Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Έχω αυτό το πρόβλημα αρκετούς μήνες τώρα (πριν το καλοκαίρι) και αφού πλήρωσα τσάμπα κάποιους ηλεκτρολόγους για να μην σκάσω από την ζέστη, την μία μέρα μου το έφτιαχναν και την επόμενη μέρα χάλαγε πάλι. Η αντιπροσωπεία απ'την άλλη μου ζητάει τρελά χρήματα για κάτι ανταλλακτικά οπότε αποφάσισα να ασχοληθώ μόνος μου με το πρόβλημα. Μόλις το είδε και ο Γιώργος (SirMao) και αυτό που θέλουμε να δούμε πριν προβώ σε πατέντες, αγορές κτλ. είναι πως λειτουργεί ένα σωστό air condition. Αν κάποιος λοιπόν έχει mk7 με κλίμα και διάθεση πάνω απ'όλα, να κανονίσουμε να πιούμε έναν καφέ και να το δούμε μαζί μπας και καταφέρω να το φτιάξω επιτέλους χωρίς να δώσω τσάμπα χρήματα στην αντιπροσωπεία! :mad:
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Όχι δεν αλλάζει την κατεύθυνση από πόδια, στο παρμπρίζ κτλ...
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Εμένα ο πατέρας μου είχε ενα mondeo tou 2002 με κλίμα ,το πρόβλημα που παρουσίασε ήταν το εξής ,το κλαπετο που γυρνάει απο ζεστό σε κρύο και αντίστροφα είχε κολλήσει ,και ενα γατονι ηλεκτρολόγος το είχε βρει και το άλλαζε χειροκίνητα ,ανάλογα με την εποχή,εάν λειτουργει με την ίδια φιλοσοφία και το απο που θα βγάζει αέρα ,φαντάζομαι πως ειναι κατι τέτοιο ,και πέρνει service
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
το κλαπετο γυρναει όπως και το μοτερ αλλά το σίδερο που ενώνει κλαπέτο και μοτέρ δεν φτάνει σε όλες τις επιλογές (ποδια-τζαμι κλπ). Πχ από τη θέση τζάμι το σιδεράκι και τον μοχλό του μοτέρ τεριάζουν αλλά όταν γυρνάει στα πόδια το σιδερό δεν φτάνει το μοχλό του μοτερ που γυρνάει το.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Aν θυμάμαι καλά από μια κουβέντα που είχαμε κάνει με τον Νίκο, πρέπει να έχει "χαλαρώσει" ή σπάσει ένα πλαστικό που συνδέει το μοτέρ με το κλαπέτο και "γλυστράει" από τη σωστή θέση μη φτάνοντας σε όλες τις δυνατές κατευθύνσεις. Ίσως με κάποια πατέντα, π.χ. κατασκευή νέου πλαστικού ή με κάποιο λαμάκι να διορθώνεται αυτή η δυσλειτουργία. Περισσότερα όμως από κοντά, γιατί άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη...
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Ναι Κώστα αυτό μου είχαν πει στην αντιπροσωπία πριν ασχοληθώ μόνος μου. Χθες που το είδαμε με τον Γιώργο είδαμε όπως λέει ότι το σιδεράκι που κατεβαίνει στο μοτεράκι είναι κοντό και τσακισμένο. Πιθανόν να έκαναν κάποια πατέντα τα "γατόνια" στην αντιπροσωπία και γι'αυτό δεν μας κάθεται κάτι καλά. Γι'αυτό θέλουμε να δούμε κάποιο που δουλεύει σωστά πως ακριβώς πρέπει να είναι.
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
Μετά από τόοοοοοσους μήνες ψαξίματος και πεταμένων χρημάτων σε ηλεκτρολόγους που μου το έφτιαχναν για μία μέρα επιτέλους βρήκα αυτό που ήθελα και μάλιστα στην τιμή των 35€ (+5€ μεταφορικά)!!! Αύριο θα τοποθετηθεί και πλέον ελπίζω ότι θα δουλεύει απροβλημάτιστα...  :)

Σαν κάτι να έλειπε στο δικό μου τελικά....  :eek:

nq9rgg.jpg
 

AK47

Newbie
Apr 22, 2015
1
0
0
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΑΕΡΑ ΤΟ CLIMA ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ!!ΤΙ ΚΑΝΩ??
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Καλησπερα και καλως ηρθες ΑΚ47. Πιθανον να εχεις το ιδιο προβλημα με τον NickMrg οπως θα ειδες και παρα πανω. Περνα και απο εδω να μας πεις δυο λογια για εσενα: http://www.fiestamaniacs.gr/forum/index.php?topic=6886.6950

Υ.Γ. ΑΚ47 Απαγορεύονται τα κεφαλαία διόρθωσε το post.
 

NickMrg

Original poster
Pro Member
Jul 23, 2013
360
0
0
36
AK47 said:
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΛΙΣ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΚΑΙ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΚΡΥΟ ΑΕΡΑ ΤΟ CLIMA ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΤΖΑΜΙ ΟΥΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ!!ΤΙ ΚΑΝΩ??

Το πρώτο πράγμα που θα κοιτάξεις είναι μήπως έχει φάει κανένα σκάλωμα το μοτεράκι. Ρίξ'του κάνα δυο ψιλές με κανένα κατσαβίδι και δες μήπως στρώσει, διαφορετικά θέλει ψάξιμο από έμπειρο μάτι. Πρόσεχε μόνο που θα το πας μην στο καταστρέψουν όπως εμένα. Μπορεί να φταίει η σιδερένια βέργα που φαίνεται στη φωτό (πχ να έχει στραβώσει) ή το πλαστικό κομμάτι που είναι πάνω στο μοτέρ να έχει ανοίξει η τρύπα όπως και σε μένα.
Αν είσαι Αθήνα στείλε μου τηλ να σε στείλω εγώ σε άτομο να το δει γιατί κατά 90% θα δώσεις λεφτά για να στο διαλύσουν.
Αυτά τα ολίγα...
 

andy

Newbie
Feb 1, 2017
2
0
0
Παιδια εχω το ιδιο προβλημα....μου βγαζει το κλιμα ζεστο ξαι κρυο αερα μονο στο προσωπο...οχι ποδια και παμπριζ...τι μπορει να φταιει;;εχετε φωτογραφιες για να δω τι μπορει να φταιει;;ρωτησα ηλεκτρολογο και μου ειπε οτι θελει καλιμπραρισμα..'
Μπορει καποιος που το χει λυσει το προβλημα να επικοινωνησει μαζι μου στο email andy190985@hotmail.com για να λυσω και εγω το προβλημα;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ντίζες αν είναι απλό A/C. Μοτεράκια και ηλεκτρικές εντολές αν είναι Clima...
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Καλησπερα παιδια εχω το ιδιο προβλημα με το αc μονο στο προσωπο ο αερας.Πως τσεκαρουμε τις ντιζες?Αντιπροσωπεια η ηλεκτρολογο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και οι δύο θα μπορούσαν να τσεκάρουν τις ντίζες. Όπως και ένα απλό συνεργείο που ο μηχανικός έχει όρεξη να ασχοληθεί με αυτό και όχι απλά να αλλάζει λάδια...
 

Ηλίας

MK7
Member
Mar 28, 2014
167
0
16
Μοντέλο
MK7
kostg said:
Ντίζες αν είναι απλό A/C. Μοτεράκια και ηλεκτρικές εντολές αν είναι Clima...

Κι αν είναι clima κλαίμε παιδιά..Παθός μαθός.
 

Bill_CBK

Rookie
Nov 20, 2018
19
0
1
Εχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον NickMrg. Δυστυχώς έχει καιρό να μπει, και δεν μπορώ να μάθω πληροφορίες σε ποιον το έφτιαξε.  Εχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση; Οι φωτογραφίες που είχαν ανέβει δεν φαίνονται σε μένα για να δω ποιο εξάρτημα έφταιγε.

Βρήκα κάποιον στο eBay που είχε το ίδιο πρόβλημα και έφτιαξε με 3d print το ίδιο εξάρτημα αλλά πιο ενισχυμένο, και ισχυρίζεται ότι λύνεται το πρόβλημα.  Είναι το ίδιο εξάρτημα που αναφέρεται εδώ; 

 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δυστυχώς δε μπορώ να ανακτήσω τη φωτογραφία του NickMrg. Ό,τι και να σου πούμε, δε θα είναι σίγουρα το σωστό για την περίπτωσή σου. Ο NickMrg αναφέρει ένα "σιδεράκι" που πάει από το μοτέρ στο κλαπέτο. Είναι το ίδιο της φωτογραφίας του ebay άραγε; Πιθανόν όχι γιατί δεν είναι σιδεράκι αλλά πλαστικό.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να λύσεις τα πλαϊνά καλύμματα της κονσόλας και στο ντουλαπάκι από πίσω και να το δεις ιδίοις όμμασιν για σιγουριά;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread