Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Καλά ρε παιδιά τώρα το πήρατε γραμμή;  :D :D Του λευτέρη είναι 147... από 100 άλογα... Να πέσουν τα άλογα δεν υπάρχει περίπτωση... αν ήταν έτσι τώρα θα τους κυνηγούσε ο lefteriskri. Θα πεσουν τα άλογα άμα το προγραμματίσεις με πολύ μεγάλες απαιτήσεις σχετικά με την ποιότητα της βενζίνης που θα πρέπει να βάζεις. Δηλαδή αν το κάνεις να θέλει μόνο 100άρα ή/και βάλεις πολύ μεγάλη προπορεία, τότε λόγω κακής βενζίνης θα πέσουν τα άλογα ΜΕΧΡΙ να βάλεις καλή βενζίνη.
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Δηλαδή ο lefteriskri πήρε 47 άλογα από το πρόγραμμα??? Χωρίς εξάτμιση και φίλτρο? Που και πάλι δεν ξέρω αν μπορεί να δώσει τόσα, αλλά επειδή είναι τούρμπο δεν ξέρω τι να πω.
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
ναι... τι το περασες το τουρμπο;; giggle του περνανε τους χαρτες απο το 125 και μετα το προγραμματιζουν . αυτα εχουν γραφτει στο αναλογο θεμα παντως δεν υπαρχει λογος υπαρξης αυτου του θεματος,
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αναλόγως της τουρμπίνας και της μαμα πίεσης, μόνο απο πρόγραμμα (αυξηση πίεσης) ένα μοτερ μπορει να παρει ακόμα και 100 άλογα.

το S3 με τα 265 πάει 370 άλογα μόνο με πρόγραμμα.

εμπερικος κανόνας, εαν ενα μοτερ έχει 100 άλογα στις 5000 στροφές  με 0,8 μπαρ, με 1,2 μπαρ στις ιδιες στροφες δηλαδή  περιπου 50% περισσότερη πίεση, θα βγάζει χονδρικά περίπου 50% παραπάνω ιπποδύναμη, δηλαδή στην περιπτωση μας 150 άλογα.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Παιδια εχω μια μεγαλη απορια και θελω την βοηθεια σας οποιος ξερει.Ειχα βαλει προγραμμα οπως ξερετε και οταν εβαζα 95αρα ακουγα πειρακια ενω με 100 οχι.Αφου εβαλα το φιλτρο ακουγα και με 100αρα.Εμενα ομως προσωπικα μου αρεσει πολυ το αμαξακι μου οπως πηγαινει και δεν ηθελα να το ριξω σε κατι ετσι ωστε να μην τα ακουω.Σημερα πηγα στον προγραματιστη μου και το λογκαραμε απο obd και βγηκαμε δρομο.Μου εβαλε και κατι πισω στην εξατμιση το οποιο κατελιγε σε ενα οργανο χειρος innovate.Το λεω ετσι γιατι δεν ηξερα αν ειναι wideband η αισθητηρας λ.τελοσπαντων βγαινουμε για βολτα και οι ενδειξεις ηταν οι εξης ο λ στο υ/π ελεγε 0,8 περιπου σε πατημα(γενικα εδειγνε τοσο σε ολα τα πατηματα ειτε απο χαμηλα ειτε κανονικα).Το πυρομετρο το ανωτερο που εφτασε ηταν 820 βαθμους μετα πο 4 καλα πατηματα και με εξωτερικη θερμοκρασια 32.Μια αλλη ενδειξη που εδιχνε σε μηρες δεν μας εδιξε ποτε αρνητικο.Βar δουλεβε 1,5-1,6 Over kαι το κρατουσε σχετικα στεθερο.καποιο fault δεν εβγαλε στο λαπτοπ και εν τελη μου ειπαν οτι το μειγμα μου ηταν πολυ καλο και οτι μπορω να χρησιμοποιω και 97αρα βενιζα χωρις κανενα προβλημα.Και λεω εγω,και ο ηχος αυτος?Μου λενε οτι μπορει να ειναο η αντλια υψηλης ππυ ακουγεται ετσι επειδη ζοριζεται να στειλει καυσημο η μπορει να ηταν το διοατηριο το οποιο υπαρχει στο εσωτερικο της αντλιας.Τελικα βαλαμε απ οτι μου ειπαν τα παιδια το μαμα προγραμμα για να δουμε αν θα συνεχισει ο θορυβος και τα αππτελεσματα ηταν τα εξης.ο ηχος αυτος μειωθηκε σχεδον τελειως.σπανια κουγοταν.μπορει να θελει ακομα να διαβασει το μαμα προγραμμα για να προσαρμοστει.ο λ μας εδιχνε ο,98 οι μηρες πιγεναν σε πατημα πολλες φορες μειον και η θερμοκρασια πυρομετρου μας εδειχνε γυρο στα 850 με λιγοτερα πατηματα απ οτι πριν.το περιεργο ηταν πτι σικωνε οβερ 1,2 και μεχρι κοφτη επεφτε στο 0,7.Σηκωνει μαμα τοσο πολυ πιεση.περιεργο δεν ειναι?Τους το ειπα αυτο και μου ειπαν οτι μπορει να ειναι και απο το φιλτρο η τοση πιεση.Μεσα στην επομενη βδομαδα θα παω να ξαναβαλω το προγραμμα που φορουσα και μπορει αν ακουμε ακομα τους θορυβους αυτους να ελενξουμε και το διοστηριο που σας ειπα και θα το αφησω λιγακι να διαβασει και θα παω για δυναμομετρηση να δω μειγματα και ολα τα σχετικα γιατο στην δυναμομετρηση που ειχα κανει μετα το προγραμμα και χωρις το φιλτρο δεν ειχαμε βαλει wideband για να δουμε μειγματα.Τι εχετε να πειτε για ολα αυτα.Εσεις πιστευετε οτι το αμαξι ειναι κομπλε και δεν θα ειναι πυρακια αυτα γιατι εμενα μ αρεσε τρελα οπως πηγαινε
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Όταν ένα αμάξι βαράει πειράκια είναι από το πρόγραμμα που είναι πιεσμένο
Σε άλλο θέμα ανάφερε ο turbomaniac ότι τα 0,8v αντιστοιχούν σε μείγμα 13-14
Από σο ξέρω αυτό το μείγμα δεν είναι σωστό για τα τουρμπο
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Αυτο ρωταω Ιακωβε.Θελω μια εγκυρη απαντηση και εξηγειση για τα αλλα νουμερα γιατι δεν ειμαι και το ποιο σχετικο ατομο με αυτα
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
ballparkforE85usingAFRreadings.jpg
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Συγνωμη δικο μου λαθος,στο τονισμενο μην δινεις σημασια.

Αυτος ειναι ενας πινακας,που δειχνει τα volt σε τι μειγμα αντιστοιχουν αναλογα το καυσιμο.Το 0.8 που εχεις αναφερει αντιστοιχει σε 11.6 afr που νομιζω για turbo ειναι οκ.
Το τσουτσουνι που σου εβαλαν στην εξατμιση ειναι μαλλον αυτο η σαν αυτο.Η ενδειξη που εδειχνε σε μοιρες ειναι το αβανς,τωρα για τα πυρομετρα και λοιπα δεν εχω ιδεα,καποιος πιο γνωστης θα σου δωσει τα φωτα του.

Για να δεις τα μειγματα που λες στο δυναμομετρο,απλα θα σου πω οτι αναλογα το δυναμομετρο και τι φορτια σηκωνει μπορει να μην ειναι αντιπροσωπευτικα.Δηλαδη αν το δυναμομετρο δεν εχει πολλα φορτια μπορει να σου δειξει οτι δουλευει σχετικα φτωχο(ανεξαρτητα την διαφορα που εχει η μετρηση απο το τελικο,που ειναι πιο φτωχο απ'οτι θα δεις απο κανονικο wideband) ενω στο δρομο σε κανονικες συνθηκες να ειναι πιο πλουσιο το αμαξι.Για εμενα σε αυτο το θεμα εφοσον το κυνηγας το αμαξι επρεπε πριν το προγραμμα να εχεις βαλει wideband,παντως και τωρα δεν ειναι αργα.

Καταρχην θα πρεπει να εισαι σιγουρος αν αυτο που ακους ειναι πυρακια.Αν ειναι πυρακια φταιει το προγραμμα και να κοιταξεις οπωσδηποτε να το φτιαξεις και μην το αφηνεις.Εαν δεν ειναι πυρακια και ειναι αντλια(δεν το ξερω το θεμα)παλι πρεπει να δεις τι σε συμφερει να κανεις.
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Αυτο ακριβως ηταν το οργανο.Δεν ξερω ρε γ@μωτο. Δηλαδη το μειγμα ηταν κομπλε απ οτι βλεπεις.ειχαα100αα στις δοκιμες απο shell μυρτεα.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Το πυρόμετρο απλά μετράει τη θερμοκρασία των καυσαερίων που πρέπει να είναι ανάμεσα σε κάποιες min-max τιμές για τη σωστή και απροβλημάτιστη λειτουργία του κινητήρα. 
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Ναι πανω κατω ξερω τι κανουν αυτα που ανεφερα.Το θεμα μου ειναι αλλο.Οι τιμες που εγραψα σε συνδυασμο μεταξυ τους ειναι λογος για να μου βαραει πυρακια το αμαξι?μηπως ειναι κατι αλλο?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
μπαμπη ο πινακας που εβαλες παιρνει τιμες τασης για κατι άλλο όχι απο λάμδα.



λευτερη o προγραμματιστης σου στο χει τιγκαρει σε πίεση και έχει αφήσει πολύ ψηλό αβανς με αποτελεσμα να βαραει πειρακια.

απο την μανα του τόσο δουλευει 1.1 οβερ και 0.7 στον κόφτη. Σε σενα μπορει να σηκωνει λίγο παραπάνω γιατι έχεις ελευθερη εξατμιση, αυτο που σου πανε για το φίλτρο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

δηλαδη τωρα σου ξαναβαλε το μαμα προγραμμα αλλα σου κραησε και τα 4-5 κατοσταρικα που σου χε παρει όταν στο έβαλε, ετσι δεν είναι ?

ποιος είναι ο προγραμματιστης σου?

κατα την γνωμη μου πηγαινε στον προγραμματιστη σου και πες του να σου ξαναβαλει το προγραμμα mε πίεση1.6 όβερ και 1.1 κόφτη και να κατεβασει προπορεία αναφλεξης τόσο ώστε να μην βαραει πειρακια

το αν βαραει πειρακια μπορει πολύ ευκολα να το δει γιατι το αμαξι έχει knock sensor (αισθητηρα για πειρακια)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εχεις δικιο, ο wide δουλευει ακριβως έτσι όπως λες (το αντιθετο απο τον narrow), νομιζα οτι μιλαγαμε για narrow

κοιμήσου τωρα είναι αργα :D
 

lefteriskri

Member
Jun 12, 2013
222
0
0
32
Αιγαλεω
Turbomaniac γι αυτο που λες με το αβανς εισαι 100%  σιγουρος?πως ξερεις οτι φταιει αυτο?πως ξερεις οτι ειναι αυτο.απλα ρωταω για αν παω κ του πω ηταν τσιτα πιεση κ μου ειχες πολυ ψηλο αβανς και μου πει μια χαρα ειναι το αβανς σου τι θα του πω εγω μετα? :)  Οσο για το αλλο που λες το ανεφερα πριν οτι μεσα στην βδομαδα θα παω να το ξαναβαλω σπλα μου εβαλε το μαμα για να δουμε αν θα συνεχιστει ο ηχος αυτος και το αφινω λιγο να το διαυασει καλα.

Το μειγμα μου δηλαδη ποσο λες να ειναι? Ειναι οκ?
 

Riordian

Original poster
Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
να πας και να του πεις οτι αυτο ειναι και να σου χαμηλωσει το αβανς.θελει δεν θελει. τι παει να πει δηλαδη οτι ειναι μια χαρα το αβανς; αφου παιζει drums το αμαξι αυτο ειναι. και αν δεν ειναι αυτο τοτε γιατι σταματησε αφου το βγαλες; πριν κανεις οτιδηποτε βαλε 100αρα απο ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλου να δεις αν ειναι καλυτερα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread