Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ανοίγω αυτό το θέμα με αφορμή την εγκατάσταση του εργοστασιακού navigation, σε περίπτωση που ενδιαφέρει και κάποιον άλλον μία παρόμοια αλλαγή.

Αφού βρήκα στο ebay ένα πακετάκι που περιλάμβανε σχεδόν όλα όσα θα χρειαζόταν για την εγκατάσταση, σε "νορμάλ" τιμή (160 λίρες), αποφάσισα να το αγοράσω:

IMG_0850.jpg


Τα κομμάτια που θα χρειαστούν είναι: Οθόνη, Κεντρική μονάδα Cd, Κεραία GPS, SD Card με τους χάρτες, νέο καπάκι για να χωρέσει η οθόνη, και μια νέα βάση για την οθόνη.

Η εγκατάσταση είναι εντελώς plug n play. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι το ξήλωμα των παλιών εξαρτημάτων και η τοποθέτηση των καινούργιων:

IMG_0851.jpg


Το νέο σύστημα δουλεύει αμέσως, με το που τροφοδοτήσουμε με ρεύμα την νέα μονάδα. Το navigation βρήκε αμέσως το στίγμα, και δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα στην λειτουργία του:

IMG_0863[1].jpg


Το navigation, αν και σαφώς πιο απλό από τα περισσότερα navi που έχουμε στα κινητά μας, λειτουργεί πολύ αποτελεσματικά και γρήγορα. Το χρησιμοποίησα ήδη εκτεταμένα μέσα στην Αθήνα χωρίς κανένα πρόβλημα, και πιστεύω ότι θα είναι η πρώτη μου επιλογή πλέον για την πλοήγηση. Το μόνο που πρέπει να κάνω τώρα είναι να αγοράσω την τελευταία έκδοση των χαρτών γιατί η κάρτα που είχε πάνω είναι αρκετά παλιά.

Όποιος το σκέφτεται, με την προϋπόθεση ότι θα βρει κάπου όλα τα απαραίτητα εξαρτήματα σε καλή τιμή, πιστεύω ότι αξίζει την αλλαγή. Αν ιδίως έχει κάποιος την μονόχρωμη οθόνη, τότε το οπτικό αποτέλεσμα είναι ακόμα καλύτερο. 
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
αδερφέ πραγματικα μπραβο .. το σκεφτόμουν τόσο καιρό και κρατιόμουν.. πολύ ωραία δουλειά και ειλικρινά χαιρομαι που υπάρχουν άτομα που τα προσπαθούν όλα αυτά
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ, νομίζω ότι αξίζει να το κάνει κάποιος μιας και είναι πολύ εύκολη η αλλαγή.

Το μόνο θέμα είναι να βρεις όλα τα εξαρτήματα σε μια λογική τιμή.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μια και που προφανώς έχεις λίγη εμπειρία σχετικά, μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:
1. Το gps πρακτικά είναι πάνω στην οθόνη; Εκεί κουμπώνει η κάρτα sd και η κεραία; Αν δηλαδή το αυτοκίνητό σου είχε την sony πηγή, θα χρειαζόταν και πάλι να την αλλάξεις (τη sony);
2. Πάνω στο κάλυμμα οι "περσίδες" που φαίνονται τι είναι; Απλά για εξαερισμό της οθόνης;
3. Η κεραία του gps που τοποθετείται;
4. Η κάρτα sd με τις αναβαθμίσεις πωλείται από την Ford ή παίζει και να κατεβάζεις τους χάρτες από το διαδίκτυο;
5. Το bluetooth, usb, χειριστήρια τιμονιού λειτουργούν κανονικά;

Υ.Γ. Μήπως έχεις καμιά φωτογραφία από τις υποδοχές των καλωδίων πίσω από τη sony και την οθόνη του gps;

Ευχαριστώ!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Καλημέρα φίλε μου. Όσον αφορά τις ερωτήσεις σου:

1. Το gps είναι όντως η οθόνη. Εκεί κουμπώνουν η κεραία gps, η κεραία για το live traffic (δεν την έβαλα, δεν ξέρω καν αν δουλεύει εδώ αυτή η υπηρεσία), η κάμερα οπισθοπορίας (ίσως δοκιμάσω να την βάλω και αυτή) και η sd card. Για την πηγή δεν μπορώ να σου πω αν θέλει σίγουρα αλλαγή εφόσον έχεις ήδη το sony, αλλά εξωτερικά φαίνονται ίδιες. Αυτό που αλλάζει σίγουρα είναι η πρόσοψη γιατί έχει άλλα κουμπιά για το navigation. Μιας και έχω την παλιά πηγή που είχε το sony θα κάνω μια δοκιμή να δω αν δουλεύει και με την παλιά
2. Για τον εξαερισμό. Η οθόνη ζεσταίνεται αρκετά, και έχει και ένα ανεμιστήρα στο πίσω μέρος
3. Εγώ την έβαλα πίσω από την οθόνη, έχει αρκετό χώρο εκεί και δουλεύει μια χαρά.
4. Μόνο στην ford, έκανα και εγώ μια σχετική αναζήτησή αλλά τζίφος
5. Ναι, όλα λειτουργούν όπως πριν

Φωτό από το πίσω μέρος θα ανεβάσω όταν έχω λίγο χρόνο να τα ξανά βγάλω.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Ευχαριστώ! Για την τιμή,η αλήθεια είναι ότι  έψαχνα αρκετό καιρό μέχρι να βρω κάποιον να δίνει όλο το πακέτο σε λογική τιμή. Αλλά εμφανίζονται συχνά τέτοιες αγγελίες, ιδίως στο αγγλικό eBay.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Για να δουλέψει αυτό θέλει μόνο την sony πηγή με τα ειδικά κουμπιά για το naigation? Σαν ιδέα είναι τέλειο απλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι η μαύρη πηγή θα φαίνεται ξέμπαρκη στο δικό μου αμάξι που έχει ασημί και μπλε.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Σε mk7.5 ναι. Σε mk7 θα χρειαστούν και αλλά πράγματα από όσο ξέρω, αλλά δεν έχω λεπτομέρειες. Πάντως νομίζω ότι μπαίνει και στα mk7.
 

stelioskoz

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
19
0
1
50
ΚΟΖΑΝΗ
αν μπορεις στειλε μια φωτο απο αυτο που εβγαλες απο το fiesta σου.θελω να δω την πισω πλευρα τι εισοδους εχει.
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αυτό ήταν το προηγούμενο:

IMG_0864.jpg


Τις ίδιες υποδοχές έχει πίσω και το νέο. Η πρόσοψη επίσης έχει την ίδια φύσα πίσω, και η οθόνη από πίσω είναι έτσι:

20160908_084121.jpg.9dcffec28cee68bd3ceba589c11c0edc.jpg
 

stelioskoz

Rookie
Σεπτ. 1, 2016
19
0
1
50
ΚΟΖΑΝΗ
ευχαριστω .ηθελα να δω αν εχει εισοδο για  καμερα οπισθοπορειας αλλα δε βλεπω να γραφει κατι στις υποδοχες.μονο χρωματα.πρεπει μαλλον να ψαξω για ηλεκτρολογικο σχεδιο
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
xfileswilly said:
I sold a satnav unit recently from the UK and hope it's the one here? Glad it's gone to a good home.

I bought the unit from a guy named ellis, so i dont believe it was yours?? By the way, you wouldnt happen to be Willy with an MR165 from fordownersclub would you?
 
Oct 10, 2015
122
4
19
Καλησπερα παιδια, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορουνε στην Ford να βαλουν Gps στην υπαρχον οθονη {Ford fiesta ecoboost 100 hp 2014 model} αλλα φοβαμαι μηπως δεν γινεται και αυτοι στην ford κανουν πατεντες για να το βαλουν και μετα δειχνει ασχημο και με γδαρσιματα γυρω γυρω!
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Αν αναφέρεσαι στο εργοστασιακό navi, σαν αυτό που έβαλα εγώ, αμφιβάλλω αν θα στο βάλουν σε επίσημη αντιπροσωπεία. Μια ερώτηση δεν βλάπτει βέβαια, αλλά θα χρειαστείς σίγουρα άλλη οθόνη, νέα βάση οθόνης, κεραία gps, άλλο καπάκι για την οθόνη, άλλη πρόσοψη στο ηχοσύστημα (με τα κουμπιά για το navi) και την sd κάρτα με το πρόγραμμα/χάρτες. Στην οθόνη που έχεις τώρα, είτε είναι η έγχρωμη είτε η μονόχρωμη, Navi δεν μπορείς να βάλεις με καμιά πατέντα.
 

laantonios

Rookie
Σεπτ. 13, 2011
12
0
1
47
Veria City
ανασύρω το θέμα καθώς με ενδιαφέρει αρκετά να βάλω κάτι τέτοιο στο mk7 μου.
Έχω βάλει σε όλα τα προηγούμενα αυτοκίνητα μου (corsa c, corsa d, bmw e36) καθώς και στην corolla e150 που έχω τώρα. Στο fiesta όμως κολλάω λόγω της ιδιομορφίας του. Απο ebay Αγγλίας το πήρες; Είναι μόνο οθόνη;
 

nexus

Original poster
Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Στο πρώτο ποστ, δείχνει ακριβώς τι περιλαμβάνει το πακέτο. Είναι η οθόνη, το καπάκι της οθόνης, το radiocd + πρόσοψη και επίσης η κεραία gps. Εμένα είχε μέσα και την κάρτα sd με το πρόγραμμα. Θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι σου δίνουν μαζί και την κάρτα, γιατί αλλιώς δεν θα παίξει. Από ebay Αγγλίας η αγορά, ναι.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread