Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Το σύστημα Eco Mode που έχει το mk7 το γνωρίζετε;

Ford Eco Mode. Το πρωτοποριακό σύστημα Ford Eco Mode αποτιμά συνεχώς τις επιπτώσεις της οδηγικής συμπεριφοράς σας στην κατανάλωση καυσίμου, όπως ενδεικτικά: την ταχύτητα, την αλλαγή ταχυτήτων, την πέδηση και τα επίπεδα αναμονής, όπως επίσης και το ποσοστό σύντομων – μακρινών διαδρομών. Επιπλέον, το έξυπνο λογισμικό σας συμβουλεύει πως μπορείτε να βελτιώσετε την οικονομία καυσίμου σε συνδυασμό με το δικό σας τρόπο οδήγησης.

-Αντιγραφή από επίσημη σελίδα ford:  http://www.ford.gr/Cars/Fiesta/Fiestaeconetic.
Μη ψαρώνετε με το Econetic. To έχει και το δικό μου (κατασκευή 2011) που δεν είναι το econetic αλλά το sport ;)

Δείτε αυτά τα 2 βιντεάκια και δείτε το πράσινο βελάκι που ανάβει όταν ανεβαίνουν οι στροφές στο στροφόμετρο και προτρέπει να αλλάξετε ταχύτητα (μεγαλύτερο νούμερο) για να ρίξετε την κατανάλωση:

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=cJ2aFErmUvk [/youtube]

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=Fzldntp72Js [/youtube]
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τι να το κάνεις αφού πάντα τάπα το πας! θέλεις να βλέπεις αυτό το πράσινο βελάκι μόνιμα αναμένο? tease
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #5
εεεε τωρα και εσυ αμεσως να μου την πεις tease tease !!!!!! σοβαρα θα ηταν πολυ βολικο για καποιο ταξιδακι για οικονομια ή για καποιο αλλο μελος που δεν το παει ταπα ;)
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
μηπως Μιχαλη με καποια ενημερωση του εγκεφαλου; γιατι τα μοντελα απο το 2010 το εχουν
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Μωρε κατι θα υπαρχει που θα παει θα το βρουμε! στο κρυφο μενου αναβει το φωτακι οταν κανει checκ αρα ειναι θεμα καποιας ρυθμισης. Μηπως και στο ιδιο το διαγνωστικο εχει καποια εφαρμογη με on/off
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
Μη πολυτρελένεστε με το σύστημα γιατί είναι ακόμα μάλλον σε πρώιμη φάση. Εμένα που το έχει, επειδή κάνω τα περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στη πόλη (χαμηλές ταχύτητες και στροφές) μου ανάβει αμέσως μόλις ξεπεράσει ο στροφοδείκτης τις 2000 στροφές. Άσχετα αν μπροστά μου έχω ανηφόρα αυτό συνεχίζει να με προτρέπει (ανάβοντας τη συγκεκριμένη λυχνία-βελάκι) να αλλάξω ταχύτητα (π.χ. από 2α σε 3ή) για να πέσει η κατανάλωση. Από την αρχή που το πήρα, συνεχίζει το ίδιο βιολί (πάντα ανάβει στις ίδιες στροφές-2000), άσχετα αν το ανοίγω και στην εθνική που και που ώστε να αλλάξει ρότα και ανάβει σε πιο υψηλές (2500, 3000 ή παραπάνω). Άρα δε το κοιτάζω πλέον καθόλου. Απλά καμιά φορά με μπερδεύει στο μάτι γιατί έχει πράσινο χρώμα όπως τα φλας και νομίζω ότι τα έχω ξεχάσει αναμμένα !!!
 

jason22

New member
Apr 28, 2012
63
0
0
41
ΑΘΗΝΑ
αν καποιος δει κοκκινο αρκετα μπροστα του και ειναι με 70-80 γιατι ειναι ασχημο να βαλει νεκρη?
για λογους ασφαλειας δεν βαζουμε νεκρη ή για λογους οικονομιας καυσιμου?
εχω μπερδευτει με αυτο το ζητημα.
καμια φορα σε κατηφορα το αφηνω και ρολαρει με νεκρη και με προβληματισε αυτο που διαβασα παραπανω.
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
Αν βγαλεις νεκρα με 70-80 χλμ το αυτοκινητο λογω της ταχυτητας που εχει θα συνεχισει να κινειται για καποια μετρα, αν απλα αφησεις το γκαζι (με ταχυτητα) θα αρχισει να επιβραδυνει  γιατι θα μειωνονται οι στροφες της μηχανης με αποτελεσμα να το ''φρεναρει''. Το κανουμε δλδ κυριως για λογους ασφαλειας και ειδικα στις κατηφορες θελει μεγαλη προσοχη. Προσωπικα φρεναρω παντα με ταχυτητα
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
με τα κατεβασματα σε τετοια φρεναρισματα καταφερνουμε μηχανικο φρεναρισμα του κινητηρα.. αυξανουμε ετσι τη διαρκεια ζωης στα τακακια μας και εχουμε μεγαλυτερη ασφαλεια στο φρεναρισμα γιατι η ταχυτητα 'κραταει' το αυτοκινητο και δεν το αφηνει να κινηθει με την ορμη που εχει.. κατηφορες με ταχυτητα μεσα για να μην ξεφευγει το αυτοκινητο και παρει μεγαλη ταχυτητα γιατι παλι καταπονουμε τα φρενα αδικα.. οσο για το shift indicator , δεν παιρνει δεδομενα απο το δρομο , απλα ειναι προγραμματισμενο στις 2000 να σου λεει ανεβασε και ας εισαι σε ανηφορα η κατηφορα!
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
marios7kal said:
.. οσο για το shift indicator , δεν παιρνει δεδομενα απο το δρομο , απλα ειναι προγραμματισμενο στις 2000 να σου λεει ανεβασε και ας εισαι σε ανηφορα η κατηφορα!

Μάριε, ισχύει αυτό που λες, το έχω δει στο δικό μου, απλά στο 1ο video (που φαίνεται καλύτερα) που έβαλα σε προηγούμενο post φαίνεται ότι ο indicator ανάβει γύρω στις 3.000 με 3500 στροφές, άρα σε αυτό το fiesta φαντάζομαι ο οδηγός αλλάζει ταχύτητα σε αυτές τις στροφές και έχει "μάθει" το σύστημα με ποιον τρόπο οδηγεί άρα ενεργεί ανάλογα για να σου ρίξει τη κατανάλωση...Μ' αυτό λοιπόν καταλαβαίνω ότι ο indicator δε θα ανάβει για πάντα στις 2000 στροφές. Εκτός αν το πηγαίνεις χελώνα...η μήπως κάνω λάθος;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό το πραγματάκι με τον τρόπο που λειτουργεί είναι τέλος άχρηστο. Θεωρώ ότι εάν κάποιος οδηγεί (αλλάζει ταχύτητες) με βάση το βελάκι ότι θα κάψει παραπάνω βενζίνη.
Μόνο σε ίσιο δρόμο και κατηφόρες θα μπορούσε να δουλέψει σε καμία περίπτωση δεν είναι για μεικτή χρίση η για μια βόλτα σε μια ορεινή διαδρομή.
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
σε ανοιγματακια αναβει στις 3-3500 γιατι δεν πεφτει ι βελονα κατω απο αυτες τις στροφες , οποτε με την πρωτη ευκαιρια αναβει !
βεβαια καποιες φορες το βλεπω να καθυστερει , οποτε υποθετω οτι αντιλαμβανεται την γρηγορη οδηγηση ..
γενικα παντως ειναι κολλημενο στις 2000 και οπως λεει και ο νικολας ειναι αχρηστο !  tease
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αυτό το μαραφέτι μπορείτε να το απενεργοποιήσετε?? Πιστεύω εάν το είχα ότι θα μου είχε σπάσει τα νεύρα. ::)
 

marios7kal

Pro Member
Jul 28, 2011
342
0
0
32
Αθήνα
η απενεργοποιηση λογικα θα θελει δουλεια στον εγκεφαλο , και ποιος πειραματιζεται για κατι τετοιο ?!
απλα το αγνοουμε ! συνηθιζεις μετα απο λιγο καιρο  ;)
αστον τρελο στην τρελα του , που λενε ! χαχα  tease
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις με τον εύκολο τρόπο να ξέρεις ότι υπάρχει και ο τρόπος του “τολμώ και το κάνω”. giggle

Εάν βγάλεις το καντράν μπορείς να βγάλεις το λαμπάκι ώστε να μην ανάβει και όλα καλά. Τώρα όσοι είναι σκληρό πυρηνικοί και ασχολούνται με ανοίγματα θα μπορούσαν σε αυτήν την θέση να περάσουν ένα λαμπάκι για το shift light ρυθμιζόμενο κατά προτίμηση. Αυτό που θα καταφέρνατε είναι να ρυθμίσετε εσείς το πότε θα ανάβει το λαμπάκι δηλαδή εάν είναι για κόντρες το ρυθμίζετε να ανάβει στην μεγίστη ιπποδύναμη και εάν είναι για οδήγηση με ποιο οικονομικό χαρακτήρα τότε το ρυθμίζετε ανάλογα από τον τρόπο που οδηγείτε και τους δρόμους που κινήστε.

Το λαμπάκι με την ευκαιρία το κάνετε ότι χρώμα σας αρέσει π.χ κατά κόκκινο ;D
 

Swordman

Original poster
MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
43
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
StuparArt said:
Αυτό το πραγματάκι με τον τρόπο που λειτουργεί είναι τέλος άχρηστο. Θεωρώ ότι εάν κάποιος οδηγεί (αλλάζει ταχύτητες) με βάση το βελάκι ότι θα κάψει παραπάνω βενζίνη.
Μόνο σε ίσιο δρόμο και κατηφόρες θα μπορούσε να δουλέψει σε καμία περίπτωση δεν είναι για μεικτή χρίση η για μια βόλτα σε μια ορεινή διαδρομή.

Α, γειά σου ! ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread