Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
παιδια ξερει κανεις τη διαδικασια εχει για να μου σφιξουν το χειροφρενο γτ εχει χαλαρωσει πιανει καπου στην 6 σκαλα ,,, δε λεω πως δε ευθυνομαι και εγω για αυτο  :D  ειναι χρονοβορα η διαδικασια ?
 

Dark knight

Hero Member
Φυσιολογικα ενα παξιμαδι ειναι ειτε μεσα στο αυτοκινητο κοντα στο χειροφρενο,ειτε απο κατω απ'το αμαξι στο υψος του χειροφρενου.Στο μκ7 εγω προσωπικα δεν ξερω που ειναι.Πρεπει να σου γραψει καποιος που εχει μκ7.
Π.χ. στο μκ3 που εχω ειναι απο κατω.
Παντως δεν ειναι χρονοβορο καθολου.Αλλα κοιτα να μειωσεις τα κολπα με το χειροφρενο γιατι και εγω επαιζα με το χειροφρενο στο αλλο fiesta που εχω (μκ4) και κοπηκε η ντιζα!!! ;) ;)
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
η αληθεια ειναι οτι οδηγαω παντα με το ενα χερι στο χειροφρενο  και αυτη τη φοβια την απεκτησα  μετα απο ενα τετακε που εκανα σε βρεγμενο πριν απο 2 χρονια οπου αναγκαστικα να το σηκωσω γτ με πηγαινε μονοκοματο πανω σε ενα τσιμεντοτοιχιο  και απεφυγα ετσι τα χειροτερα...  μετα απο εκεινη την ημερα παρατηρησα οτι χαλαρωσε και δεν εδωσα σημασια  και ετσι ειπα μιας και θα παω για σερβις σε κανα μηνα να τους πω να το κοιταξουν  :)  ;D
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
:D :D θα σοβαρευτω τι να κανουμε διαφορετικα με βλεπω να βαζω πετρες πισω για  μη παει κανα περιπατο και το ψαχνω σε κανα γκρεμο χαχαχα  :D
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Κ μέχρι τότε, πάντα να ασφαλίζεις με ταχύτητα όταν παρκάρεις...!  :)
 

grg019

Hero Member
May 17, 2010
2,955
0
0
41
Veria
pumaspeed said:
παιδια ξερει κανεις τη διαδικασια εχει για να μου σφιξουν το χειροφρενο γτ εχει χαλαρωσει πιανει καπου στην 6 σκαλα ,,, δε λεω πως δε ευθυνομαι και εγω για αυτο  :D  ειναι χρονοβορα η διαδικασια ?
Οχι δεν ειναι χρονοβορα η διαδικασια. Στα ταμπουρα μεσα εχει ενα ρεγουλαδορο απο τον οποιο το ρυθμιζει. Τελευταια φορα που το εκανα δεν  μου πηρε πανω απο μιση ωρα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Λύσε την κονσόλα του χειροφρένου και θα βρεις ένα δεκαράκι παξιμάδι στο κάτω τμήμα του χηροφρένου (μέσα στην καμπίνα). Σφίξε αυτό το δεκαράκι μέχρι να φέρεις το χειρόφρενο στο ύψος που θέλεις (συνήθως κοιτάς να αρχίσει να πιάνει απ το δεύτερο-τρίτο κλακ, οχι πιο νωρίς).
Τα κυλινδράκια στα ταμπουρά συνήθως τα ρεγουλάρουμε μόνο στην αλλαγή των σιαγόνων από εκεί και πέρα αυτορυθμίζονται μόνα τους. Εάν έχεις φερμουίτ πίσω στους σιαγόνες και δεν έχεις πειράξει ποτέ την ντιζα του χειροφρένου τότε την δουλειά σου θα την κάνεις γρήγορα , εύκολα και καθαρά  μέσα από την καμπίνα σου.


Υ.Γ  εάν θέλεις να δεις ότι τα ταμπούρα σου πιάνουν το ίδιο τότε θα πρέπει να σηκώσεις το πίσω μέρος του αυτοκινήτου να τραβήξεις το χειρόφρενο τόσο ώστε να μπορείς με τα χέρια σου να περιστρέψεις τις ρόδες. Εάν διαπιστώσεις ότι μεταξύ τους φέρουν διαφορετική αντίσταση τότε θα χρειαστείς να ρεγουλάρεις τουλάχιστον τον έναν από τους δυο τροχούς. Εάν χρειαστεί να ρεγουλάρεις τελικά τότε συνήθως ρεγουλάρουμε αυτόν που μας φέρει μικρότερη αντίσταση κατά τη περιστροφή με τα χέρια.
 

pumaspeed

Original poster
Member
Σεπτ. 20, 2010
278
0
0
34
α ευχαριστω νικο.. τακακι στις σιαγονες πριν 8000 χλμ που ανοιχτηκαν να καθαριστουν ειχαν απο τι μου πε το παιδι και οντως αν το σηκωσω καλα τις μπλοκαρει τις ροδες και με 40 -50 χιλιομετρα  giggle  ,τωρα η ντιζα απο μηχανικης αποψης δεν εχει πειραχτει ποτε εκτος αν τις εκανα εγω τπτ απο καμια επειδικτικη κινηση  :D το μονο θεμα που ουσιαστικα εχω ειναι οτι πιανει ψηλα δηλαδη τις πρωτες σκαλες τι πηδαει σαν να μην υπαρχουν αλλα οταν φτασει εκει  εκτη με εβδομη σκαλα  δε το συζηταω δε κουνιεται .. αρα θα δοκιμασω να το σφιξω απο μεσα και θα δουμε  ok234
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Έχει λύσει κανείς την κονσόλα του χειρόφρενου για να το σφίξει?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
tabas said:
Έχει λύσει κανείς την κονσόλα του χειρόφρενου για να το σφίξει?
θα βγάλεις το πλαστικό κάλυμμα που έχει κάτο από το λεβιε.
μετά θα σηκώσεις το λεβιε και έχει μια βίδα κάτω χαμηλά,θα πρέπει να έχεις μακρύ εργαλείο για να μπορέσεις να το σφίξεις.
Μετά ανεβοκατεβάζεις το λεβιε για να δεις πόσο έσφηξε,αλλά πρόσεχε μην τον σφύξεις πολύ γιατί θα φρενάρει το αμάξι
 

banditvag

Newbie
Jan 31, 2011
1
0
0
Πως βγαινει το πλαστικο καλυμμα του χειροφρενου για να το ρυθμισω.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
banditvag said:
Πως βγαινει το πλαστικο καλυμμα του χειροφρενου για να το ρυθμισω.
Δεν χρειάζεται να το βγάλεις,σήκωσέ το και κοίτα από κάτω.Θα δεις την βίδα που σφίγγει,αλλά όχι πολύ σφίξιμο γιατί θα σου φρενάρει το αμάξι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread