Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Tzimakos

Original poster
Rookie
Σεπτ. 15, 2013
31
0
6
Να πω και εγω το θεμα μου εδω περα !! Καταρχας καλησπερα σε ολους ... Χθες το πρωι καθως γυρνουσα απο μια βολτα απο το κεντρο της αθηνας οπου ειχα παει κατα την διαρκεια της διαδρομης μου πεταξε στο καντραν του αυτοκινητου αυτο το πορτοκαλι κλειδακι με την ενδειξη στην οθονη να λεει Engine Malfunction Service now καθως το αφησα να κανω μερικες δοκιμες πατωντας γκαζι διαπιστωσα οτι η αποδοση του αυτοκινητου ειχε πεσει αισθητικα . Αφου εκανα δεξια το εσβησα και μετα το ξαναεβαλα μπροστα ολα ηταν οπως στην αρχη . Ολα μεχρι στιγμης ειναι κομπλε χωρις να μου ξανα εχει πεταξει το ιδιο προβλημα . Να πω οτι το αμαξι εχει 55000 χιλιομετρα και το service ειναι να το κανω στα 58000 χιλιομετρα λαδια ελεγξα σημερα το πρωι και ηταν κομπλε . Μηπως εχει κανεις ιδεα τι μπορει να συμβαινει ?
 

giorgosk

Rookie
Feb 28, 2015
26
0
0
athina
καλησπέρα φιλε κ μενα μου το ειχε κανει στην εθνικη με αρκετα χιλιομετρα ,επεσε η αποδοση του κινητηρα ειχε πεταχτει το κολαρο ...λιγο ασυνηθιστο πηγα στην αντιπροσωπεια μου το εσφιξαν ολα καλα
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Ενημέρωσέ μας ποιό μοντέλο fiesta έχεις και ποιό κολαρο ήταν :νερού , intercooler και σε ποιό σημείο. Ετσι θα ξέρουμε τι μπορεί να μας τύχει.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Καλημέρα στην παρέα.εχω το fiesta mk 7.5  1.5 tdci econetic και στις 10.760 χλμ  μου άναψε το κλειδι  στο καντράν και μου έβγαλε ένδειξη στην οθόνη  engine oil change due service required.Θεωρω ότι μου άναψε πολύ νωρίς το κλειδί μιας και στο manual αναφέρει αλλαγή λαδιών κάθε 15.000 χλμ η κάθε 1 χρόνο ότι έρθει πρώτο.Το αμάξι κλείνει χρόνο τον Σεπτέμβρη.Οποτε ούτε τα χλμ έχω πιάσει ούτε τον χρόνο.Τσεκαρα την στάθμη του λαδιού αλλά είναι κομπλέ.Να αναφέρω επίσης ότι την ένδειξη μου την έβγαλε εχθές το βράδυ γυρνώντας από δουλειά.Θα πάρω αύριο αντιπροσωπεία να δω τι παίζει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μου είχαν πει στην αντιπροσωπεία ότι αυτή την ένδειξη τη βγάζει γιατί ο υπολογιστής του αυτοκινήτου μετράει γενικότερα το χρόνο λειτουργίας του κινητήρα και όχι μόνο τα διανυθέντα χιλιόμετρα ή το διάστημα μεταξύ των service (1 χρόνος). Στο δικό σου πιθανόν να θεώρησε ότι χρειάζεται αλλαγή λαδιών νωρίτερα λόγω συνολικής χρήσης, παρόλο που δεν έχεις φτάσει τις 15.000 ή τον 1 χρόνο. Για ρώτα να δούμε τι θα πουν και σε σένα.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Kostg έχεις δίκιο.το αμάξι μετράει την πρώτη του μέρα λειτουργίας.το αμάξι μπήκε μπροστά για πρώτη φορά τον 6 του 16' οπότε λίγο πριν τον 6 του 17' άναψε λειχνια για αλλαγή λαδιών.το έψαξα σήμερα σε ξένα forums.Τσαμπα το άγχος.....
 
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Παιδιά το δικό μου 1.0 ecoboost 100ps τον τελευταίο καιρό ανάβει πολύ συχνά. Τσέκαρα όλα τα κολάρα και είναι σφιγμένα. Έχει πρόγραμμα superchips 140ps φιλτροκούτι st200  και κολάρα σιλικόνης σε όλη την εισαγωγή αέρα.
Το λαμπάκι (γερμανικό κλειδί-wrench) ανάβει είτε είμαι με χαμηλές στροφές είτε ανεβάζω στροφές, δηλαδή ακανόνιστα. Τι πιστεύετε? πάντως το διαγνωστικό αφού σβήσει το κλειδί δεν έχει κρατήσει κάποια βλάβη. 
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
pantazisioannis said:
Παιδιά το δικό μου 1.0 ecoboost 100ps τον τελευταίο καιρό ανάβει πολύ συχνά. Τσέκαρα όλα τα κολάρα και είναι σφιγμένα. Έχει πρόγραμμα superchips 140ps φιλτροκούτι st200  και κολάρα σιλικόνης σε όλη την εισαγωγή αέρα.
Το λαμπάκι (γερμανικό κλειδί-wrench) ανάβει είτε είμαι με χαμηλές στροφές είτε ανεβάζω στροφές, δηλαδή ακανόνιστα. Τι πιστεύετε? πάντως το διαγνωστικό αφού σβήσει το κλειδί δεν έχει κρατήσει κάποια βλάβη. 

Έτσι στα τυφλά ποιος να σου πει τι, αξιόπιστα και με καλές πιθανότητες ? Είτε το πας σε μαγαζί με διαγνωστικό όσο είναι αναμμένο το CEL, είτε αγοράζεις OBD reader και με Torque σε android κινητό διαβάζεις κωδικούς και το συζητάμε...
 
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Το θέμα είναι πως στην Κέρκυρα δεν υπάρχει πλέον αντιπρόσωπος με εξειδικευμένο συνεργείο. Έχω ένα OBD με bluetooth. Θα το κοιτάξω. Ευχαριστώ.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Με ποιο πρόγραμμα έγινε η διάγνωση? Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον το Forscan, γιατί τα περισσότερα προγράμματα δεν διαβάζουν όλους τους κωδικούς λαθών. Πχ το torque, δεν μου φέρνει πολλά σφάλματα τα οποία το Forscan τα εμφανίζει κανονικά.
Το επίσημο πρόγραμμα της Ford βέβαια, κάνει την καλύτερη διάγνωση.
Πόσο καιρό έχεις το πρόγραμμα? Έχεις αλλάξει intercooler? Τον έξτρα σωλήνα που βγάζει από κάτω το φιλτροκούτι, που τον έχεις τοποθετήσει (από που τραβάει αέρα?).
Το πρόγραμμα το έχεις δοκιμάσει με σχετικά ανεβασμένες εξωτερικές θερμοκρασίες? Όταν ανάβει το λαμπάκι, έχεις κάποιες άλλες παρενέργειες στην λειτουργία του αμαξιού, πχ μειωμένη απόδοση, διαφορά στον ήχο κλπ κλπ?
Με την εταιρεία που σου έβαλε το πρόγραμμα, έχεις επικοινωνήσει?
 

tomasss

New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Εντελώς φιλικά προς τους διαχειριστές, μήπως οι βλάβες για τα "πειραγμένα mk7.5"  πρέπει να μπουν σε ξεχωριστή ενότητα; Ο λόγος προφανής. Ή θα αναφερόμαστε σε βλάβες των Fiesta έτσι όπως τα πήραμε, κάτι που όντως μπορεί να βοηθήσει τους υπόλοιπους ή θα βγάζουμε mix grill συμπεράσματα με το 100ρι wannable 140 και πάλι λέγοντας. Δεν προσφέρει κάτι αυτό. Μπερδεύει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread