Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
θέλεις μια καλή γείωση...

πάρε ένα καλώδιο και γείωσε την πηγή με τα καλώδια rca (ΟΧΙ το καρφί στα rca , την εξωτερική πλευρά)
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Εγώ έχω ένα θεματάκι με το δικό μου ... μπορεί εκεί που παίζει το wooferaki ξαφνικά να κόψει τελείως και να ξαναπάρει μονο του πάλι μετά από 5-10 λεπτά !!!
Αυτό το έχω παρατηρήσει αν δεν κάνω λάθος αν ακούω σε ένταση κάπου στο 15 με 15+ αλλα μπορεί να μου παίζει ας πούμε 5 λεπτά και να κόψει μπορεί να παίζει όμως και 20 λεπτά και μετά να σταματήσει ... ξέρει κάποιος ???
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
m@kro said:
θέλεις μια καλή γείωση...

πάρε ένα καλώδιο και γείωσε την πηγή με τα καλώδια rca (ΟΧΙ το καρφί στα rca , την εξωτερική πλευρά)
αντιπαρασιτικο
 

warezuser

Rookie
Apr 22, 2011
40
0
0
Δεν έχω rca, έχω καλώδια διπολικά που πάνε από την πηγή Hi-Low, μια βοήθεια ''αντιπαρασιτικο'' εννοείς φίλτρο που θα συνδεθεί πριν από κάθε ηχείο;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
PanosWhite said:
Εγώ έχω ένα θεματάκι με το δικό μου ... μπορεί εκεί που παίζει το wooferaki ξαφνικά να κόψει τελείως και να ξαναπάρει μονο του πάλι μετά από 5-10 λεπτά !!!
Αυτό το έχω παρατηρήσει αν δεν κάνω λάθος αν ακούω σε ένταση κάπου στο 15 με 15+ αλλα μπορεί να μου παίζει ας πούμε 5 λεπτά και να κόψει μπορεί να παίζει όμως και 20 λεπτά και μετά να σταματήσει ... ξέρει κάποιος ???

Λογικα πεφτει η ασφαλεια του(προστασια για να μην καει) επειδη παιζει τσιτα και μετα μολις ''κρυωσει'' ξαναμπαινει σε λειτουργεια!!!!
 

spartan21

New member
Mar 30, 2011
66
0
0
35
ΜΕΝΙΔΙ
Ολοκληρωθηκε η modα των ηχειων μοθ,εβαλα 4 8αρια http://www.audiosavings.com/products/Website/2-Cadence-XM-68HC-Xenith-6.5-300-Watt-8-Ohm-Loud-Mid-Range-Car-Audio-Speakers/(2)+XM68HC.aspx με το subwooferακι και ο ηχος τα σπαει,αν ειχε και λιγο προενιχυση ακομα το radio-cd βεβαια θα ηταν ακομη καλυτερα αλλα ειμαι full ικανοποιημενος απο τον ηχο!!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
CAM00111_zps0730159c.jpg

Το καινουργιο μου αποκτημα <3
 

warezuser

Rookie
Apr 22, 2011
40
0
0
Καλησπέρες και πάλι, εδώ και δύο μέρες έχω ένα πρόβλημα με τον ενισχυτή. Ξαφνικά εκεί που λειτουργεί σβήνει, σβήνει όταν π.χ ανοίξω τα flash ή αν π.χ ανοίξω τα παράθυρα. Αν σβήσω τελείως το αμάξι και φύγει η τάση τότε ξανά δουλεύει κανονικά μέχρι και...πάει λέγοντας... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πριν το πάω για έλεγχο\
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
warezuser said:
Καλησπέρες και πάλι, εδώ και δύο μέρες έχω ένα πρόβλημα με τον ενισχυτή. Ξαφνικά εκεί που λειτουργεί σβήνει, σβήνει όταν π.χ ανοίξω τα flash ή αν π.χ ανοίξω τα παράθυρα. Αν σβήσω τελείως το αμάξι και φύγει η τάση τότε ξανά δουλεύει κανονικά μέχρι και...πάει λέγοντας... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πριν το πάω για έλεγχο\

και εμενα το ιδιο θεμα ειχα με τον ενισχυτη,τελικα ηταν η γειωση στο βισμα του καλωδιου που το συνδεετε με τον ενισχυτη,αλλαξα το βισμα και ολα δουλευουν μια χαρα..

Μια χαρη σε οποιον μπορει παρακαλω, μπορειτε να βγαλετε μια φωογαφια στην μπαταρια απόπου εχετε τραβηξει το ρευμα?

επισης αυτο το κοκκινο πλαστικο της μπαταριας πανω στοθς πολους το εχετε βγαλει ετσι?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μπορείς να τραβήξεις ρεύμα από τον θετικό ακροδέκτη πόλου. Έχει ελεύθερη υποδοχή για ένα καλώδιο της αρεσκείας σου. Αν το συνδέσεις εκεί που σου λέω δεν χρειάζεται να βγάλεις και το κόκκινο καπάκι που λες.





[tt]Το ξέθαψα…[/tt]  giggle
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καλησπέρα παιδιά ...
Σκέφτομαι να αλλάξω αυτό εδώ το subwoofer που έχω



12" SLIM TRUCK STYLE SUBWOOFER BOX
12" Single 4 Ohm Subwoofer Box
No Noise Computer Tuned Slot Port Design
2" 4-Layer High Temperature Voice Coil
Vinyl and Carpet Finished with Orange Trim Plate
RMS Power: 400 Watts
Peak Power: 500 Watts
Frequency Response: 25Hz-500Hz
Sensitivity: 92db @ 1W/1M
Graphite Injection Molded Cone
Butyl Rubber Surround
One Piece Steel Woofer Basket

Με αυτό εδώ τις Pioneer



12''

Maximum input power 1.300 W

Nominal input power 300 W

Impedance 4Ω

Frequency response 10 - 360,000 Hz

Sensitivity (1W/1m) 98 dB

Woofer size 30,0 cm

Woofer material IMPP cone


Για τον λόγο ότι δεν μου δίνει αρκετά βάθυ μπάσο το Cadence και είναι αρκετά ξέρo/σκληρό μπάσο.

Ξέρει κανεις να μου αναλύσει κατά κάποιον τρόπο τι παίζει ανάμεσα σε αυτά τα 2 woofer και τα χαρακτηριστικά τους ?  
Επίσης να πω ότι ο ενισχυτής που έχω είναι "μονοκαναλος" στα 500rms oποτε λογικά δεν έχουμε θέμα ενισχυτή.
 

joan

Rookie
Jan 21, 2014
19
0
0
Ήταν το χόμπι μου ο ήχος στο αυτοκίνητο και γενικά για τα  sub έχω βγάλει ένα συμπέρασμα. Πολλά μπορούμε να πούμε περί συχνοτήτων και τύπους υλικών κλπ αλλά το πιο σημαντικό από όλα είναι πριν αγοράσεις να το δοκιμάσεις. Σίγουρα παίζει ρόλο τη ακούς και πως θες να το ακούς και ότι (συμβουλές ) και να μπορούσα να σου δώσω καμία ίσως να μην είναι αρκετά καλή για σένα γιατί απλά εγώ μπορεί να θέλω να ακούω διαφορετικά. Για να αγοράσω  sub  έπρεπε να δοκιμάσω αρκετά μοντέλα παρόμοιον  specs  για να καταλήξω.
Αν θες πάντως μπάσο που να είναι πιο (τραβηχτο ) κοίτα και τα  magnat
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κατά τη γνώμη μου Πάνο δε θα καταλάβεις διαφορά με το pioneer, ίσως να είναι και λίγο "χειρότερο" το μπάσο του από το cadence, πιο "ασθενικό" δηλαδή.
Έχω κι εγώ το συγκεκριμένο cadence, στην αποθήκη όμως, γιατί έχανα αρκετό χώρο από το πορτ-παγκάζ μου. Με το pioneer που έβαλα (είναι μικρότερο σε μέγεθος), έχασα σε μπάσο (εν γνώση μου) αλλά κέρδισα χώρο. Βάζεις κάτω τι θέλεις και αποφασίζεις.
Παίξε λίγο και με τις συχνότητες αποκοπής του ενισχυτή σου. Ίσως πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις χωρίς να φύγουν λεφτά από την τσέπη σου.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Καταρχάς ευχαριστώ :)

Το woofer σε ταξίδια το βγάζω τελείως έτσι και αλλιώς για να έχω όλο τον χώρο και ας είναι slim,οποτε μονο στις καθημερινές μετακινήσεις το έχω μόνιμα πίσω δεν με ενδιαφέρει να είναι λίγο μεγαλύτερο από τώρα και να μου πιάνει και το μισό port pagaz ας πούμε αρκεί να μου βγει ωραίο αποτέλεσμα.
Ίσος να έπαιρνα μια έτοιμη κούτα για 12 αλλα δεν ξέρω τι παίζει ..όλες οι κούτες ταιριάζουν ακριβώς στα ηχεία ? το μονο που έχω να κάνω είναι να πάρω κούτα για 12 ari ηχείο ?

Επίσης κάτι άλλο, εμάς το woofer κώστα πρέπει να είναι σαν το παρακάτω ... μιας και δεν βλέπω τρυπα πουθeνά  . Οποτε λογικά πάω και σε κούτα χωρίς τρυπα αναγκαστικά?



κλειστου τυπου(sealed) ,οπου το μεγαφωνο ειναι μεσα σε μια αεροστεγη κουτα κ ο αερας βοηθαει κ σαν αναρτηση στο μεγαφωνο.Σε αυτη την σχεδιαση εχουμε το μεγιστο xmax του μεγαφωνου .Ειναι πολυ απλη σχεδιαση κ ειναι δυσκολο να κανει καποιο τραγικο λαθο,το μονο που χρειαζεται να ειναι αεροστεγη!!!Επισης αναλογα τα λιτρα επιλεγουμε ενα :Qtc  π.χ. για μια flat αποκριση γινεται 0.7 .....το μεινεκτημα ειναι οτι δεν μπορουμε να πετυχουμε μεγιστη ηχητικη σταθμη κ το σημα παραμορφωνει λογο μεγαλου xmax.   Καλη μεταβατικοτητα -Μικρη εκταση
 

joan

Rookie
Jan 21, 2014
19
0
0
Φίλε μου όσο και να έψαξα τα  specs  που βρήκες και εσύ βρήκα και εγώ καθώς και το αθρο που εν μέρη ανέβασες. Έχεις βγάλει καθόλου το ηχείο από την κούτα ? μήπως μας βοηθήσει κάνας κωδικός του η κάτι άλλο ?
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Πριν κάτι μέρες βρέθηκα με τον Moican και ρυθμίσαμε λίγο τον ενισχυτή του woofer και παίζει κάπως καλλυτερα τώρα.

Αυτό που με παραξενεύει πάντως είναι ότι συνήθως τα MAX watt που δίνει κάποιο ηχείο είναι σχεδόν τα διπλάσια από τα RMS. Ενώ στο δικό μου σου λέει 400 RMS 500 MAX. γιατί τόσο μικρή διαφορα?

Κάτι άλλο που παρατηρήσαμε είναι ότι το δικό μου woofer παρόλο που είναι slim και σχεδόν το μισό από του Moican,έχει πολύ περισσότερο βάρος που λογικά σημαίνει ότι σίγουρα δεν είναι φτηνιαρικο.

Τώρα λέω να το κρατήσω καμια βδομάδα έτσι και ίσως ρισκάρω να του φτιάξω / αγοράσω μια κούτα και να συγκρίνω .

Επίσης κάτι άλλο που κατάλαβα είναι ότι δυστυχώς επειδή το woofer έχει αρκετή δύναμη πρέπει να παίζω με τα μπάσα στο -3 -4 γιατί αν το παίξω στο 0 που είναι το κανονικό τις πηγής τότε βαράει παρα πολύ το woofer και πραγματικά καλύπτει τα ηχεία .

Ίσως η καλλυτερη λύση είναι να βάλω 2 ηχεία και 2 κόρνες στην εταζερα πίσω όπως ο Moican.. είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος πιο παλιά ότι αν βάλω μονο στην εταζερα ηχεία δεν θα γεμίσει η καμπίνα του αυτοκινητου.
Αυτό που κατάλαβα όταν μπήκα στο αμάξι του Moican είναι ότι όχι μονο γεμίζει η καμπίνα αλλα πραγματικά δεν μπορείς να κάτσεις μέσα στο αμάξι από την ένταση στο 20 χωρίς να παραμορφώνεται ο ήχος !!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread