Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε.
Προχθες με το 1.3 κατα την οδηγηση αρχισε να καπνιζει απο την μηχανη.
Ειχε γεμισει υγρα η μηχανη στο κεντρο τα οποια ανάβλυζαν απο το κεντρο της μηχανης καπου.

Ο καπνος ητανε επειδη εξατμιζοταν απο την θερμότητα της μηχανής το παραφλου/υγρο. Η σταθμη επεσε σχεδον τερμα. Ωστοσο παροτι οδηγηθηκε για λιγο ουτε θερμοκρασια ανεβασε ουτε αλλαξε η αποδοση πολυ.

Το αμαξι μετεφερθη στο συνεργειο.
Θα ειδοποιησω για οτιδηποτε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Και εγώ πριν 2 εβδομάδες το άλλαξα. Ήταν το πάνω κολλαρο, στην σύνδεση με το καβουκι του θερμοστατη είχε τρυπησει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and Κεραυνός

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Χαίρετε.
Προχθες με το 1.3 κατα την οδηγηση αρχισε να καπνιζει απο την μηχανη.
Ειχε γεμισει υγρα η μηχανη στο κεντρο τα οποια ανάβλυζαν απο το κεντρο της μηχανης καπου.

Ο καπνος ητανε επειδη εξατμιζοταν απο την θερμότητα της μηχανής το παραφλου/υγρο. Η σταθμη επεσε σχεδον τερμα. Ωστοσο παροτι οδηγηθηκε για λιγο ουτε θερμοκρασια ανεβασε ουτε αλλαξε η αποδοση πολυ.

Το αμαξι μετεφερθη στο συνεργειο.
Θα ειδοποιησω για οτιδηποτε.
Και μενα καπνους απο αντιψυκτικο αλλα ηταν απο το σωληνακι/πλαστικο που φευγει απο το δοχειο διαστολης και παει στην εισαγωγη. Εκει στην εισαγωγη τρυπησε.. 30ε
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and Κεραυνός

nikoleta.

MK7
Newbie
Apr 18, 2023
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα,

Η Δική μου απορία είναι η εξής: Πόσο συχνά υπάρχει πρόβλημα με αυτό;
Πέρυσι μια μέρα άδειασε το ψυγείο στο δρόμο και το πήρε η οδική. Αλλάχτηκε το δοχείο με τα παραφλού και όλα τα άλλα οκ μου είπαν. Το καλοκαίρι που μας πέρασε άρχισε να χάνει και άλλαξαν κάποιο σύνδεσμο λέγοντας μου πως είναι πολλοί οι σύνδεσμοι εκεί. Μερικούς μήνες αργότερα παρατηρώ ξανά ότι σταδιακά πέφτει η στάθμη.
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαίρετε.
Ποιας χρονολογιας μοντελο εχεις;
Ειναι πιθανον να συμβει πολυ συχνα ειναι πιθανον να συμβει σπανιως.

Με ορθη συντηρηση μειωνονται οι πιθανοτητες να συμβει, αν αντιληφθει ο τεχνικος κατα τον ελεγχο καποια βλαβη ή διαρροη.
 

nikoleta.

MK7
Newbie
Apr 18, 2023
3
0
1
Μοντέλο
MK7
Το μοντέλο του 2009-10 με τα service να γίνονται κανονικά
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Αυτο το νημα ειναι για αλλης χρονολογιας μοντελο.
 
Last edited:

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Καλημέρα,

Η Δική μου απορία είναι η εξής: Πόσο συχνά υπάρχει πρόβλημα με αυτό;
Πέρυσι μια μέρα άδειασε το ψυγείο στο δρόμο και το πήρε η οδική. Αλλάχτηκε το δοχείο με τα παραφλού και όλα τα άλλα οκ μου είπαν. Το καλοκαίρι που μας πέρασε άρχισε να χάνει και άλλαξαν κάποιο σύνδεσμο λέγοντας μου πως είναι πολλοί οι σύνδεσμοι εκεί. Μερικούς μήνες αργότερα παρατηρώ ξανά ότι σταδιακά πέφτει η στάθμη.
Αν απο κε που εβγαλε την διαρροη ειναι σε φανερο σημειο και φαινοταν η φθορα αλλα δεν σου ανεφερε τιποτα ο μηχανικος τοτε ειναι αδιαφορος ή το εκανε επιτηδες για να το ξαναπας/περισσοτερο κερδος..!
 

Κεραυνός

Original poster
Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Γι αυτο προσοχη σε κολλαρα, σφικτηρες και σωληνες.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Να το παρακολουθείς, αν πέφτει συνέχεια η στάθμη και δεν βρίσκει το συνεργείο διαρροή,θέλει έλεγχο συμπίεσης, ειδικά αν βλέπεις λευκό καπνό πίσω όταν είναι ζεστο

Sent from my X19 using Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread