Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχοντας δει γενικότερα αρκετά ανταγωνιστικά μοντέλα αυτοκινήτων, μου καθόταν άσχημο στο fiesta μου στις πλάτες των πίσω καθισμάτων να έχει αυτή την αντιαισθητική μαύρη λαμαρίνα. Που με το παραμικρό γραντζουνιέται και φαίνεται ακόμα πιο άσχημη. Και όχι τίποτα άλλο, η Ford για κάποιο λόγο ακολουθεί την ίδια φιλοσοφία και στα πιο καινούρια μοντέλα. Η εύκολη λύση που σκέφτηκα (και που ο καθένας μας πιστεύω ότι θα σκεφτόταν) ήταν να πάω σε έναν ταπετσέρη για να μου κολλήσει μοκέτα, ίδια με αυτή του πορτπαγκάζ. Ε, πήγα λοιπόν, σε δύο, αλλά το κόστος μου φάνηκε για κάποιο λόγο απαγορευτικό, 50 ευρώ ο ένας, 80 ο άλλος. Με μια πρόχειρη έρευνα αγοράς, το τετραγωνικό μέτρο μια μοκέτας αυτοκινητου δεν κάνει πάνω από 5 ευρώ. Με μια πιο "βαθειά" έρευνα, έπεσα πάνω σε μια εταιρία ονόματι "Phonocar" η οποία διαθέτει αξεσουάρ τοποθέτησης ηχοσυστημάτων και πιο συγκεκριμένα δίνει και αυτοκόλλητη μοκέτα διαφόρων χρωμάτων. Με 15 ευρώ λοιπόν και κανένα τρίωρο από τον χρόνο μου έκανα δουλειά και ιδού το αποτέλεσμα:

   

Το υλικό είναι ευκολοδούλευτο (μαλακό και ελάχιστα ελαστικό), κόβεται με ένα ψαλίδι ακριβώς εκεί που χρειάζεται, κολλάει πολύ δυνατά και ένα ρολό 1,40 x 0,70 φτάνει και περισσεύει για τη δουλειά που το χρειαζόμουν. Όποιος έχει όρεξη και χρόνο, μπορεί να κοιτάξει και αυτή τη λύση.

Υ.Γ. Ο ενισχυτής είναι μέρος άλλου project που θα παρουσιαστεί στην αντίστοιχη ενότητα.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
αψογο αποτελεσμα με ελαχιστα λ7.μπραβο και στο οτι δεν μασησες οτι τιμη σου ειπανε.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Όπως πάντα...ο Κώστας της λεπτομέρειας
Πολύ ωραία η δουλειά σου Κώστα,όπως πάντα κιόλας
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Πολύ καλό όντως χρειάζεται κάτι τέτοιο, στο δικό μου η πλάτη έχει γίνει ψιλοχάλια με διάφορα που φορτώνω.
Κώστα στα τελειώματα γύρω γύρω πώς το έχεις εφαρμόσει ωστε να μήν ξεκολλήσει μελλοντικά?
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ευχαριστώ, για τα τελειώματα, σε καθοδηγεί η ταπετσαρία των καθισμάτων, έχει ένα σαν κορδόνι που σφηνώνει στη λαμαρίνα και δεν υπάρχει φόβος να ξεκολλήσει.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Μας έδωσε ο Kostg την ιδέα και το έκανα και εγώ με την βοήθειά του φυσικά..
Αξίζει πολύ...



Το κόστος είναι μικρό
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
πολυ ομορφο και εντυπωσιακο παιδια! μπραβο για την δουλεια σας, time well spent!!
θα το εκανα και εγω, αμα ειχα πισω καθισματα  giggle  tease  :D
 

ΘΟΔΩΡΗΣ MK7

Pro Member
Apr 18, 2012
424
0
0
41
Μπράβο πολύ καλή δουλειά. Του Ιάκωβου το είδα από κοντά και είναι πολύ καλό. Θα μπει στο πρόγραμμα και αυτό.
 

NickMrg

Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ωραία θα φέρουμε όλοι από μία μοκέτα στη συνάντηση!!
 

kostg

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλά, πλάκα έχουν εκεί στη Ford. Χθες είδα ένα fusion (πρέπει να ήταν 2004-2005 μοντέλο) και τα πίσω καθίσματα είχαν αυτή την επένδυση από το εργοστάσιο. WTF?
 

leonidas_

New member
Dec 25, 2014
73
0
6
Την έκανα και εγώ την μαγκιά με τα καθίσματα αλλά επειδή δεν είχα πολύ χρόνο (ούτε διάθεση qq ) έβγαλα τα καθίσματα εγώ και τα πήγα σε ταπετσέρη. Για μοκέτα στις πλάτες και για δερματίνη σε δύο τεμπέληδες 30 ευρώ.
2015-03-24%2017.08.53.jpg
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Με τη κολλα κολιεται αυτο το υλικο πανω στη πλατη του καθισματος?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread