Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια τι διαφορα εχουν αυτα τα δυο γιατι ετυχε να οδηγησω ενα σημερα και ειδα οτι αυτο ειναι αυτοκινητο τι παραπανω εχει το s?
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
Το S έχει επιπλέον σπορ προφυλακτηρες μπρος-πισω, με προβολακια ομιχλης εμπρος, αεροτομη, 16αρες ζαντες, πιο σφικτη σπορ αναρτηση, εμπρος καθισματα με καλυτερη πλευρικη στηριξη, δερματινο τιμονι με μια φλιδα αλουμινιου στο κατω μερος, ηλεκτρικα ρυθμιζομενους καθρεπτες, βγαινει μονο σε 3θυρο. Σε γενικες γραμμες αυτα.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
το ambiente ηταν η βασικη εκδοση με 2 ηλ.παραθυρα (χωρις λειτουργια comfort) αιρ κοντισιον δερματινο υδρ τιμονι σιδερενιες ζαντες με τασια 14αρες και κοστιζε το 04 περιπου 12χιλ E
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για αρχή να συμπληρώσω ότι το 1.4 S βγήκε μόνο σε facelift. To προ-facelift S ήταν με τον 1.6 κινητήρα μόνο. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, το ambiente είχε πολύ βασικό εξοπλισμό, δηλαδή απλό κλειδί (χωρίς τηλεχειρισμό), χωρίς abs, με άβαφα πλαστικά στους προφυλακτήρες, δεν είχε κουμπί μέσα για να ανοίγει το πορτ-παγκάζ και άλλες λεπτομέρειες που σίγουρα μου διαφεύγουν. Στον κινητήρα-σασμάν δεν είχαν διαφορές. Στο πάτημα στο δρόμο, το S είναι πιο "στιβαρό". Κατά τα λοιπά, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostg said:
Για αρχή να συμπληρώσω ότι το 1.4 S βγήκε μόνο σε facelift. To προ-facelift S ήταν με τον 1.6 κινητήρα μόνο. Επίσης, αν θυμάμαι καλά, το ambiente είχε πολύ βασικό εξοπλισμό, δηλαδή απλό κλειδί (χωρίς τηλεχειρισμό), χωρίς abs, με άβαφα πλαστικά στους προφυλακτήρες, δεν είχε κουμπί μέσα για να ανοίγει το πορτ-παγκάζ και άλλες λεπτομέρειες που σίγουρα μου διαφεύγουν. Στον κινητήρα-σασμάν δεν είχαν διαφορές. Στο πάτημα στο δρόμο, το S είναι πιο "στιβαρό". Κατά τα λοιπά, θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες.
kostg εγω εχω  το ambiente το f/l εχει κλειδι με τηλεχειρισμο επισης εχει κουμπι ανοιγματος του πορτμπαγκαζ εχει απλο τιμονι οχι δερματινο abs εχει. οπως ειπες ολα τα πλαστικα ειναι αβαφα εχει χειροκινητους καθρεπτες με το τσουτσουνακι αυτα οταν ειπα διαφορες ενουσα μηχανικα αποδοση κτλ νομιζω υπηρχε μια εκδοση η basic που ειχε χειροκινητους καθρεπτες χειροκινητα παραθυρα μπροστα κλειδι χωρις τηλεχειρισμο χωρις abs αβαφα πλαστικα και το χειροτερο που εχω δει για αμαξι του 2006 ειχε ραδιοκασετοφωνο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Άρα έχουν αλλάξει κάποια πράγματα στην πορεία. Ειδικά προ με facelift. Όχι, η μηχανή είναι ίδια στα 1.4. Τα 1.6 S έχουν ίδια μηχανή επίσης αλλά διαφορετικό κιβώτιο (πιο κοντό).
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
Εγώ να σε ρωτήσω τι είδες που σου άρεσε?
Η οδηγικη συμπεριφορα ηταν που μου αρεσε το τιμονι ηταν διαφορετικο και οι αλλαγη των ταχυτητων εχει παντως πιο καλα κρατηματα απο το δικο μου
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread