Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #1
Εδώ και λίγες μέρες έχω ολοκληρώσει την αρχική ιδέα να είναι το αμάξι όλο με led και έκανα το λάθος να πω πως είναι 100% led και ο scorpion  με διόρθωσε λέγοντάς ότι τα εσωτερικά ταμπλό παραθύρων a/c δεν είναι άρα ανοίγω το θέμα για να μαζέψω τις πληροφορίες που χρειάζομαι για να αλλάξω και αυτά σιγά σιγά...
Η αρχική ιδέα είναι να γίνει ότι είναι πράσινο ,λευκό ...  
Το έχεις κάνει κανένας ? Τι λάμπες χρειάστηκε και σε τι θέσεις?
Νομίζω οι λάμπες που χρειάζομαι για όλα αυτά είναι οι g4 ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μόνο τα στρογγυλά χειριστήρια του καλοριφέρ είναι με λάμπες πυράκτωσης. Και πιο συγκεκριμένα αν θυμάμαι καλά (γιατί τις έχω αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια) αυτές (t4):

ee1606-1200x1200.jpg


Αυτό σου βάζει και ένα περιορισμό, Παρ' όλο που μπορείς να αλλάξεις τις λάμπες πυράκτωσης με leds, πάλι πράσινο θα φωτίσει. Είναι τα χειριστήρια που έχουν το πράσινο χρώμα.
Τα κουμπιά a/c και ανακύκλωσης είναι led, όπως και όλα τα υπόλοιπα φωτιζόμενα μέρη της καμπίνας είναι led.
Θα χρειαστείς όμως ηλεκτρονικό εξοπλισμό (αν ασχολείσαι κι εσύ με ηλεκτρονικά) όπως σταθμό κόλλησης για smd, γιατί τα περισσότερα leds του αυτοκινήτου είναι smd.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ξεκινώντας, για να βγάλεις τα χειριστήρια του καλοριφέρ, πρέπει να βγάλεις το radio-cd, τα κουμπιά από πάνω (δεξιά-αριστερά των alarm), να ξεβιδώσεις τις βίδες που θα βρεις, να βγάλεις το πάνω κομμάτι της κονσόλας και μετά θα δεις βίδες για το κάτω κομμάτι του καλοριφέρ.
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
manos.m said:
Τέλεια... Θα ξεκινήσω με το να ανοίγω να δω πως θα βγει τι και ότι είναι θα σε ρωτήσω.
Πριν αρχίσεις να ανοίγεις άσε να δω αν έχω σπίτι ένα καβα.. να επεξεργαστείς αυτό...
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Να ρωτησω εγω κατι ασχετο...
το μεσαιο κομματι στην κονσολα οπου βρισκεται το ραδιο-cd και ολα τα αλλα...που ξεκιναει στη μεση του ταμπλο απο μια θηκη να αφηνεις μικροαντικειμενα μεχρι το καλοριφερ....θα του πηγαινε να βαφτει μαυρο γυαλιστερο?
θελω γνωμες !
το ταμπλο ειναι σε κεραμιδι χρωματισμο υπ οψιν :p
 

manos.m

Administrator
Original poster
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
    • Administrator
  • Thread starter
  • #8
Skoudouflis said:
Να ρωτησω εγω κατι ασχετο...
το μεσαιο κομματι στην κονσολα οπου βρισκεται το ραδιο-cd και ολα τα αλλα...που ξεκιναει στη μεση του ταμπλο απο μια θηκη να αφηνεις μικροαντικειμενα μεχρι το καλοριφερ....θα του πηγαινε να βαφτει μαυρο γυαλιστερο?
θελω γνωμες !
το ταμπλο ειναι σε κεραμιδι χρωματισμο υπ οψιν :p
είναι πολύ ωραίο.  Το έχω δει αλλά δεν το έχω κάνει γιατί φοβάμαι ότι θα ξεβαψει ή θα ξεφλουδισει.  Έχω κάνει τα δαχτυλίδια του a/c και φούρνο και δεν αντέχουν όπως θα έπρεπε
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα του πήγαινε, θα ήταν πολύ όμορφο και δε θα ξεφλούδιζε αν γινόταν σωστή προεργασία (πλαστικοποιητής, αστάρι και τέλος βάψιμο). Αλλά υπάρχει κάποιος λόγος που δεν το έκανε έτσι ο κατασκευαστής: Θα αντανακλά το φως της ημέρας στο παρμπρίζ και δε θα βλέπεις σωστά ενώ οδηγείς. Ενώ τώρα που είναι σαγρέ (ματ) δεν κάνει τόσο έντονες αντανακλάσεις.
Εκτός κι αν το βάψεις μέχρι λίγο κάτω από τους αεραγωγούς (που έχει μια γραμμή-εγκοπή). Και αφήσεις το πάνω κομμάτι άβαφο. Οπότε μετά παρασύρονται και τα χειριστήρια του a/c που πρέπει να γίνουν ίδιο χρώμα για να ταιριάξουν.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread