a
και κατι τελευταιο,πόσα χιλιοστα διαμετρο πρεπει να χει η εισαγωγη του φιλτρου που θα τοποθετηθει και το καινουργιο σωληνακι;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
1.Βγαζεις μόνο το κίτρινο.

2. στο κόκκινο τοποθετείς ένα σωληνάκι η χάλκινο η πλαστικό PVC όπως έχω κάνει και εγώ, περίπου 2,5 - 3 cm(δεν θυμάμαι διάμετρο εάν βγάλεις το λαστιχένιο σωληνάκι η πάρεις στο χέρι σου το φιλτράκι θα δεις τι χρειάζεται)  χωνεύεις μέσα το μισό η το κολλάς και με μια logo.

3. στο κομμάτι που θα σου περισσέψει τοποθετείς το φιλτράκι αναθυμιάσεων και το ξανακολλάς και αυτό ώστε να αποφύγεις τα σφικτιράκια μιας και θα είναι αρκετά άσχημα σε τόσο κοντινή απόσταση.

Δες την παρακάτω φωτό
IMG_3452.jpg
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ή απλα κόβω το μαμα σωληνακι και πάνω σε αυτο "κουμπωνω" το φιλτρακι biggrin!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Φίλε ΑΝ7 το σωληνάκι καταλήγει στον παπά κάτω από το φίλτρο, περίπου 7 εκατοστά εάν θυμάμαι καλά.

Εάν πήγαινε πριν από τον MAF θα ήταν άκρος επικίνδυνο μιας και τα σταγονίδια από τις αναθυμιάσεις που δημιουργούνται θα μπορούσαν πάρα πολύ εύκολα να επικαθήσουν σε κάποια αντίσταση του MAF με αποτέλεσμα να διαβάζει λάθος τιμές (με ότι συνεπάγετε αυτό )θα μπορούσαν ακόμα και να προκαλέσουν μόνιμη βλάβη.


Δες και μια φωτό

IMG_2145.jpg


Το συγκεκριμένο σωληνάκι στην φώτο μπορείς να το δεις και κάτω από τον αντάπτορα της χοάνης. Το κλιψς που έχει πάει και κουμπώνει πάνω στον παπά.
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
StuparArt said:
Φίλε ΑΝ7 το σωληνάκι καταλήγει στον παπά κάτω από το φίλτρο, περίπου 7 εκατοστά εάν θυμάμαι καλά.

Εάν πήγαινε πριν από τον MAF θα ήταν άκρος επικίνδυνο μιας και τα σταγονίδια από τις αναθυμιάσεις που δημιουργούνται θα μπορούσαν πάρα πολύ εύκολα να επικαθήσουν σε κάποια αντίσταση του MAF με αποτέλεσμα να διαβάζει λάθος τιμές (με ότι συνεπάγετε αυτό )θα μπορούσαν ακόμα και να προκαλέσουν μόνιμη βλάβη.


Δες και μια φωτό

http://i954.photobucket.com/albums/ae30/stuparart/Stock%20Filter%20Box%20Mk7/IMG_2145.jpg

Το συγκεκριμένο σωληνάκι στην φώτο μπορείς να το δεις και κάτω από τον αντάπτορα της χοάνης. Το κλιψς που έχει πάει και κουμπώνει πάνω στον παπά.

Πολλά αμάξια έχουν το breather hose μετά τον MAF. Λόγο υποπίεσης ότι και να γυρίσει θα πάει κατευθείαν προς την πεταλούδα. ;)

Σε ρώτησα γιατί, βάζοντας breather hose σε αμάξια με maf, περνάει αέρας μέσα στην πολλαπλή(μέσω της pcv) που δεν τον μετράει ο maf. Για αυτό και οι περισσότερες επώνυμες εισαγωγές έχουν αναμονή για να ξανα συνδέσεις τις αναθυμιάσεις άμα θες.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
AN7 said:
StuparArt, σε μαμά κατάσταση, το σωληνάκι πάει πριν τον MAF?
Κατάλαβα ότι ρωτάς το εάν είναι πριν από τον MAF για αυτό και έδωσα τέτοια απάντηση.

Εάν είναι μετά τον MAF η (MAP σε άλλες περιπτώσεις) δεν υπάρχει πρόβλημα και μάλιστα οι περισσότερες εταιρίες το χρησιμοποιούν για περιβαλλοντικούς λόγους  μιας και τα “λάδια” – αναθυμιάσεις που θα ξανακάνουν θα βοηθήσουν και στην μύωση εκπομπών ρύπων.
Αν κατάλαβα καλά εσύ αυτό που λες είναι σαν να βάζεις μια σκούπα σε ένα saxoralo που έχει αναμονή για τις αναθυμιάσεις  τις οποίες βέβαια οι περισσότερη τις ταπώνουν.
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Η δουλειά του crankcase breather δεν είναι για να πετάει λάδια στην εισαγωγή.(άσχετα αν καμια φορά βλέπεις λιγη λαδίλα)
Η δουλειά του είναι να τραβάει αέρα μέσα στο block, να κάνει κύκλωμα, και να διώχνει τις αναθυμιάσεις που έχουν δημιουργηθεί στπ block και να τις πετάει στην πολλαπλή εισαγωγής μέσω της pcv που είναι συνδεδεμένη πάνω της.
Αυτό συνήθως δουλεύει σε κλειστό κύκλωμα. Η pcv τραβάει υποπίεση από την πολλαπλή εισαγωγής που είναι πάντα μεγαλύτερη απ ότι πριν μετά την πεταλούδα, έτσι ρουφάει αέρα από το breather, κάνει το circulation και γυρνάει λάδια και αναθυμιάσεις στην πολλαπλή εισαγωγής.
Δεν είναι θέμα μείωσης ρύπων, αλλά νομοθετικά(myass :p) απαγορεύεται να πετάγονται οι αναθυμιάσεις στον αέρα.

Το ποιντ μου ποιο είναι. Μιας και την είχα πατήσει έτσι, με breather στο στο ψευτοκάπακο, η πολλαπλή ρούφαγε αέρα από το breather στην ουσία που δεν μέτραγε ο MAF Και τα fuel trims στο ρελαντί ήταν στον θεό μαζί με ασταθή ρελαντί , περισσότερους κραδασμούς και advance μεγαλύτερο.
Βέβαια απ την στιγμή που εσάς είναι μετά τον maf Και όχι πριν, μπορεί να μην έχετε τέτοιο θέμα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μάλλον κάπου σε μπέρδεψα….

Και στα Μκ7 στην ουσία είναι πριν τον MAF αλλά είναι αρκετά μακριά ας το πούμε για αυτό και δεν υπάρχει κάποιο θέμα από λέρωμα του MAF που προανέφερα. Μεσολαβή όπως προανέφερα και το φίλτρο του αέρα.

Όταν ρώτησες το εάν είναι πριν τον MAF το “φτωχό” μου μυαλό  πήγε στην κυριολεξία ότι εννοούσες πριν (πολύ κοντά στον αντάπτορα ας πούμε). Για αυτό και κάπου το έχασα.
Sorry για το μπέρδεμα! redface

Όταν λες τα fuel trims εννοείς το STFT και το LTFT. Εάν αναφέρεσαι σε αυτά και σε μένα το LTFT είναι λίγο ανεβασμένο. Σίγουρα διορθώνει το S με αποτέλεσμα να μην έχω προσέξει κάποιες αστάθειες στο ρελαντί. Το adv δεν το έχω τσεκάρει αλλά θα το κάνω πολύ σύντομα με άλλο Μκ7 που έχει της αναθυμιάσεις κανονικά να γυρνάνε?
 

AN7

Member
Oct 2, 2010
241
1
0
36
Βάρκιζα
Κάτσε γιατί και γώ μπερδεύτικα λίγο.

Σε εσάς, είναι πριν τον MAF(έκανα λάθος απο πάνω) και μάλιστα και πριν το φίλτρο με βάσει το πως εισέρχεται ο αέρας. 

Όχι δεν εννοούσα να είναι 1 πόντο απ τον MAF. 5 πόντοι είναι αρκετοί όμως ;)

Ναι εννοώ τα STFT k LTFT. Στην περίπτωση μου, έφτανα το όριο του LTFT 14% και με το STFT άλλο τόσο. δλδ σύνολο 28% παραπάνω βενζίνες στο ρελαντί. Καμιά φορά είχα και check.
Με το που έβαλα catch can και ένωσα το breather hose με την εισαγωγή ενδιάμεσα στον MAF Και την πεταλούδα(αυτό εννοώ "μετά τον MAF") είμαι στο -7% και το STFT στο 0.

Σε εσάς το κόβω να είναι διαφορετικά για να το έχει πριν το φίλτρο κι όλας. Περίεργο μεν γιατί θα παίρνει βρώμικο αέρα.
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
σαν να μιλατε για πυρηνικη φυσικη μου ακουγονται!! ::) ::) ειναι καλο να αντικατασταθει το ηδη υπαρχον συστημα με ενα breather filter(απο την στιγμη που μπαινει χοανα) ή να μπει το σωληνακι των αναθυμιασεων στη μουφα που εχει η χοανα γι'αυτο το λογο?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
AN7 said:
Κάτσε γιατί και γώ μπερδεύτικα λίγο.

Σε εσάς, είναι πριν τον MAF(έκανα λάθος απο πάνω) και μάλιστα και πριν το φίλτρο με βάσει το πως εισέρχεται ο αέρας.  
Έτσι είναι όπως το έθεσες και όπως το είπα στο πρώτο μου μην. ;D

Το λύσαμε επιτέλους  :D :D tease
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Απο σημερα ο φιεσταρος εχει και αυτος ενα φιλτρακι αναθυμιασεων!!!
 

moican

Original poster
Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
μεγειες,βαλε και καμια φωτο!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Καλοριζικο καλοριζικο...


Κουμπωσε απευθειας πανω στο λαστιχακι που εχει το αμαξι η εβαλες κατι απο μεσα?
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα λογω προγραμματος....Οχι δεν κουμπωσε κατευθειαν με πατεντα οπως παντα!! Το σωληνακι των αναθυμιασεων ειναι 12 χιλιοστα και το φιλτρακι μονο 9!!! Αρα επεσε λιγο χερι!! Φωτο θα ανεβασω συντομα ;)
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
vouts said:
Καλοριζικο καλοριζικο...


Κουμπωσε απευθειας πανω στο λαστιχακι που εχει το αμαξι η εβαλες κατι απο μεσα?
Vouts διάβασε το πρώτο μου ποστ και θα δεις τι θα χρειαστείς. Σε όλα τα fiesta Mk7 ισχύει το ίδιο. Σίγουρα πατέντα με πατέντα διαφέρει αλλά όπως και να έχει κάτι χρειάζεται. Δεν μπαίνει έτσι.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Φιλιππε διαβασε απο την αρχη το θεμα και θα σου λυθουν οι αποριες σου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread