Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

TEO-S

Original poster
Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Καλημέρα,
μερικές φορές μιζαρω και δεν "σκαει",
με την δευτερη παίρνει αμέσως.Και από ότι φαίνεται η μίζα δεν γυρίζει απλά κάνει ένα "τικκκκ" και αυτό ήταν όλο.
Δηλαδή δεν γυρίζει κάν το μοτερ, οχι ότι γυριζει και δεν έχει ρεύμα ή βενζινη.
Τι μπορεί να είναι;
 

TEO-S

Original poster
Member
Jun 3, 2010
128
0
16
Μοντέλο
MK6
Η μπαταρία είναι ένα χρόνο
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
thabibikas said:
Η μπαταρία είναι ένα χρόνο
Καλού κακού κάνε μια μέτρηση στην μπαταρία και μετά κοίτα την μιζα...
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα και μένα αραιά και που παίρνει με την δεύτερη φορά.η μπαταρία είναι δύο ετών το αμάξι κάνει σύντομες βόλτες. Ο μηχανικός μου είπε είναι οι μπαταρία. Να είναι μίζα;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι απαραίτητο να είναι η μίζα.Οι μπαταρίες πλέον κρατάνε από 2 έως και 5 χρόνια.Ανάλογα τι έβαλες και πόσο τυχερός θα είσαι
Αν είναι η μπαταρία λογικά θα σου δείξει και άλλα σημάδια.Όπως κάτι με το καντραν
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Varta έβαλα 45αρα. Καμιά φορά σβήνει το καντράν στην εκκίνηση αν εννοείς αυτο

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1531697428[/time]
Θεωρώ ότι οι πολύ μικρές διαδρομές του πεντάλεπτου έχουν γονατίσει την μπαταρια
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Nαι, μπαταρία, αφού σβήνει το καντράν. Για αρχή, την φορτίζεις full με φορτιστή και βλέπεις. Αν συνεχίσει να κάνει περίεργα, θα πρέπει να την αλλάξεις. Μην την αφήσεις πολύ καιρό έτσι, γιατί αυτές οι βυθίσεις τάσης μπορεί να προκαλέσουν προβλήματα στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου σου και να ανέβει πολύ το κόστος της επισκευής μετά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Johnster said:
Varta έβαλα 45αρα. Καμιά φορά σβήνει το καντράν στην εκκίνηση αν εννοείς αυτο

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]16, Ιουλίου, 2018, 02:30:28[/time]
Θεωρώ ότι οι πολύ μικρές διαδρομές του πεντάλεπτου έχουν γονατίσει την μπαταρια

Δεν ξέρω αν μπορείς, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις ένας μικρός φορτιστής σώζει (μπαταρίες ;) ). Εγώ έχω πάντα ένα μικρό B&D στο garage, οπότε αν ξέρω ότι θα αφήσω το "μεγάλο" (τώρα το Kuga) για αρκετές μέρες χωρίς να το κουνήσω, συνδέω φορτιστή και τον αφήνω συνέχεια πάνω, συνήθως έχουν κύκλωμα ελέγχου φόρτισης οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστός. Κακό δεν του κάνεις σε καμία περίπτωση.
Εγώ έχω έναν αντίστοιχο φορτιστή της Einhell και όποτε χρειαστεί (συνήθως όποτε έχω χρόνο και το θυμηθώ) κάνω μία φόρτιση στις μπαταρίες, έτσι για το καλό  ;)
 

Johnster

Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα επειδή κανα δυό φορές πήρε μπρος με την τέταρτη φορά το πήγα στον μηχανικό. Για την μπαταρία είναι οκ μίζα μου είπε αφού γυρνάει δεν έχει πρόβλημα. Άλλαξε αισθητήρα στροφάλου  και το παρακολουθούμε. Προς το παρόν έχει πάρει όλες τις φορές με την πρώτη και λίγο πιο ζωηρά από πριν. Αν το ξανακάνει μάλλον πάμε για λύσιμο μίζας
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πεταλούδα έχεις καθαρίσει πρόσφατα; Αλλιώς, ίσως να μην έχει δύναμη η μίζα σου, όπως μας περιγράφεις τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
 

filippos

Member
Jan 9, 2018
143
1
16
43
Αθηνα
www.youtube.com
Στο δικό μου πάντα το προι  Που το αυτοκίνητο είναι παγωμένο όταν γυρίσω την μίζα παι να γυρίζει Κάνει ένα γκουπ και σταματάει.
Στην δεύτερη πέρνει κανονικά.
Σήμερα πήρε με την πρώτη στην συνέχεια έσβησε και όταν γυρνούσα την μίζα άκουγα κάτι σαν γρατζουνισμα..
πιρε μπροστα μετά από πολες προσπάθειές και αφού πάταγα συνέχεια  γκάζι.
Το παράξενο είναι ότι αφού πήρε η στροφές του κινητήρα  ειτανε πολύ χαμηλά και μετά ανεβήκανε στο κανονικό όπως όταν είναι κριό το αυτοκίνητο.
Από εκεί και πέρα πρόβλημα κανένα
Τι λέτε μαστοργια. Η μπαταρια είναι ενός χρόνου... προληπτικά έβαλα κατοστάρα βετζινι και καθοριστικό βετζινις..
 

mk6car

Pro Member
Dec 22, 2018
673
154
43
Μοντέλο
MK6
λοιπόν, μετά από 15 χρόνια και ένας θεός ξέρει μόνο πόσες μιζιές , η μίζα παρέδωσε πνεύμα...

λιγες μερες πριν χαλάσει τελείως δοκίμαζα την εξάτμιση και μπορείτε να ακούσετε πως έκανε στα τελευταία της. είναι εμφανές ότι δυσκολευόταν πολύ και κάποιες φορές έπρεπε να δοκιμάσω δεύτερη και τρίτη φορά να γυρίσω τον διακόπτη.



εδώ μέσα στο αμάξι όταν είχε χαλάσει τελείως.



και εδώ όταν άλλαξα τα καρβουνάκια μέσα στη μίζα τα οποία ήταν πραγματικά λιωμένα, φοβερή αίσθηση μετά την επισκευή δεν θυμάμαι να ήταν έτσι εδώ και πάρα πολά χρόνια !!!!


IMG_20201228_174420.pngIMG_20201228_174445.png
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Γενικά πιστεύω ότι η μίζα και το δυναμό είναι πάρα πολύ αξιόπιστα. Στα τόσα χιλιόμετρα που έχω μια φορά έκανα επισκευή σε μίζα-δυναμό (φτου μην το ματιασω). Και την μίζα την χρησιμοποιώ τουλάχιστον 20 φορές την ημέρα λόγω επαγγέλματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mk6car

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread