Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
μακαρι ρε παιδια γιατι απο χθες δεν εχω κοιμηθει ουτε εχω φαει!!! fiesta ειναι στο κατω κατω δεν σπαει ουτε χαλαει ετσι!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Συμπληρωσε λαδια και ελεγξε αν ειναι σφιγμενο το φιλτρο.Αν και μου φαινετε λιγο κουλο να μην εχουν σφιξει το φιλτρο,μπορει να εχει κανα ελλατωμα.
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
στο ξαφνικο να βγαλει ελαττωμα?? τι να πω?? θα δειξει αυριο η νεκροψια...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
επειδη δεν εχω βγαλει φιλτρο λαδιου σε ΜΚ7 για να ξερω τι παιζει,ξερει κανεις εαν εχουμε λαστιχακι γυρω-γυρω για στεγανοποιηση?εαν ναι μπορει να στραβοπιασανε αυτο το λαστιχακι και να κοπικε...εαν οχι λεω μ@λακιες  tease tease
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι έχει λαστιχάκι και μάλιστα είναι πολύ δύσκολο να στραβοπατήσει η να κοπεί.

Ίσως απλά να μη το έσφιξαν τέρμα.. αν και μου φαίνετε αρκετά περίεργο αυτό μιας και με το χέρι να σφίξεις το φίλτρο (που συνήθως οι περισσότερη αυτό κάνουν) δεν χάνει. ;)
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
και ομως παιδια ηταν το φιλτρο το οποιο δεν ειχε σφιξει καλα...εγινε αλλαγη με καινουριο φιλτρο και συμπληρωθηκαν τα απαιτουμενα λαδακια...τελος καλο λοιπον...ειπαμε δεν χαλανε ετσι τα fiesta!!!!
 
nikos drift said:
και ομως παιδια ηταν το φιλτρο το οποιο δεν ειχε σφιξει καλα...εγινε αλλαγη με καινουριο φιλτρο και συμπληρωθηκαν τα απαιτουμενα λαδακια...τελος καλο λοιπον...ειπαμε δεν χαλανε ετσι τα fiesta!!!!

ωραιο συνεργειο!! να τους ξαναπροτιμησεις!! αν δεν ξερουν να βαζουν ενα φιλτρο λαδιου...
για σκεψου να πηγαινες ταξιδι κ να μην επαιρνες χαμπαρι οτι χανεις λαδια..κ να ειχες καψει μοτερ... Τι θα σου ελεγαν μετα?
 

nikos drift

Pro Member
Apr 24, 2011
348
0
0
και να φανταστεις οτι τους ξερω χρονια απο οταν πηγαινε ο πατερας μου ενα focus I που ειχε...εκαναν τον αλεκο βεβαια σημερα και εννοειται οτι δεν πληρωσα τιποτα....καλα αυτο για το ταξιδι που ειπες ουτε να το σκεφτω δεν θελω!!!!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Πολλοι πανε εκει το αμαξι τους για service(και εγω εχω παει) και δεν εχει ακουστει κατι,ποιος ξερει μπορει να ετυχε.Παντως ισχυει οτι λαθοι γινονται παντου και πρεπει να ειμαστε απο πανω τους να βλεπουμε τι πειραζουν και τι κανουν.Ευτυχως που το ειδες εγκαιρα και δεν εγινε καμια ζημια.
 

WOLF

Hero Member
May 10, 2010
1,561
0
0
49
Κορυδαλλος
Το πάν είναι ότι δεν έγινε ζημιά γιατί μετά αντε να βρεις το δίκιο σου.....Δεν πρέπει να τους αφήνεις απο τα μάτια σου....
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
επειδη δεν ξερω,τα 7αρια αλουμινενιο ειναι το καρτερ;το ενδεχομενο να παρασφιξαν την ταπα κ να ραγισε;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Όχι ρε, τόσο εύκολα ραγίζει; Το φίλτρο δεν έσφιξαν καλά, κλασική περίπτωση βλάβης  :eek:
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
εχει παρατηρηθει κ τετοια περιπτωση στα mk6 λογο αλουμινιου,γι αυτο ρωτησα,απιθανο μεν αδυνατο οχι!αλλα οπως λεει ο φιλος ειναι απο πανω το σταξιμο,οποτε μαλλον καποιος δεν εφαγε γερο πρωινο κ δεν το σφιξε κ οταν ζεσταινεται γινεται οπως ειπες παραπανω
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
να σπασει(ραγισει) το καρτερ απο το σφιξιμο?λιγο δυσκολο μου ακουγεται....πιο πιθανο θα ηταν να σου κλωτσισει το σπειρωμα...
 

lockS

New member
May 16, 2010
57
0
0
προσωπικα δεν μου χει τυχει (φτου φτου σκορδα κ να μην τυχει σε κανεναν) αλλα τ χω ακουσει οτι εχει συμβει,τεσπα αφου ηταν μονο το φιλτρο,τελος καλα ολα καλα
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
nos7 said:
να σπασει(ραγισει) το καρτερ απο το σφιξιμο?λιγο δυσκολο μου ακουγεται....πιο πιθανο θα ηταν να σου κλωτσισει το σπειρωμα...
και κατι αλλο οσο μιας που αναφερομαστε στο καρτερ, μετα απο καθε αλλαγη λαδιων χρειαζεται καινουργια ροδελα στη ταπα του καρτερ γιατι η ροδελα "πατιεται" και αν ξαναβαλουμε την ιδια πιθανον να χουμε διαρροη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ειναι απαραιτητο σε καθε αλλαγη αυτο. Αντεχει αρκετα χιλιομετρα (καμια 60 000).
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
christos pap said:
και κατι αλλο οσο μιας που αναφερομαστε στο καρτερ, μετα απο καθε αλλαγη λαδιων χρειαζεται καινουργια ροδελα στη ταπα του καρτερ γιατι η ροδελα "πατιεται" και αν ξαναβαλουμε την ιδια πιθανον να χουμε διαρροη.
δεν είναι απαραίτητο και μου φαίνεται,δεν είμαι σίγουρος αλλά θα το δω ότι η τάπα του κάρτερ σας έχει ενσωματομένη την ροδέλα απάνω,δηλαδή αλλάζεις και την τάπα αναγκαστικά
 

panos.l

Pro Member
Aug 9, 2010
476
0
0
ΑΘΗΝΑ
www.fordliatiras.gr
scorpion said:
δεν είναι απαραίτητο και μου φαίνεται,δεν είμαι σίγουρος αλλά θα το δω ότι η τάπα του κάρτερ σας έχει ενσωματομένη την ροδέλα απάνω,δηλαδή αλλάζεις και την τάπα αναγκαστικά
+1
Πάει ολή η τάπα μαζι και είναι με ενσωματομένο λάστιχο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread