Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

panosd

Pro Member
Σεπτ. 4, 2011
657
0
16
35
ok234 Ωραίο αποτέλεσμα.
Μονο τις απολήξεις εβαλες ή ολόκληρο τελικό?
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
33
θα μπορουσες να βγαλεις μια πολυ κοντινη για να δω το κοψιμο?

και τι (εξωτερικη) διαμετρο εχει αυτη που εβαλες?

παντως φαινεται πολυ ωραια. μπραβο σου. ζηλευω  ;)

οπως καταλαβες ακομα δεν το πηρα αποφαση να βαλω,γιατι 1)λυπαμαι το προφυλακτηρα, 2)σκεφτομαι μηπως αξιζει να δωσω αλλα 80-100 να βαλω τελικο
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
leftko said:
θα μπορουσες να βγαλεις μια πολυ κοντινη για να δω το κοψιμο?

και τι (εξωτερικη) διαμετρο εχει αυτη που εβαλες?

παντως φαινεται πολυ ωραια. μπραβο σου. ζηλευω  ;)

οπως καταλαβες ακομα δεν το πηρα αποφαση να βαλω,γιατι 1)λυπαμαι το προφυλακτηρα, 2)σκεφτομαι μηπως αξιζει να δωσω αλλα 80-100 να βαλω τελικο
Θα βγάλω αύριο μια πιο κοντινή για να δεις αυτό που θες..Όσο για την διάμετρο δεν γνωρίζω γιατί την πήρα από το παιδί που μου έδωσε και το diffuser και ήταν κομμένη...και φυσικά μπήκε με πατέντα του μάστορα...  ok234
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ωραίο αλλά... προσωπικά είμαι λάτρης του μονόμπουκου και χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα. Σωλήνα είτε στρογγυλή είτε φαλτσοκομένει και σε ορισμένες ιδιαίτερες περιπτώσεις οβάλ.
Τα δύμπουκα (δεν αναφέρομαι σε μια και μια μπούκα) και ιδικά στα μικρά σε μέγεθος αυτοκίνητα και ιδιαίτερα χωρίς πορτμπαγκάζ δεν μου αρέσει καθόλου.

Για μένα είναι οπτική υπερβολή. ;)




[tt]Μπάμπη βάλε μονόμουκο[/tt] rules
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Εγω παιδια πηγα σημερα σε εναν εξατμισα για να ρωτησω και να βαλω 2 μπουκες στην μαμα εξατμιση (μονο αποληξη) γιατι δεν ηθελα να εχω καθολου θορυβο αλλα να εχω ενα ωραιο οπτικο αποτελεσμα.
Αυτο που μου ειπε ειναι οτι επειδη στο μαμα καζανακι η μαμα μπουκα βγαινει αρκετα αριστερα και οχι στο κεντρο αμα βαλουμε την αποληξη δεν θα βγει ακριβως εκει που θα επρεπε να βγει στον διαχυτη και ας τον κοψουμε..
Μετα απο πολυ ωρα συζητηση καταληξαμε στο να παρω το καζανακι απο ενα φιλαρακι μου που εχει seat ibiza και να βαλουμε εκει τις αποληξεις και μετα να το τοποθετησουμε στο δικο μου αυτοκινητο με καινουριες βασεις που θα φτιαξει..
Ετσι λεει θα εχουμε το τελειο αποτελεσμα οπτικα,χωρις θορυβο και το πιο σωστο.
Με το καζανακι απο το ibiza λετε να εχω κανενα προβλημα?
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Νομίζω οτι τα 1250/1400αρια έχουν μόνο μία απόληξη,σωστά;
Αν το πρόβλημα είναι ο διαχύτης,γιατί δέν προεκτείνει την εξάτμιση με μια σωλήνα (με διπλή κούρμπα) και πάνω σε αυτή να τοποθετήσει μια διπλή απόληξη;Ούτε θα κόψεις κάτι και δέν θα φαίνεται η προέκταση (εκτός αν σηκώσεις το αμάξι)
Το βρίσκω καλύτερη λύση απο την πατέντα με το καζανάκι του Ibiza.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστος ο Λευτερης. Kι εμενα που ειναι 14αρι, με εργοστασιακο καζανακι, πισω εχω μπουκα κανονικα και δε φαινεται η κουρμπα (εκτος κι αν πας γυρευοντας)
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
lefteris said:
Νομίζω οτι τα 1250/1400αρια έχουν μόνο μία απόληξη,σωστά;
Αν το πρόβλημα είναι ο διαχύτης,γιατί δέν προεκτείνει την εξάτμιση με μια σωλήνα (με διπλή κούρμπα) και πάνω σε αυτή να τοποθετήσει μια διπλή απόληξη;Ούτε θα κόψεις κάτι και δέν θα φαίνεται η προέκταση (εκτός αν σηκώσεις το αμάξι)
Το βρίσκω καλύτερη λύση απο την πατέντα με το καζανάκι του Ibiza.

To σκεφτηκαμε αυτο και μακαρι να γινοταν!Αυτο θα ηταν η πιο απλη λυση και η πιο οικονομικη!
Το θεμα ειναι ομως οτι δεν γινεται γιατι αμα προεκτεινουμε την εξατμιση θα βγουν αρκετα εξω οι μπουκες και δεν θα ειναι ωραιο το αποτελεσμα..
Αμα βαλω το καζανακι απο το ibiza θα εχω καποιο προβλημα?
Ο θορυβος θα αλλαξει?
Σε θεμα ρυπους κτλ θα εχω καποιο θεμα?
Σε θεμα καταναλωσης δεν θα αλλαξει κατι ετσι?
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Διαφωνώ...
Δηλαδή η Milltek/Pumaspeed μπορεί να βγάλει 2 απολήξεις κάτω απο τον αεροδιαχύτη χωρίς να φαίνεται απολύτως τίποτα:

739.jpg

273.original.jpg


και ο μάστορας δέν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο:

we-match-prices-magnaflow-2-25-inch-cat-back-exhaust-system-for-2011-ford-fiesta-550x343.jpg

$_35.JPG


ή στην χειρότερη κάτι τέτοιο:
supersprint-working-on-2013-ford-fiesta-st-exhaust_3.jpg


Λυπάμαι που θα ακουστώ σκληρός,άλλα καλύτερα να ρωτήσεις και αλλού,γιατί ο συγκεκριμένος επαγγελματίες βαριέται να δουλέψει.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Garbakos σου έστειλα με pm τον τρόπο που μου τοποθέτησε ο μάστορας την δική μου και έκανε τέλεια δουλειά...Πάντως συμφωνώ και με τον lefteris πήγαινε ρώτα και αλλού...
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
Λοιπον παιδια πηγα τελικα και καταφεραμε να την βαλουμε στο εργοστασιακο καζανακι!
Δεν ηταν κατι το τρελο τελικα που μου το ειχε κανει τοσο μεγαλο θεμα..
Ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα!
Αυριο θα βγαλω φωτογραφιες να ανεβασω.
 

thodoris

Pro Member
Jun 18, 2010
616
0
0
36
ΚΑΒΑΛΑ
Garbakos said:
Λοιπον παιδια πηγα τελικα και καταφεραμε να την βαλουμε στο εργοστασιακο καζανακι!
Δεν ηταν κατι το τρελο τελικα που μου το ειχε κανει τοσο μεγαλο θεμα..
Ειναι πολυ ωραιο το αποτελεσμα!
Αυριο θα βγαλω φωτογραφιες να ανεβασω.
Φίλε μου το κάνατε όπως σου είπα ή έκανε άλλη πατέντα? περιμένουμε φωτο...
 

Garbakos

Member
Aug 8, 2012
133
0
0
34
Αθήνα
thodoris said:
Φίλε μου το κάνατε όπως σου είπα ή έκανε άλλη πατέντα? περιμένουμε φωτο...

Στο περιπου οπως μου ειπες Θοδωρη..

Εκοψε την μπουκα της εργοστασιακης εξατμισης και εκει κολλησε την αποληξη με τις 2 μπουκες..

Μετα κατι εκανε στις βασεις για να παει το καζανακι στο σωστο σημειο ετσι ωστε να βγαινουν σωστα οι 2 μπουκες εκει που επρεπε να βγουν.

Επισης κοπηκε λιγακι ο διαχυτης, πραγμα που δεν με πειραζε γιατι οσες φωτογραφιες εχω δει που δεν το εχουν κανει και απλα βγαινει απο κατω προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου.

Συντομα φωτο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread