Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pitbull

Original poster
Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
H αλλαγη φιλτρου καμπινας ειναι μια πολυ ευκολη και απλη διαδικασια που μπορει να την κανει ο καθενας μας.
Αντιθετα με το mk6 εχει πιο πολυ χωρο να δουλεψεις και βρισκεται στην μερια του συνοδηγου.Το φιλτρο του mk7 ειναι διαφορετικο απο του mk6,ειναι ενεργου ανθρακα και εχει κοστος 25€.

Πρωτα απ'ολα αφαιρουμε το πλαστικο καλυμμα που βρισκεται κατω απο ντουλαπακι του συνοδηγου,εχει πανω του την μοναδα του bluetooth.Αυτο το καλυμμα συγκρατειται απο δυο "πινεζες" οπως φαινεται παρακατω.Για να βγουν αυτες χρειαζομαστε ενα ψιλο κατσαβιδακι ωστε να τραβηξουμε το κεφαλι της απο την ροδελα που εχει



Μετα ξεβιδωνουμε την μια βιδα(ειναι πλαστικη και φωλιαζει μεσα)που συγκρατει το πλαστικο.Αφου βγει εχουμε δυο επιλογες.Η απλα ξεκουμπωνουμε το μισο πλαστικο μονο απο δεξια η το τραβαμε ολο και το αφαιρουμε.Ακομα και αν δεν το αφαιρεσουμε ολο εχει αρκετη ελαστικοτητα και μπορουμε να το λυγισουμε ωστε να εργαστουμε.

Ετσι ειναι το καλυμμα


Και αυτο βλεπουμε μολις το αφαιρεσουμε
     

Καλο ειναι αν το βγαλουμε ολο να ανασηκωσουμε και το πλαστικο που βρισκεται ο λεβιες ταχυτητων


Το φιλτρο καμπινας τωρα βρισκεται πισω απο εδω


Ξεβιδωνουμε την μια βιδα torx και βγαζουμε το καπακι.


Αφαιρουμε το παλιο φιλτρο και καθαριζουμε λιγακι οσο μπορουμε πριν βαλουμε το καινουργιο.Το φιλτρο εχει καποια γραμματα στην πανω μερια και καποια βελακια που πρεπει να κοιτανε πρως τα μεσα στο αυτοκινητο.Κατα την τοποθετηση προσεχουμε ενα ψιλο,ενοχλητικο καλωδιακι που βρισκεται στην πανω μερια.
 

Το καμπακι μπαινει παλι συρταρωτα απο την πανω μερια πρωτα


Βιδωνουμε την βιδα και ειμαστε ετοιμοι να βαλουμε παλι το καλυμμα.
Το βαζουμε πρωτα απο αριστερα που βρισκονται τα κλιπς και μετα το εφαρμοζουμε δεξια.Εκει χρειαζετε να τραβηξουμε λιγακι προς τα εξω το πλαστικο κατω απο τον λεβιε για να μπει.Μολις περασει απο εκει θα κουμπωσουν και τα κλιπς.


Φτιαχνουμε λιγακι την μοκετα απο κατω(γιατι πιανει ελαφρα πισω απο το καλυμμα),βαζουμε και την βιδα και ειμαστε ετοιμοι.
 

ggs

Member
May 14, 2012
245
0
0
42
Πολυ καλο walkthrough νομιζω θα το χρειαστω στο μελλον!!
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
FordFiesta14tdciPollenFiler.jpg


Το προγραμμα εχει μεσα την αλλαγη απο δεξιτιμονο απλα ακουλουθειτε η ιδια διαδικασια
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Υπαρχει περιπτωση κατι απο ολα που βρισκονται γυρω απο την θεση του φιλτρου καμπινας οπως το ενοχλητικο καλωδιακη ,ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΘΟΡΥΒΟ Η ΤΡΙΞΙΜΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ και ιδιαιτερα οταν το αυτοκινητο περνα απο λακκουβες?
Το ρωταω αυτο ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ απο θορυβο που βρισκεται καπου στο κεντρο του ταμπλο και μεσα σε αυτο.
Εχω κανει τα παντα ολα ,ΜΟΝΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑ.
Αν ξερει καποιος κατι ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα τριξίματα είναι δύσκολο να εντοπίσεις από που έρχονται.
Ψαξε μήπως χτυπάνε πράγματα που έχεις μέσα στο ντουλαπάκι. Εγώ το έχω επενδύσει με λεπτό αφρώδες υλικό σαν μοκέτα.
Δες επίσης που έχουν τοποθετήσει την μονάδα συναγερμού . Συνήθως εκεί υπάρχει κάποιο θέμα με φίσες -καλώδια η την ίδια την μονάδα που κοπανάει.
Μερικές φορές χτυπάει και η αγράφα της ζώνης ασφαλείας του συνοδηγού πάνω στην κολώνα , ανάμεσα στις δεξιές πόρτες (σε πεντάπορτο).
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Fiesta77 το λεπτό αφρώδες υλικό από που το πήρες?Θέλω και εγώ να ντύσω το ντουλαπάκι και την κολώνα του συνοδηγού γρ μου χτυπάει η άγραφα της ζώνης καθώς και τις ασφάλειες που κουμπωνουν οι ζώνες στην κάτω μεριά των καθισμάτων γιατι τριβονται στο πλάι του καθίσματος και είναι ενοχλητικό να το ακούς κάθε λίγο και λιγάκι.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το υλικό το πήρα από κατάστημα με βιομηχανικά είδη στον Πειραιά αλλά νομίζω παρόμοιο θα βρείς και σε κατάστημα που πουλάει είδη ταπετσαρίας. Γιά να το περιγράψω έχει επιφάνεια μαύρη σαν χνουδωτή λεπτη τσόχα. Θέλει λίγο δουλειά γιά να βγεί το ντουλαπάκι.
 

Walking

New member
MK7.5
Aug 5, 2016
99
1
8
38
Αγία παρασκευή
Μοντέλο
MK7.5
Θα κοιτάξω σε καταστήματα με είδη ταπετσαρίας τότε.σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.θελει όντως δουλειάς για να βγει το ντουλαπάκι αλλά γλυτώνεις από τους τριγμούς χεχεχε
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread