Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Βλέπω έχεις φοκους... η revo δεν κανει κατι για αυτα κι ας ειναι ιδιο το μοτερ...
 

mitsos895

Newbie
Σεπτ. 9, 2015
8
0
0
Θεσσαλονίκη
Ρώτησα στα κεντρικά και με είπανε  ότι ταιριάζει κανονικά. Ότι δλδ δεν παίζει ρόλο το αυτοκίνητο. Και μου το επιβεβαιώσανε 100% αυτό. Τώρα τι να πώ.. Τους είχα επισημάνει κιόλας το γεγονός ότι το Φοκους με τα 125 εχει 6αρι σαζμαν σε σχεση με το φιεστα που εχει 5αρι με την ιδια ιπποδυναμη. Τεσπα. Ευχαριστώ φίλε Riordian για την άμεση απάντηση σου! Μάλλον θα περιμένω για κάτι νεότερο. :)
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Δεν εχει καμια σχεση με το θεμα. Θα μεταφερθει και θα σβηστει και αυτο το ποστ
 

nospa

New member
May 1, 2015
69
0
0
31
καλησπερα παιδια, ποια η αποψη σας για τη pumaspeed ειμαι αγγλια και σκεφτομαι να τους επισκεφτω σε κανενα 2μηνο που το φιεστακι θα γραωψει 20.000 χλμ ...
 

CB

Rookie
Jul 7, 2014
30
0
6
48
Αθηνα
ikskarda said:
Επιστροφη απο Car Center ... Τοποθετηθηκε το προγραμμα της Rica ... Τα παιδια δε ξερανε ακριβως να μου πουν στα ποσα περιπου αλογα θα ειμαι μετα την αναβαθμιση ... Στο site της Rica τα 100+125 γινοντα 140 και τα 140 γινονται 150 ... Οποτε φανταζομαι σιγουρα το αμαξι πλεον θα παιζει σε αυτο το ευρος .... Παντως σε συζητηση που ειχα με τον νεαρο που χειριζοταν το λαπτοπ μου ανεφερε οτι εχουν αφαιρεθει οι κοφτες 1ης και 2ας ...

Η διαφορα αισθητη στις 2ες και 3ες εχοντας πατημενο το γκαζι με αλλαγες στις υψηλες στροφες.
Μεγαλη ακουστικη διαφορα εχει και το "σκασιμο" πια ... Ισως να οφειλεται και στο νεο φιλτρο και στην τρυπα στο φιλτροκουτι σε συνδυασμο με το προγραμμα ...

Αυτα μεχρι στιγμης ( κατοχος ενος χαμογελου απο την στιγμη που εφυγα απο Car Center )
Καλοριζικο..Βαλε καμια φωτο απο το φιλτροκουτι!
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Ειναι δυσκολο να βγαλω φωτογραφια αδερφε.
Επειδη ειδα την διαδικασια μπροστα μου, ο τεχνικος αφαιρεσε ολοκληρο το μαυρο κουτι και στην πλαινη του μερια ανοιξε με τρυπανι μια μεγαλη τρυπα ωστε να γινεται περισσοτερη εισαγωγη αερα περα απο την ηδη υπαρχουσα που εχει
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Να αλλάξω λίγο το κλίμα της υπόθεσης.

Είχα μια συνομιλία με έναν μηχανικό της Mountune μέσω mails, διότι είχα και εγώ σαν παιδί τις απορίες μου και θεωρώ καλό να γραφτεί εδώ για πληροφόρηση και μόνο.

Σε επίμονη ερώτηση για την διαφορά των 2 μοτέρ (100 και 125 ίππων), τοποθετήθηκε επίσημα σαν μηχανικός της mountune γράφοντας μου:
"The 100ps has a different Turbocharger and valve train components to the 125/140ps and as a result a different ECU calibration and exhaust system."

Καταλαβαίνω πως μιλάει για διαφορετική τουρμπίνα και προγραμματισμό ecu, εξαγωγή. Αλλά το valve train components τι μπορεί να είναι ακριβώς;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
cRis said:
Να αλλάξω λίγο το κλίμα της υπόθεσης.

Είχα μια συνομιλία με έναν μηχανικό της Mountune μέσω mails, διότι είχα και εγώ σαν παιδί τις απορίες μου και θεωρώ καλό να γραφτεί εδώ για πληροφόρηση και μόνο.

Σε επίμονη ερώτηση για την διαφορά των 2 μοτέρ (100 και 125 ίππων), τοποθετήθηκε επίσημα σαν μηχανικός της mountune γράφοντας μου:
"The 100ps has a different Turbocharger and valve train components to the 125/140ps and as a result a different ECU calibration and exhaust system."

Καταλαβαίνω πως μιλάει για διαφορετική τουρμπίνα και προγραμματισμό ecu, εξαγωγή. Αλλά το valve train components τι μπορεί να είναι ακριβώς;

όλα τα συμπαραμαρτούντα των βαλβίδων, δηλαδη καπελώτα, κοκοράκια (αν υπάρχουν), ελατήρια βαλβίδων, ροδελίτσες, κλπ.
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
Επειδη με ρωτησατε για την τρυπα στο φιλτροκουτι δεν ειχα προσεξει οτι ειχε ανεβει απο φιλο συμφορουμιτη το ιδιο κολπακι σε ST

http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=7271.30

Η τρυπα που εγινε και σε εμενα ειναι ακριβως η ιδια που βλεπετε στις 3 φωτος
 

ikskarda

New member
Oct 17, 2013
51
0
0
επειδη δεν εχει ανεβει για οποιον τον ενδιαφερει το MR165 ας παρει μια ιδεα απο το βιντεακι.

https://www.youtube.com/watch?v=pKnY1OXyUEg
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Ξέρουμε αν ισχύει αυτό? http://www.revlimit.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=832:ford-fiesta-1-0-ecoboost-80hp-stage-1-2&catid=475&lang=el&Itemid=153 Δηλαδή 20 άλογα μόνο με εισαγωγή? Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο?
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Μα αφου το ecoboost το 80αρι δεν εχει turbo!!!

Επίσης το stage 1 λεει μονο για φίλτρο, αδύνατο 20 άλογα μονο φίλτρο

Edit: το 80αρι το fiesta εννοουσα
 

Manos7

Rookie
Σεπτ. 11, 2015
16
0
1
Ο Φώτης κανει ωραία προγράμματά.Και εχω δει ωραια αυτοκινητα απο εκει.Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να σου πει. Δεν πρόκειται να σε κοροϊδέψει να εισαι σιγουρος. Μπορεί να ειναι καποιο λάθος απο την σελίδα.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
εχω προγραμματισει abarth punto (ειδικοτητα του εννοειται). Κερδισα με το ζορι 2 αμαξια οταν ο ιδιος μου λεγε οτι το αμαξι απο 167 θα παει 190....με το ζορι πηγε 180...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread