Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Πρόκειται για μια  "απροσεξία" της Ford στο μοντέλο Fiesta mk6
Το δοχείο νερού για το πίσω τζαμί βρίσκεται στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου (εμπρός αριστερά μεταξύ προφυλαχτήρα κ πλαστικού θόλου).
Είναι ένα το δοχείο για μπροστά και για πίσω! 
Ο σωλήνας του νερού περνάει πίσω από το μοτέρ των μπροστινών υαλοκαθαριστήρων που βρίσκεται κ ο μηχανισμός περιστροφής αυτών. Με την συχνή λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κοπεί ο σωλήνας νερού για το πίσω πιτσιλιστίρι (!)
Πρέπει να λυθεί ο μπροστινός πλαστικός νεροχύτης, να βγει το μοτέρ που στηρίζεται στον μπροστινό τοπμαουντ ...για να μπει μια ένωση (ταχυσύνδεσμος) για να επαναλειτουργήσει το πίσω πιτσιλιστίρι !
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
εμενα παλι εχει κοπει το σωληνακι για τον πισω υαλοκαθαρηστηρα και ευτυχως εχει μεινει το κομματι που φευγει απο το δοχειο αλλα πρεπει να βγει λογικα τοφτερο για να βρουμε που ειναι το υπολοιπο για να γινει η ενωση. Και το κακο ειναι οτι το πισω τζαμι ειναι μονιμως βρομικο αν δεν πλυνω το αμαξι πρεπει να βρω χρονο να το κοιταξω αυτο το θεμα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δε νομίζω να χρειάζεται να βγει το φτερό προκειμένου να αλλάξεις το σωληνάκι του πίσω υαλοκαθαριστήρα. Το έχεις δει σίγουρα αυτό;
 

arisaltis

New member
Jan 13, 2011
63
0
6
33
peristeri
Μοντέλο
MK6
το υπολοιπο κομματι που παει πισω δεν ξερω που ειναι χωμενο και οταν ειχα ρωτησει μια φορα στο συνεργειο μου ειχαν πει οτι ισως να πρεπει να βγει το φτερο για να δουμε που ειναι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το γράφει ο Στέλιος παραπάνω από που περνάει το σωληνάκι για τον πίσω υαλοκαθαριστήρα. Δε χρειάζεται να βγει το φτερό...
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπόν εμένα μου είχε κολήσει δεν έβγαζε σταγόνα πίσω αλλά το μοτέρ το ακουγα να δουλεύει κανονικά , εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον. Καποια μέρα πριν λιγο καιρό περίμενα τη γυναίκα μου στο αμάξι και μου είχε σπάσει τα νεύρα που καθυστερούσε και άρχισα να παίζω με τα πιτσιλιστήρια.. νευρικά άρχισα να πατάω πολύ γρήγορα το πίσω και ύστερα από κανα λεπτό ως δια μαγείας άρχισε σιγά σιγα να στάζει νεράκι ! Να μη σας τα πολυλογώ συνέχισα να το κάνω κοφτά και γρηγορα και ότι και να έκανα με αυτό ξεβούλωσε !!
 

UltiMo_

Rookie
Jun 9, 2019
45
1
0
41
Βόλος
α ρε φίλε. όλα τα καλά οι γυναίκες τα κάνουνε και εμεις γκρινιάζουμε!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread