Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #1
Δεν έβρισκα άλλο θέμα όποτε ρωτάω εδώ!!Τα Mk6 1.4,1.6 σε σχέση με τα αντίστοιχα MK6 F/L 1.4-1.6 έχουν καμία μηχανική διαφορά?(Σε ότι αφορά τους ίππους αλλά και στο στήσιμο γενικά)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nikol@r@s said:
Δεν έβρισκα άλλο θέμα όποτε ρωτάω εδώ!!Τα Mk6 1.4,1.6 σε σχέση με τα αντίστοιχα MK6 F/L 1.4-1.6 έχουν καμία μηχανική διαφορά?(Σε ότι αφορά τους ίππους αλλά και στο στήσιμο γενικά)
όχι δεν έχουν,τα ίδια είναι
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #3
scorpion said:
όχι δεν έχουν,τα ίδια είναι

Όπως το περίμενα,το μόνο που ζηλεύω από το F/L είναι το συστηματάκι με τον υπολογισμό των χιλιομέτρων και τον δείκτη καύσης της βενζίνης.Άσχετο/σχετικό αλλά για να είμαι ειλικρινής στο F/L δεν μου αρέσουν τα εξογκώματα που έχουν τα φώτα του,προτιμώ το απλό ΜΚ6 :p
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
Ναι τα εξογκωματα ειναι μουφα αλλα σιγουρα θα ζηλευεις και το εσωτερικο του ταμπλο του f/l με τα ωραια μαλακα πλαστικα κ την ωραια κονσολα,απλα ντρεπεσαι να μας το πεις! :p Εχει φιλος μου pro f/l και μεσα σε σχεση με το f/l ειναι καπως.....φτηνιαρικο να το πω κοσμια :p
 

Nikol@r@s

Administrator
Original poster
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • Thread starter
  • #5
MK6
3034754_b_b.jpg

MK6 F/L
3030402_7_b.jpg


Αν και είναι υποκειμενικό το θέμα θα πω πάλι ότι προτιμώ το απλό ΜΚ6  ;D Η θήκη πάνω από το ντουλαπάκι δεν μου αρέσει,και δεν ξέρω αν είναι ιδιαίτερα πρακτική.Δύο θετικά τα οποία προσωπικά δεν με πολύ απασχολούν,είναι το πιο χοντρό τιμόνι και η θήκη στο κέντρο του ταμπλό redface.Τελευταίο αρνητικό και κλείνω,το απαράδεκτο καντράν και στο στήσιμο(Κυκλικά η τοποθέτηση των αριθμών) αλλά και ότι δείχνει μονούς αριθμούς....αλλά όπως είπα και στην αρχή είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα  redface
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
η πρωτη φωτο ειναι σίγουρα του μκ6(προ f/l)?
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
δεν είχε πολλές διαφορές ρε Στέλιο το προ f/l  με το f/l. είναι και τα 2 σπαρτιάτικα αυτοκίνητα. ποιο όμορφο είναι το f/l πάντως.....
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Προτιμω f/l φαίνεται πιο καινούργιο και το αφροδες στον αεροσακο το κάνει πιο ποιοτικό
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
moican said:
το δικο μ μκ6 προ f/l εχει διαφορετικο κοντερ παντως!

Περίεργο... Και του κολλητού μου το προ f/l έχει το ταμπλό/κοντέρ τη φωτογραφίας (όχι με το εργοστασιακό radio-cd βέβαια, αλλά με aftermarket).
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
εμένα εχει αυτο(χωρις μπλε φωτισμο ετσι!με το κλασσικο πρασινο)
l.jpg

τα υπολοιπα ιδια ειναι!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
κοιτα καλυτερα!το πρωτο ειναι του δικου μου μκ6(απλα το δικο μου γραφει χλμ και οχι μιλια). Το δευτερο λετε οτι ειναι σε προ f/l και το τριτο ειναι το f/l
6498_53263.jpg

$%28KGrHqJHJCgE+QgnqW0JBQ%28cfQvMHw~~60_35.JPG

mqdefault.jpg

το μκ6 μου ειναι απο τα πρωτα που ηρθαν Ελλαδα οταν ξεκινησε η κυκλοφορια του
τωρα τι να πω?το βγαλανε με 2 κοντερ διαφοορετικα πριν γινει f/l!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τώρα κατάλαβα τις διαφορές. Απλά φαίνονται την ημέρα, όχι όταν φωτίζει το βράδυ.
Το τρίτο όντως είναι του facelift, το επιβεβαιώνω, αν και αυτό υπάρχει σε δύο εκδοχές, την απλή (που έχω κι εγώ) και του ghia/ST που έχει οθόνη με περισσότερες γραμμές και κανονικό υπολογιστή ταξιδίου με καταναλώσεις, ανοιχτές πόρτες κλπ.
Άρα η δεύτερη φωτογραφία είναι του προ f/l αλλά μάλλον του 2005 και μετά (που βγήκε και το ST δηλαδή) και η πρώτη φωτογραφία του προ f/l από το 2002 μέχρι το 2005.
Είχες δίκιο...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Για μένα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ
το pro f/l είναι πολύ πίσω από το f/l
και μέσα και έξω(και ας εξέχει το φανάρι μπροστά)

kostg said:
Τώρα κατάλαβα τις διαφορές. Απλά φαίνονται την ημέρα, όχι όταν φωτίζει το βράδυ.
Το τρίτο όντως είναι του facelift, το επιβεβαιώνω, αν και αυτό υπάρχει σε δύο εκδοχές, την απλή (που έχω κι εγώ) και του ghia/ST που έχει οθόνη με περισσότερες γραμμές και κανονικό υπολογιστή ταξιδίου με καταναλώσεις, ανοιχτές πόρτες κλπ.
Άρα η δεύτερη φωτογραφία είναι του προ f/l αλλά μάλλον του 2005 και μετά (που βγήκε και το ST δηλαδή) και η πρώτη φωτογραφία του προ f/l από το 2002 μέχρι το 2005.
Είχες δίκιο...
η μπορεί η διαφορές από τις 2 πρώτες φωτογραφίες να έχει να κάνει με την έκδοση του αυτοκινήτου
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Zαφειρη εμεις εχουμε τα καλα....και εμενα ετσι ειναι.Τα πρωτα ειχαν αυτο το κοντερ και μετα το 2005 αλλαξε.

Ιακωβε οι διαφορες που εχουν ειναι σχετικα μικρες.Περα απο τα φαναρια που ειναι διαφορετικα(και προσωπικα εμενα του f/l δεν μου αρεσουν)και τα καπακια που ειναι στο χρωμα του αυτοκινητου τα αλλα ειναι απλα για γελια.Εκτος και αν συγκρινεις εσυ το sport με το απλο οπου εκει πανε αλλου.
Γενικα η ford αυτο το facelift δεν μπορω να καταλαβω τι το θελει.Αντι να κοιταξει να βελτιωσει κατι το ουσιαστικο ασχολειται με τα μπλιμπλικια
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread