Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
γεια σας παδια , θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια καμερα εσωτερικη του αυτοκινητου για να μπορω να δω σχετικα ολο το αυτοκινητο , αυτο παει να πει να εχει μια μεγαλη καληψη και μπροστα και πισω , και το βασικο να μπορει να δουλευει ολο το βραδυ για μην τυχων κακοβουλων κινησεων προς το αμαξι μου. εννοω να φορτιζεται σιγουρα με ρευμα αλλα να υπαρχει και μπαταρια ενσωματωμενη για την ωρα που το εχουμε παρκαρισμενο.
οποιος εχει γνωση σε αυτες τις καμερες παρακαλω τα φωτα του.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Εχω παραγγειλει εγω απο το ebay ειναι σετ και αλλαζεις τον καθρεπτη του αυτοκινητου τον εσωτερικο με εναν αλλον που εχει καμερες πανω μπρος πισω και λειτουργει και σαν καμερα οπισθοποωριας, για ξαταγραφη βιντεο θελει καρτα μνημης και καπως να τονσυνδεσεις ισως σε μπαταρια.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
εχω δει και εγω διαφορες τετοια καμερες απλα θελω να υποστηριζει τα πραγματα που γραφω πιο πανω γιατι εχουμε πολλους αθλιους αδηγους που χτυπανε τα αμαξια και αντε γεια μετα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
thodoris_fiesta said:
εχω δει και εγω διαφορες τετοια καμερες απλα θελω να υποστηριζει τα πραγματα που γραφω πιο πανω γιατι εχουμε πολλους αθλιους αδηγους που χτυπανε τα αμαξια και αντε γεια μετα.

και δεν ειναι μονο εκει!!! και εγω ετσι την επαθα και ψαχνω να βρω κατι αντοιστοιχο ;)
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
επειδη και γω δεν θελω να ειμαι ετσι και να με πιανουν μαλακα ασε να υπαρχει μια καμερα και βλεπουμε.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
http://www.ebay.com/itm/Full-HD-1080P-Hidden-Wifi-Vehicle-Car-Dash-Cam-Rear-Video-Camera-Recorder-DVR/371963419549?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIM.MBE%26ao%3D2%26asc%3D41376%26meid%3D4899107d478948f6a2d5206e5c32b95e%26pid%3D100005%26rk%3D5%26rkt%3D6%26mehot%3Dpp%26sd%3D132234411900#vi-ilComp
η συγκεκριμενη καμερα λεει οτι υποστηριζει αν καποιος σε τρακαρει οτι ενεργοποιητε η καμερα απλα σκεφτομαι οτι αυτο λειτουργη με το τροφοδοτικο. τα fiesta μας μετα απο λιγο δεν ριχνουν το γενικο του αυτοκινητου?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λίγο διαφορετική και πιο φθηνή εδώ.

Απλά αυτές οι κάμερες μπορεί να αρχίζουν την καταγραφή σε περίπτωση "χτυπήματος" ή "κίνησης", το θέμα είναι ότι καταγράφουν το εμπρός μέρος του αυτοκινήτου (ανάλογα και πως θα τοποθετηθούν). Οπότε αν ο υποτιθέμενος "κλέφτης" κάνει ότι κάνει από τις εμπρός πόρτες και πίσω, δε θα δεις τίποτα.

Τα fiesta όντως κόβουν τις τροφοδοσίες μετά από κάποια ώρα (συνήθως 1 ώρα). Αυτό το ξεπερνάς συνδέοντας την κάμερα σε μία "μόνιμη" παροχή ρεύματος, π.χ. αυτή που δινει ρεύμα και στο συναγερμό σου. Απλά ξεχνάς την τροφοδοσία π.χ. από τον αναπτήρα και κάνεις μια πιο "μόνιμη" εγκατάσταση.
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
προσπαθω να βρω μια καμερα η οποια θα μπορει να μου καλυφη ολο το αμαξι αλλα να μην χτυπαει τοσο πολυ στο ματι στους απεξω οτι ειναι μια καμερα και παρα να ειναι ασφαλες το αμαξι μου να το κλεψουν για να παρουν αυτο το πραγματακι . θα ηθελα και γω να συνδεσω οπως λες με μονιμη παροχη ρευματος απλα δεν ξερω που θα κατευθυνθω. σε ενα ηλεκτρολογο η καπου πιο συγκεκριμενα. οτι καμερα εχω δει που να καληψει ολο τοι ειαι λιγο ογκοδεις και δεν ξερω αν καταγραφει συνεχεια η απλα μονο οταν λειτουργη το αμαξι. ξερετε κανενα μαγαζι να με κατατοπιση λιγακι?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σίγουρα αν ένας ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων έχει ασχοληθεί, θα σε κατατοπίσει καλύτερα και θα μπορέσει να σου συνδέσει ένα τέτοιο γκατζετάκι.

Μου ήρθε και αυτό στο μυαλό μόλις, πες ότι χτύπα ξύλο σου κλέβουν το αυτοκίνητο. Αυτές οι κάμερες γράφουν σε κάρτα sd. Άρα πάει και η κάρτα μαζί, δεν πρόκειται να δεις τίποτα. Το μόνο που σε βοηθάει είναι σε κάποιο "χτύπημα" ή προσπάθεια κλοπής...
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
αυτο θελω να σου εξηγησω και γω οτι ενα μεγαλο μαραφετη ειναι στοχος για το αμαξι. εννω μια καμερα η οποια ειναι πανω στον καθρεφτη δεν δεινει τοσο στοχο ειναι σαν να ειναι του αυτοκινητου.
αυτη η καμερα που σου εδειξα εχει το κακο οτι δειχνει μονο μπροστα αλλα ειναι παρα πολυ διακριτικη και με μαι λωριδα μαυρη στο πανω μερος του μπαρμπριζ δεν θα φαινετε καν . και μπορω και οποιαδηποτε στιγμη μεσο wifi να βλεπω το αμαξι οπως λεει.
μηπως ξερει κανεις μαγαζια που να πουλανε τετοιες καμερες? Αθηνα αν ξερει κανεις
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Υπάρχουν κάμερες ασφαλείας με tracker που κάνουν καταγραφή σε cloud για αυτή τη δουλειά αλλά θέλεις μεγαλύτερη μπαταρία και περίπου 5gb το μήνα για 480p και 60fps αν θυμάμαι καλά πάει περίπου 450-500€ χωρίς μπαταρία και παίρνει παροχή από την ανοιχτή σκάλα της πλαφονιέρας
 

thodoris_fiesta

Original poster
Member
Mar 26, 2016
283
1
0
29
Αθηνα
ειναι παρα πολυ μεγαλο το ποσο αυτο για ενα συστημα που θελω εγω ισα ισα αν με τρακαρει καποιος να δω πινακιδες η αν εχω κιαποιο ατυχημα στο δρομο. ειναι αρκετα πολλα τα λεφτα .
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όπως έχω γράψει και αλλού, και σου έχω πει και κατ'ιδίαν, τέτοιες κάμερες/καθρέπτες DVR θα βρεις δεκάδες από Κίνα, με διάφορες δυνατότητες, μορφές, αλλά και τιμές. Διαλέγεις ποια θες, παραγγέλνεις και μετά πας σε ένα ηλεκτρολόγο και του λες "θέλω να δουλεύει έτσι και έτσι, τότε και τότε", και αναλόγως σου κάνει τις συνδέσεις. Σημείωσε μόνο αυτό για την μεγαλύτερη μπαταρία, γιατί όντως μπορεί να τη χρειαστείς....
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread