Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
εχτες το βραδυ πηγαινοντας για ενα καφεδακι στην παραλιακη ερχομαστε διπλα-διπλα με ενα ΜΚ6 S και ξεκιναμε ενα παιχνιδακι απο Ελληνικο μεχρι και Γλυφαδα αλλαγη λωριδων και κυνηγητο.....Φτανουμε στα φαναρια του ΚΑΤ στην Βουλα και ειμαστε πρωτοι στο φαναρι.....μαρσαρουμε και οι 2....η 1η σχεση στο κιβωτιο ειναι ηδη ''οπλισμενη'' και εχω γυρω στις 4-4,5 χιλιαδες στροφες στο μοτερ.....(οπως λεει και ο τιτλος φυσικα δεν εχω απενεργοποιησει το ESP) και μολις αφινω συμπλεκτη το αμαξι δεν ξεκινησε...σαν να μπερδεψε το μοτερ και πηγε να σβησει....κοιταω και αναβοσβηνει το ESP(μαλλον αυτο μου εκοψε τα ρευματα) αλλα γιατι?????το αμαξι δεν σπινιαρε.......και ηταν υπερβολικο το κοψιμο του ESP...δλδ επειδη ξερω το αμαξι μου και την συμπεριφορα του το ESP  μου κοβει τοσο οσο να μην σπινιαρουν οι ροδες οχι να μου ακινιτοποιησει σχεδον το αμαξι.....γιατι μου το εκανε αυτο??????αααα....φυσικα το ΜΚ6 ηταν μαμα και το αφινα συνεχεια πισω και μετα απο αυτο το κοψιμο το μαζεψα με 3η και του εφυγα με 4η!!!!!!!!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Γιατι εκεινη την ωρα θα ειχες μονο σπινιαρισμα.. Γιαυτο στο εκοψε... Το ESP κοβει ακομα και τερμα οταν χρειαστει..

Παραδειγμα εχουμε παρει το S60 2.0T και μολις το στρωνουμε το παιρνω και παω σε μια 90αρα στροφη ΤΕΡΜΑ γλυστερη.. Λιγο πριν το apex παταω τερμα το γκαζι (ειχα 3000σαλ) να δω τι θα κανει (ειχα χωρο απεναντι  :p ) και εκει που περιμενεις να τουρμπισει και να φας ΤΑ μουτρα, εχω μεινει σαν το λαλακα με τερμα πατημενο το γκαζι και το αμαξι απλα ρολαρει αργα αργα.. :p :p Το κοψε ολο..

Αντιστοιχα εγινε και σε σενα στην εκκινηση, κλιμακωτα εκοβε (εννοειται σε ms) και στο τελος πηγε να σβησει αφου ησουν ακινητος και το ειχε κοψει σχεδον ολο.. Αυτη ειναι η δουλεια του, τι περιμενες? ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν έχει καμια φίσα να βγαίνει? κόντρα με ESP δε γίνεται.. ουτε εβρεχε χθες βραδυ απ' οτι θυμάμαι...
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Τελικα αν το ειχες παρει σε vision blue ουτε βαψιμο δεν θα χρειαζοταν!!!Κατευθειαν στην θαλασσα.. :p :p :p :p :p :p :p :p


Απο ESP δεν ξερω καθολου...Δεν εχω αλλωστε...
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #5
το ESP vouts παει μονο στα πολλα αλογα :p :p :p :p 

turbomaniac εχει κουμπι πληρους απενεργοποιησεις

nitroking  ρε φιλε και εμενα στην στροφη οταν ενεργοποιηται το ιδιο κανει....αλλα εχτες μου εκανε εντυπωσει γιατι στο συγκεκριμενο σημειο η ασφαλτος ηταν ''αγρια'' και το αμαξι δεν προλαβε να σπινιαρει για να δει ο εγκεφαλος κατι ωστε να ενεργοποιησει το ESP.....με το που αφησα τον συμπλεκτη μου κανει ενα πεταγμα και μετα τπτ!!!!!!φαντασου σαν να εχω πρωτη μεσα να αφηνω συμπλεκτη και να παταω με το δεξι το γκαζι τερμα και με το αριστερο τερμα ΦΡΕΝΟ....ΑΛΛΑ το εκανε απο μονο του χωρις να σηκωνει στροφες.....(δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος εχω και αυτη την δυσλεξια :( ).....μολις συνηδητοποιησα τι παιζει(ευτηχως γρηγορα) παταω γρηγορα συμπλεκτη και τον ξανααφηνω αποτομα και εφυγα.....εκει γιατι δεν κολλησε το  ESP????ουτε καν που ανοιξε!!!!!!!!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν ξέρω μπορεί να "κόλησε" στιγμιαία ο εγκέφαλος και να άργησε να δώσει εντολή να απεμπλακεί το ESP..

Απλά όταν ξαναπάτησες το συμπλέκτη έκανε reset την εντολή εμπλοκής... Ότι μου κατεβαίνει λέω, πραγματικά δεν ξέρω. Πάντως αν στο ξανακάνει πολλες φορες, πηγαινε δες το για να γίνει στην εγγύηση ότι είναι να γίνει..
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #7
μπορει να λες οτι σου κατεβαινει(οπως υποστιριζεις.....) αλλα η συμπεριφορα του αμαξιου ειναι ακριβως οπωσ το ειπες και εγω προσπαθουσα να το πω σε 2 μνμ!!!!!!!σαν να κολλησε ο εγκεφαλος και να μου εκοβε συνεχεια μεχρι που πατησα συμπλεκτη και ξεκολλησε!!!!!!!!!!!προς το παρων δεν μου το ειχε ξανακανει...και ουτε μου το εχει ξανακανει....και ελπιζω να μην το ξανακανει!!!!!!!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Το πεταγμα που λες ηταν αρκετο για να διαβασει πολυ διαφορετικες ταχυτητες τροχων (αφου δεν εχεις και μπλοκε) και να σε κοψει τερμα.. Τωρα γιατι μετα το 2ο συμπλεκταρισμα εφυγε δεν ξερω, μπορει να ζεσταθηκε το λαστιχο και σιγα σιγα να βρηκε προσφυση..

Γενικα παντως οταν κανεις κοντρα απλα βγαζε το και ληγει η ιστορια.. ;)
 

Nos7

Administrator
Original poster
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #9
αυτο που φοβαμαι ειναι μην ενεργοποιηθει σε καμια στροφη και την κανει ευθεια πριν προλαβω να κανω ΚΙΧ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Πως θα φυγεις ευθεια? Αφου το αντιθετο κανει, σου κοβει το γκαζι για να μην εχεις μουτρα και τα καλα φρεναρουν και τον τροχο που χρειαζεται για να περιστραφει το αυτοκινητο..
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Πως θα φυγεις ευθεια? Αφου το αντιθετο κανει, σου κοβει το γκαζι για να μην εχεις μουτρα και τα καλα φρεναρουν και τον τροχο που χρειαζεται για να περιστραφει το αυτοκινητο..

Θα φυγεις ευθεία με την όπισθεν όπως πάθαινα εγώ με εκείνο το παλιοραλί.... ;D ;D
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Μην σε ακουσει ο stuparart να το λες αυτο.... :p :p :p :p χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Mα δε γινεται να κανεις τετακε εφοσον εχεις το ESP (γινεται αν κανεις τεραστια καφριλα)..


ΥΓ: Ο suparart το ξερει οτι ειναι υπερστροφικα.. ;)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Mα δε γινεται να κανεις τετακε εφοσον εχεις το ESP (γινεται αν κανεις τεραστια καφριλα)..


ΥΓ: Ο suparart το ξερει οτι ειναι υπερστροφικα.. ;)

Πιστεψε με και γω το ξερω καλα... Εχω αγοράσει δυο τρια πολύ καλά οικόπεδα. Ένα με ελιές στην αργολίδα και ένα χέρσο απέναντι απο το Island (αγόρασα και ένα άτυχο παρκαρισμένο 520 που έτυχε να ταν στο οικόπεδο)...
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
turbomaniac said:
Πιστεψε με και γω το ξερω καλα... Εχω αγοράσει δυο τρια πολύ καλά οικόπεδα. Ένα με ελιές στην αργολίδα και ένα χέρσο απέναντι απο το Island (αγόρασα και ένα άτυχο παρκαρισμένο 520 που έτυχε να ταν στο οικόπεδο)...
Εχεις ταλεντο στις αγορες ;D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mε το παλιοραλί τα αγόρασες αυτά ή με το fiesta;
Μια φορά πάντως μου πέταξε κώλο το fiesta (προ kw εποχής) και ευτυχώς το έσωσα, από τότε προσέχω 10 φορές περισσότερο...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
kostg said:
Mε το παλιοραλί τα αγόρασες αυτά ή με το fiesta;
Μια φορά πάντως μου πέταξε κώλο το fiesta (προ kw εποχής) και ευτυχώς το έσωσα, από τότε προσέχω 10 φορές περισσότερο...

Με το ραλί φυσικά. Με το φιεστα πραγματικά δεν έχω κινδυνέψει ποτέ... και έχω κάνει και ταρζανιες.. Μόνο μια φορά με κυνηγαγε ένα RX8 tούρμπο εκεί στο πέταλο στο έλα, και ξεχαστηκα με πολλά χιλιόμετρα στην πρωτη αριστερή μετά το πεταλο και νόμισα οτι θα φύγει, αλλα αυτό γλίστρισε λίγο με τα τέσσερα αλλα κατα τ' αλλα κιχ! απιστευτο πλαίσιο, δεν προκειται να μετανιώσω ποτέ που πήρα φιέστα. Το ραλί δεν είναι οτι είναι κακό αλλα δεν είναι πολύ ρυθμίσιμο, αμα σου φύγει πρέπει να σαι ή πολύ χεράς, ή πολύ τυχερός...
 

Raz

Rookie
May 17, 2010
36
0
0
35
Νέο Φάληρο, Πειραιάς
τη μια φορα που το'χω χρειαστει μεχρι στιγμης (πεταλο στον γυρισμο) με εβγαλε ασπροπροσωπο.. αξιζε τα λεφτα του 100%, θα'χα φυγει βουρ αντιθετο ρευμα χωρις..
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
παιδιά το esp στα giesta μας, συνοδε'υεται και από raction control ανεξαρτήτως κυβισμού?Το δικό μου είναι 1,25.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1298273418[/time]
εντάξει fiesta και traction control εννοώ
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
καλό το ΕΣP αλλα για να μπεις με "ολα" νομίζω δεν το χρειάζεσαι, εκτός αν έχεις πάνω απο 200 άλογα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread