Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
καλησπέρα,
γνωρίζει κάποιος κάτι για το θέμα?¨(εννοείται DIY γιατί στην αντιπροσωπία δεν θα συμφέρει)
το fiestaki το χρησιμοποιούμε 2 άτομα και είναι κουραστικό με το σκέτο κλειδί...
είδα στο ebay αυτο http://www.ebay.com/itm/161191239220?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
με transponder chip

και αυτό http://www.ebay.com/itm/Blank-Remote-Key-Shell-Case-For-Ford-SUIT-FOCUS-MONDEO-3-Buttons-T0017-/330636597894?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item4cfb7a1a86&vxp=mtr
χωρίς transponder chip

το θέμα είναι πώς προγραμματίζονται αυτά τα μαραφέτια??


το 2ο μου κλειδί χωρίς τα κουμπιά είναι κάπως έτσι: https://manospics.shutterfly.com/pictures/9
 

leftko

Member
Dec 23, 2012
193
0
16
32
για το mk7 που το ειχα ψαξει,(φανταζομαι το ιδιο ισχυει και εδω), παιρνεις το κλειδι απο ebay.πας σε κλειδαρα το κοβεις και μετα πας σε αντιπροσωπεια και το προγραμματιζεις. αν θυμαμαι καλα δεν ειναι ακριβος ο προγραμματισμος

δες και εδωβ, φανταζομαι τα ιδια ισχυουν και για σεναhttp://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=2
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο mk6 μπορείς να προγραμματίσεις μόνος σου τα κλειδιά, αρκεί να έχεις ήδη 2 που να λειτουργούν. Αν έχεις μόνο 1 δε γίνεται, θέλει αντιπροσωπεία. Δοκιμασμένο.
Στη συνέχεια πρέπει να "ανοίξεις" το υπάρχον ηλεκτρονικό σου κλειδί και να δεις τον κωδικό που κρύβει. Υπάρχουν διάφοροι κωδικοί, αναλόγως του μοντέλου του εγκεφάλου του αυτοκινήτου σου:

Aν έχεις το 2S6Τ 15Κ601 ΑΒ (όπως το δικό μου παραπάνω), μπορείς να παραγγείλεις π.χ. αυτό από το ebay. Προσωπικά θα αγόραζα κάποιο που γράφει genuine ford, 1ον γιατί κυκλοφορούν και απομιμήσεις και 2ον γιατί οι απομιμήσεις δεν έχουν πίσω το logo της ford.
Aν βρεις αλλού φθηνότερο πομποδέκτη, τότε μπορείς να πάρεις σκέτη λάμα (π.χ. αυτή) και να την κόψεις σε έναν κλειδαρά εδώ στην Ελλάδα. Μην δεχτείς όμως να πληρώσεις πάνω από 10 ευρώ για το χάραγμα. Ένα μηχάνημα το κάνει αυτόματα και δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά όλη η διαδικασία. Υπάρχουν και κάποιοι πωλητές στο ebay οι οποίοι με λίγα χρήματα παραπάνω στο κόβουν και στο στέλνουν έτοιμο (αφού τους στείλεις τον κωδικό από το καρτελάκι που πρέπει να έχεις). Σε αυτή την περίπτωση όμως για ασφάλεια βάλε κάποιον φίλο σου να σου το παραγγείλει και να πάει στη διεύθυνσή του και όχι στη δική σου (γιατί ποτέ δεν ξέρεις).
Επίσης μην πάρεις κάτι από άλλες χώρες πέραν της Αγγλίας και της Γερμανίας γιατί δεν ξέρω κατά πόσον είναι συμβατοί οι πομποδέκτες (όπως π.χ. από Αυστραλία που έγραψες παραπάνω).
Τέλος, αν θέλεις να "εμβαθύνεις" και το κλειδί σου έχει τον παραπάνω κωδικό (2S6Τ 15Κ601 ΑΒ), τότε μπορείς να φτιάξεις και τέτοιο:

Ο κωδικός του πρέπει να είναι 3M5T 15K601 AB να ταιριάζουν δηλαδή τα 15K601 AB. Περισσότερα όμως στο κατάλληλο θέμα εδώ.
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Στο mk6 μπορείς να προγραμματίσεις μόνος σου τα κλειδιά, αρκεί να έχεις ήδη 2 που να λειτουργούν. Αν έχεις μόνο 1 δε γίνεται, θέλει αντιπροσωπεία. Δοκιμασμένο.
Στη συνέχεια πρέπει να "ανοίξεις" το υπάρχον ηλεκτρονικό σου κλειδί και να δεις τον κωδικό που κρύβει. Υπάρχουν διάφοροι κωδικοί, αναλόγως του μοντέλου του εγκεφάλου του αυτοκινήτου σου:

Aν έχεις το 2S6Τ 15Κ601 ΑΒ (όπως το δικό μου παραπάνω), μπορείς να παραγγείλεις π.χ. αυτό από το ebay. Προσωπικά θα αγόραζα κάποιο που γράφει genuine ford, 1ον γιατί κυκλοφορούν και απομιμήσεις και 2ον γιατί οι απομιμήσεις δεν έχουν πίσω το logo της ford.
Aν βρεις αλλού φθηνότερο πομποδέκτη, τότε μπορείς να πάρεις σκέτη λάμα (π.χ. αυτή) και να την κόψεις σε έναν κλειδαρά εδώ στην Ελλάδα. Μην δεχτείς όμως να πληρώσεις πάνω από 10 ευρώ για το χάραγμα. Ένα μηχάνημα το κάνει αυτόματα και δεν παίρνει πάνω από 5 λεπτά όλη η διαδικασία. Υπάρχουν και κάποιοι πωλητές στο ebay οι οποίοι με λίγα χρήματα παραπάνω στο κόβουν και στο στέλνουν έτοιμο (αφού τους στείλεις τον κωδικό από το καρτελάκι που πρέπει να έχεις). Σε αυτή την περίπτωση όμως για ασφάλεια βάλε κάποιον φίλο σου να σου το παραγγείλει και να πάει στη διεύθυνσή του και όχι στη δική σου (γιατί ποτέ δεν ξέρεις).
Επίσης μην πάρεις κάτι από άλλες χώρες πέραν της Αγγλίας και της Γερμανίας γιατί δεν ξέρω κατά πόσον είναι συμβατοί οι πομποδέκτες (όπως π.χ. από Αυστραλία που έγραψες παραπάνω).
Τέλος, αν θέλεις να "εμβαθύνεις" και το κλειδί σου έχει τον παραπάνω κωδικό (2S6Τ 15Κ601 ΑΒ), τότε μπορείς να φτιάξεις και τέτοιο:

Ο κωδικός του πρέπει να είναι 3M5T 15K601 AB να ταιριάζουν δηλαδή τα 15K601 AB. Περισσότερα όμως στο κατάλληλο θέμα εδώ.


κώστα και το δικό μου έχει ακριβώς τον ίδιο κωδικό: 2S6Τ 15Κ601 ΑΒ
το ταμπελάκι της ford με τα χρόνια το έχασα...
όμως  παρατήρησα οτι δεν έχει κάποιο transponder chip σαν κι αυτό μέσα

Ορίστε και οι φωτό που τράβηξα:


Μήπως τελικά το transponder είναι μόνο για το 'απλό' κλειδί χωρίς τα κουμπακια?? ή  ίσως η πλάκέτα του κοντρόλ-κλειδιου το έχει κάπως ενσωματωμένο χωρίς να φαίνεται?!
Στο δικό μου το 'απλό' κλειδί, δεν κατάφερα να του ανοίξω το blue insert και δεν ήθελα να το ζωρήσω μην το σπάσω (η παραπάνω φωτο ειναι απο ebay)

Ακόμα ένας πωλητής που το έχει γνήσιο έιναι αυτός: http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-MONDEO-FOCUS-FIESTA-PROBE-ETC-REMOTE-ALARM-KEY-FOB-UNCUT-2S6T-15K601-AB-/111029671408?pt=UK_Car_Accessories_Safety_Security&hash=item19d9e255f0

και βγάινει λίγο πιο φτηνά είναι used βέβαια αλλά το δικό σου λίνκ δεν διευκρινίζει σε τι condition είναι!

για να είναι αναδιπλούμενο δεν βρήκα κάποιο σε καλή τιμή μήπως έχεις κάποιο λίνκ, αλλιώς βολέυομαι και με το κλασικό...


Με τον συναγερμό gemini που έχω σε ξεχωριστο κοντρολάκι το οποίο κλειδώνει-ξεκλειδώνει τις πόρτες μαζί με την όπλιση-αφόπλιση(φαίνεται και στην παραπάνω φωτο) θα αλλάξει κάτι?

Ευχαριστώ!!!
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Το transponder chip που έχεις (ο τύπος του) είναι κεραμικό πλακίδιο και όχι glass tube.
toyota-id-4c-transponder-key.jpg

Είναι χωνευτό στο κάτω κομμάτι του χειριστηρίου,που έχει και την μπαταρία.Θα δείς οτι προεξέχει ελαφρώς...
2014-04-18015456_zps646c4ed3.jpg

*Μήν* δοκιμάσεις να το βγάλεις.Είναι κολλημένο με epoxy και είναι πολύ πιθανό να προκαλέσεις ζημιά στο πλακίδιο.Αν θέλεις ντέ και καλά να βγάλεις το συγκεκριμένο transponder,προσπάθησε να φάς τα πλαϊνά με ένα dremel.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σωστός ο Λευτέρης. Με πρόλαβες!
Kαι το τηλεχειριζόμενο κλειδί έχει chip για το immobilizer και είναι στο σημείο που δείχνει το βέλος:

Αν το κοιτάξεις με περισσότερη προσοχή θα το διακρίνεις + το ότι είναι λίγο διαφορετικό από το υπόλοιπο πλαστικό.

Ο πωλητής που γράφεις δε γράφει αν είναι genuine or not... Με το συναγερμό δε θα αλλάξει κάτι, αφού έχεις ξεχωριστό χειριστήριο.

EDIT: Πάντως Λευτέρη δε χρειάζεται να βγει το chip, παρά μόνο αν πει ότι θέλει καινούριο κέλυφος στο κλειδί επειδή χάλασε το παλιό. Το νέο κλειδί θα έχει δικό του chip, το οποίο θα προγραμματιστεί το αυτοκίνητο να το αναγνωρίζει ως "δικό του" ώστε να απενεργοποιεί το immobilizer και να παίρνει μπρος.
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Όντως έτσι είναι. Αρα έτσι όπως μου τα λέτε θα κοστίσει (αν πάρω το used απο το ebay) 25.5£ (33€) συν την εργασία του κλειδαρά για την χάραξη.

κώστα ειπες αρχικά οτι ο προγραμματισμός του keyless entry  αλλά και του ignition start του νέου κλειδιού μπορώ να το κάνω μόνος μου, αν έχω 2 working κλειδιά ακολουθώντας οδηγείες ου manual, σωστά?
Ναι αλλά εννοείται οτι το δευτερό μου κλειδί είναι το 'απλό' W1 χωρίς τα κουμπάκια, πιάνεται για δεύτερο έτσι δεν είναι?
   
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, πιάνεται δεύτερο κανονικά. Μπορείς να κάνεις τον προγραμματισμό μόνος σου. Απλά άνοιξε το manual του αυτοκινήτου σου και διάβασε το κατάλληλο θέμα. Αν δεν το βρεις, πες μου να σκανάρω το δικό μου.
 

GTboy

Member
May 13, 2012
109
0
16
Athens
γνωριζει κανεις το κοστος ενος δευτερου remote control αν αυτο αγοραστει μεσα απο την αντιπροσωπεια?
 

eveles

Original poster
New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Ολα καλά με το κλειδάκι,  με ακόμα 10€ στον κλειδαρά.(ο οποίος φαγώθηκε οτι δεν γίνεται να το προγραμματισω μόνος μου, κοίταγε τα τεφτέρια του δήθεν τα ξανακοίταγε και μου το είπε με απόλυτη βεβαιότητα μάλιστα... :mad:
Ο προγραμματισμός ήταν 2 λεπτά υπόθεση, το manual αναλυτικότατο.
Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια!! :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Και μένα τα ίδια μου έλεγε, αλλά όπως βλέπεις, γίνεται  :)  Με γειες το νέο σου τηλεχειριζόμενο κλειδάκι.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια θα ηθελα και εγω να εχω 3 κλειδι με κουμπια ειδικα αυτο που ειναι στυλ σουγια απο που να το αγορασω απο το ebay φοβαμαι μην ειναι απομιμιση η μεταχειρησμενο και κατι τελευταιο πως γραφω την λεπιδα που θελει το κλειδι
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ερώτηση . Τι πρέπει να προσέξω πριν κάνω παραγγελία κλειδιού από το ebay?

Τι λέτε για αυτά?

http://m.ebay.com/itm/Flip-Key-Shell-Key-Blank-refit-for-FORD-Focus-Ka-Mondeo-Remote-Key-Fob-3Button-/172129742034?nav=SEARCH

http://m.ebay.com/itm/Flip-Remote-Key-Shell-fit-for-FORD-Mondeo-Focus-Fiesta-Key-Case-Replacement-/171096578869?nav=SEARCH
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο πρώτο, απλά αλλάζει το κάλυμμα και τοποθετείς μέσα την πλακέτα από το παλιό σου κλειδί.
Το δεύτερο δεν κάνει, καθώς είναι σκέτο κάλυμμα.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Το δικό μου δεν κλείνει άρα οι πλακέτες δεν είναι οι ίδιες.
Πρέπει να βρω κάποιο με πλακέτες για να έχω 3ο?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread